5 způsobů, jak zlepšit svou pohodu


V nestálém a neustále se měnícím světě je snadné nechat obavy o naše zdraví a pohodu rozptýlit s našimi okolnostmi. Jste prostě příliš zaneprázdněni, že? Ale to je spíše důvod, proč umístit naši pohodu hrdě na první místo v seznamu. World Wellbeing Week poskytuje příležitost sledovat, jak se o sebe a své nejbližší staráme.


 

jak zlepšit svou pohodu

Autor fotografie: Luis Quintero/pexels.com

 

Obsah

Co je to duševní pohoda?

Propojení

Cvičení

Spánek

Darujte

Učte se

 

 

Není to snadné, ale pandemie odhalila schopnost změny, o které jsme dříve ani nepovažovali, že je to možné. Přináší to perspektivu a čas zamyslet se nad důležitostí obecného blahobytu. Tento článek se zabývá pěti způsoby, jak si udržet trvalou a dlouhotrvající pohodu, včetně spojení s ostatními, důsledného cvičení a klidnějšího spánku. Nejprve se však podívejme na definici, než se pustíme do pěti způsobů, jak zlepšit svou pohodu.

 

Co je to duševní pohoda?

Většina lidí má intuitivní definici blahobytu a pravděpodobně má pravdu. Abychom vám však dali definici, WHO definuje pohodu jako „stav úplné fyzické, duševní a sociální pohody, nikoli pouze nepřítomnost nemoci nebo vady“. Jinými slovy, pohoda je krok za hranice wellness. Jde o to být v pohodě, ale také v klidu a šťastný.

 

Propojení

Spojení s ostatními je důležitým ukazatelem vašeho blahobytu. Proč? Podle Maslow’s Hierarchy of Needs jsou vedle jídla, vody a přístřeší nejdůležitějšími potřebami, které musíme naplnit, láska a sounáležitost. Prvořadá je naše touha po mezilidských vztazích, intimitě a začlenění se do skupiny. Když jsou tyto potřeby uspokojeny, naše celková pohoda se zlepšuje a žijeme šťastnější a naplněnější život. Zpráva World Happiness Report 2021 navíc zjistila, že lidé, kteří během pandemie zaznamenali nárůst spojení s ostatními, měli větší životní spokojenost a lepší duševní zdraví.

A jediný, kdo to může uskutečnit, jsi ty. Pokud je to možné, vykročte mimo svou zónu pohodlí, abyste rozvíjeli a pěstovali vztahy s přáteli, rodinou, sousedy a kolegy. Moc to nezabere. Posezení u kávy, večerní telefonát nebo dokonce přímá zpráva jsou mocné nástroje, ať už obnovujete stará přátelství nebo připravujete nová.

 

Cvičení

žena je na kole a pije z láhve

Autor fotografie: The Lazy Artist Gallery/pexels.com

 

Říkáme, že cvičení je pro vás dobré. Ale abych byl konkrétní, cvičení zlepšuje duševní zdraví snížením úzkosti, deprese a negativní nálady, stejně jako zvýšením sebeúcty a kognitivních funkcí[1].

Navzdory tomu je pro mnoho lidí stále obtížné důsledně cvičit. I když určité druhy cvičení mohou být optimálnější, důležitější je najít takové, které vás bude bavit. Ať už se jedná o tréninkový program pro posilovnu na budování svalů, hodiny aerobiku nebo týdenní příležitostný sport, ujistěte se, že se týden co týden cvičíte. Je-li cílem důslednost, klíčový je požitek. Jídlo a výživa jsou také klíčem ke zlepšení vašeho zdraví. V kontextu tréninku je správné stravování zásadní pro usnadnění vašeho tréninkového a regeneračního procesu. Potraviny s vysokým obsahem bílkovin se doporučují pro optimalizaci regenerace po cvičení a pomáhají vám udržet pocit sytosti a výdrže po celý den.

 

Spánek

Studie ukázaly, že i částečná spánková deprivace může mít silný vliv na náladu příštího dne[2]. Účastníci, kteří byli omezeni na méně spánku, uvedli, že se cítili více vystresovaní, naštvaní, smutní a duševně vyčerpaní. Když se vrátili k normálnímu spánku, zaznamenali dramatické zlepšení nálady. A pokud se vám po dobrém nočním spánku zlepší nálada, je pravděpodobnější, že budete produktivní, navážete lepší spojení a podáte lepší výkon během cvičení. Ukázalo se, že to druhé pomáhá usnadnit lepší noční spánek, což znamená, že pozitivní cyklus může pokračovat[3]. Jednoduše řečeno, dobrý spánek má řadu výhod, které přispívají k vaší celkové pohodě.

 

Darujte

Není neobvyklé slyšet lidi říkat, že dávat dárky je lepší než je dostávat. Ale je to skutečně pravda? Dávání je spojeno s uvolňováním oxytocinu, hormonu, který vyvolává pocity tepla, euforie a spojení s ostatními. Ale to není vše. Studie naznačují, že lidé, kteří poskytují sociální podporu druhým, mají tendenci mít nižší krevní tlak, což naznačuje přímý fyziologický přínos pro ty, kteří věnují svůj čas, úsilí a pozornost ostatním[4].

Darování není jen o nákupu materiálních předmětů pro ostatní, třeba dámský overal může být skvělým dárkem, ale může to také zahrnovat dobrovolnictví ve vaší komunitě nebo pro větší organizaci nebo charitu. Jsme pevně spojeni s touhou být užiteční, takže šíření vašich dobrých úmyslů ostatním je naplňujícím způsobem, jak trávit čas a uvolňovat ty hormony štěstí.

 

Učte se

žena se směje

Autor fotografie: mellamed/pexels.com

 

Učení nejen zvyšuje naše sebevědomí a sebeúctu, ale také získává pocit smysluplnosti a může dokonce podporovat další spojení s ostatními. Lidé, kteří se zabývají učením, mají tendenci cítit se lépe sami se sebou a zažívají větší schopnost vyrovnat se se stresem, stejně jako se cítí sebevědomější, nadějnější a cílevědomější. Pozitivní účinek, který má učení na naši pohodu, lze přičíst tomu, jak stanovení cílů a směřování k nim dává smysl a pocit stabilního a ověřeného úspěchu. Jinými slovy, je to zábava. Udržuje nás to zvědavé. Udržuje náš mozek v zápřahu.

Učení se neomezuje jen na návrat do školy. Existuje nespočet zdrojů, které mohou zažehnout vaši jiskru, vzbudit ve vás nadšení a objevovat další zvědavost. Radost z učení je krásná věc a něco, co si všichni zasloužíme cítit. Pusťte se tedy do průzkumu. Najděte něco, co vás bude bavit se učit a cvičit, ať už je to nové téma, nástroj nebo koníček.

 

Reference

[1] Ashish Sharma, M.D., Vishal Madaan, M.D. and Frederick D. Petty, M.D., Ph.D. - Exercise for Mental Health - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1470658/

[2] Sofia Triantafillou, PhD, Sohrab Saeb, PhD, Emily G Lattie, PhD, David C Mohr, PhD and Konrad Paul Kording, PhD - Relationship Between Sleep Quality and Mood: Ecological Momentary Assessment Study - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6456824/

[3] Christopher E. Kline, Ph.D. - The bidirectional relationship between exercise and sleep: Implications for exercise adherence and sleep improvement - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341978/

[4] Rachel L Piferi, Kathleen A Lawler - Social support and ambulatory blood pressure: an examination of both receiving and giving - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16905215/

 

Autor: Simona Dvořáková

Simona Dvořáková je spisovatelkou a editorkou v oblasti zdraví a wellness již více než 10 let. V současné době je hlavní redaktorkou. Má neskutečnou schopnost najít ty nejlepší obchody s přírodními doplňky stravy a farmářské trhy, ať jde kamkoli. Je velkou fanynkou CrossFitu a dlouhých túr do lesa.

 

Zpět do obchodu