Chitosan a pomocník při hubnutí?

co je to chitosan

Co je to chitosan?

Chitosan je polysacharid. Jeho hlavní zdroj pochází z krevet a krabů. Je přítomen v kosmetice, potravinách a biomedicínských výrobcích spolu s farmaceutickými výrobky. Je to ve skutečnosti ideální materiál, protože je netoxický s antimikrobiální aktivitou, je biokompatibilní a biologicky odbouratelný.

Jak funguje chitosan?

Ve výzkumu bylo prokázáno, že chitosan má schopnost snižovat hladinu cholesterolu, když se užívá ve formě tobolek. Jeho schopnost nést tyto výhody je dána jeho vazbou na mastné kyseliny, žlučové kyseliny a také fosfolipidy v těle. Chitosan se také používá v plastické chirurgii, kde jej chirurgové mohou umístit tam, kde potřebují štěp tkáně do jiných oblastí těla, aby pomohli při hojení ran a snížili jizvy. Chitosan nezabrání tělu vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích, jako to dělají některé jiné léky, včetně vitamínů A, D, E a K, které jsou ve stravě zásadní pro dobré zdraví.

Může chitosan pomáhat při hubnutí?

Studie se střetávají ohledně účinnosti chitosanu s úbytkem hmotnosti u lidí. Studie se zvířaty byly velmi slibné, ale pokud jde o pokusy na lidech, důkazy nebyly tak slibné. Existují některé studie, které naznačují, že použití chitosanu s kalorickou dietou může způsobit o něco větší úbytek hmotnosti než skupiny, které během výzkumu chitosan neužívaly. Tohoto efektu však nebylo dosaženo bez diety s omezeným příjmem kalorií, takže je důležité si uvědomit, že přidání této přísady do vaší rutiny s cílem hubnout bude neúčinné, pokud nemáte zaveden dietní a cvičební plán s omezeným příjmem kalorií. Když si do svého výživového plánu přidáte chitosan, další úbytek hmotnosti, který mu je připisován, může být mírný, i když v některých studiích považován za statisticky významný a v jiných za nevýznamný.

Když byl výzkum přezkoumán a byly vyloučeny studie horší kvality, chitosan skutečně stále vykazoval mírný přínos, pokud jde o hubnutí, když byl užíván mezi jedním až šesti měsíci, i když byl malý. Chitosan vám může pomoci dosáhnout vašich cílů, ale v žádném případě nejde o zázračnou látku, stále budete muset vynaložit hodně tvrdé práce, abyste dosáhli cílů, které chcete.

Pro koho je chitosan vhodný?

Většina lidí může užívat chitosan bez jakýchkoli problémů, ale stejně jako u všech zdravotnických prostředků a také doplňků existuje určitá populace, která nemusí být pro daný produkt vhodná. Chitosan nemusí být vhodný pro ty, kteří mají alergii na měkkýše. Důvodem je skutečnost, že je vytvořen z vnějšího skeletu měkkýšů a mohl by tak u alergických jedinců způsobit vážnou reakci. Je třeba také poznamenat, že může interagovat s těmi, kteří užívají léky na ředění krve, jako je warfarin, protože mohou zvýšit jeho účinky na ředění krve, a tak zvýšit riziko krvácení. Před použitím přípravku chitosan je důležité se poradit se svým lékařem, zvláště pokud již užíváte jiné léky. Neexistuje také rozsáhlý výzkum týkající se jeho použití u těhotných nebo kojících žen, proto se z preventivních důvodů u těchto skupin v současnosti nedoporučuje.

 

Závěr

Výzkumy ukazují, že chitosan je bezpečný a kromě hubnutí v lékařském světě má i další prospěšné aplikace. Ačkoli je široce propagován jako pomůcka při hubnutí a léčbě obezity, je důležité mít od chitosanu a jeho schopnosti pomáhat při hubnutí realistická očekávání. Výzkum ukázal, že je efektivní, pouze pokud je užíván společně s dietou využívající kalorický deficit. Může to vaší dietě dát výhodu, ale není to zázračná přísada, která vás bez námahy zeštíhlí.

 

Rozhodli jste se cvičit a hledáte pořádné dámské fitness oblečení? Koukněte na naší nabídku na našem eshopu, najdete tady velkou nabídku sportovního oblečení.

 

Zpět do obchodu