Co jsou to "JOJO" diety?

jojo efekt

 

Lidské tělo může denně kolísat na určité váze, ať už držíte dietu nebo ne! Hmotnost vody, jídlo a další faktory, které to ovlivňují. Všechno je to docela normální. To se však stává problémem, pokud někdo drží dietu a neustále měří svou váhu, může často vyprovokovat myšlenkové hry. Je běžné slyšet příběhy lidí, kteří drželi dietu a skončili těžší, než když začali a to lze často připsat začarovanému cyklu jo-jo diet!

 

Co je to jojo efekt ? 

Jojo dieta pro účely tohoto článku lze definovat jako neustálé opakované přibývání a snižování hmotnosti.

Ačkoli jsou studie v rozporu ohledně vlivu jo-jo diety na dlouhodobý úbytek a přírůstek tuku, extrémy a pravidelnost jo-jo diety se mezi účastníky liší, stejně jako termín jo-jo dieta v kontextu studií.

 

Rizika nárazové diety a jojo efektu

 

1) Přibývání na váze

Mnoho lidí, kteří mají jo-jo dietu, skončí těžší, než začali. Je to proto, že jo-jo diety, když jsou prováděny do extrémů, jak to může dělat mnoho lidí, mohou v krátkodobém horizontu zpomalit váš metabolismus, což ztěžuje hubnutí a snadněji způsobuje přibývání na váze. Může také podporovat nezdravý postoj k jídlu, propagovat dobré a špatné potraviny, například potraviny, které nejsou při dietě povoleny. Obě tyto otázky jsou podrobněji popsány níže.

 

Existují dva hlavní důsledky stravy, která má deficit kalorií. Tyto zahrnují:

  • Zvýšení chuti k jídlu
  • Snížení metabolismu

 

To je způsobeno tím, že vaše tělo je navrženo tak, aby přežilo dobu kalorického deficitu a výsledkem je, že po dietě je vaše tělo připraveno na přírůstek tuku. Obě tyto reakce po dietě velmi usnadňují nadměrnou konzumaci kalorií, na které si váš metabolismus zvykl. Při dietě se zmenšuje velikost tukových buněk v těle. Počet tukových buněk v těle se však ve skutečnosti nesníží. V raných fázích ukončení diety, v době, kdy jste nejvíce ohroženi nadměrným jídlem a touhou po nezdravém jídle, které jste během diety pravděpodobně vynechali, se v těle vytvářejí menší a citlivější tukové buňky, což může způsobit návrat na váhu, kterou jste měli před dietou! To je problém, protože vaše tělo je nyní schopné ukládat ještě více tuku, než dříve!

 

chuť na čokoládu

2) větší chuť na nezdravá jídla

Jo-jo efekt může podporovat nezdravý vztah k jídlu. Neustálý proces omezování potravin a případně zvažování některých potravin mimo limity může povzbudit k přejídání. Může také podpořit pocity viny, pokud si někdo dopřeje vysoce kalorické jídlo, když je jeho příjem na velmi nízké úrovni a v důsledku toho přestane plánovat.

 

3) Pomalejší metabolismus

Jo-jo dieta může v mnoha případech zpomalit váš metabolismus. Nejhorším scénářem je často to, že mnoho lidí může střídat jeden extrém do druhého v těsném sledu. Mnoho lidí obvykle zhubne a přestanou držet jídelníček, jen proto, aby se najedli a rychle přibrali na váze. Nešťastní se z nové situace mohou uchýlit zpět k dietě, aniž by umožnili, aby jejich metabolismus znovu zesílil. Možná tentokrát již snižování kalorií nepřichází v úvahu, protože od poslední fáze diety jsou již velmi na nízké úrovni a již není prostor dále je snižovat.  Může být přidáno další kardio, i když opět, již od poslední fáze diety, už toho mohou dělat hodně. Lidé mohou dokonce nahradit některá cvičení v posilovně kardiem, což může způsobit, že ztratí ještě více svalové hmoty, což zase ještě více sníží jejich metabolismus.

Je běžné, že narazíte na bod, že možná ještě přiberete na váze více než předtím.

Jste po dietě a oblečení je vám malé? Koukněte na naší nabídku. Máme pohodlné fitness legíny a sportovní podprsenky na našem eshopu.

 

Závěr

Jojo dieta je z dlouhodobého hlediska nezdravá a může podporovat nezdravý postoj k jídlu. Pravidelné přibírání a hubnutí je také psychicky náročné a může přispět ke snížení sebeúcty. V ideálním případě se snažte nepřibrat nebo zhubnout velké množství váhy v krátkém časovém období. Snažte se žít zdravým životním stylem, který je udržitelný, abyste si mohli udržovat zdravou váhu po celý rok. Po určité době diety dávejte pozor, abyste příliš nepřiměřeně nepřihlíželi a zvážte reverzní dietu, abyste vytvořili silnější metabolismus.

Zpět do obchodu