Co jíst, když jste nemocní

co jíst při chřipce

 

Pokud se necítíte dobře, lékař pravděpodobně navrhne standardní způsoby, jak se rychleji vyléčit. Spousta odpočinku a spousta tekutin, to je obvyklá taktika. Existují však také některá jídla, která urychlí vaše zotavení. Čtěte dále a zjistěte, jaké potraviny jsou přírodní léky a kterým se vyhnout, když se necítíte nejlépe.

1) Citrusové a jiné ovoce 

Vitamín C je nejlepší živinou, kterou byste měli vyhledat, když jste nemocní a většina z nás si okamžitě vybaví pomeranče nebo pomerančový džus. Existují však i další potraviny s vyšším obsahem vitamínu C, například jahody a červené papriky. Vitamin C můžete získat také z mnoha zelených druhů zeleniny, jako je brokolice nebo špenát. Vitamin C je obzvláště superstar pro nachlazení a viry, protože pomáhá podporovat imunitní systém a zkracuje dobu zotavení. Plody ovoce také obsahují flavonoidy, silný antioxidant, který může snížit zánět.

 

Na našich stránkách najdete kompletní vybavení do fitka. Fitness obleceni, které je příjemné a pohodlné najdete na našem eshopu.

2) Kuřecí polévka 

Pokud se o vás vaše matka postará, když jste nemocní, pravděpodobně vám dá kuřecí polévku nebo jinou polévku na bázi vývaru. Teplo polévky je příjemné, ale vysoký obsah solí v polévkách vám může pomoci udržet si hydrataci a vývar je nabitý aminokyselinami. Dobře uvařená zelenina v polévce je snadno stravitelná a může být šetrná k vašemu žaludku, když nemáte moc chuti k jídlu, třeba když máte chřipku.

 

3) Česnek

Česnek má antimikrobiální vlastnosti, pomáhá chránit před bakteriemi a viry, které se mohou dostat do vašeho systému. Podobně jako vitamin C posiluje váš imunitní systém a může pomoci zkrátit dobu běžného nachlazení a dalších respiračních virů. Je to silná, štiplavá chuť, která vám také pomůže vyčistit dutiny. Zkuste nakrájet pár stroužků syrového česneku, opečte je a přidejte k jakémukoli slanému jídlu, které jíte nebo si vezměte doplněk s extraktem česneku. Česnek má další bonus a vede ke zlepšení zdraví srdce, ale jen při důsledném používání.

 

 česnek proti nemoci

4) Maso a korýši

 

To se může zdát jako podivný návrh, ale maso a měkkýši jsou dva nejvyšší zdroje zinku, u nichž bylo prokázáno, že snižují délku i závažnost běžného nachlazení. Pokud nechcete jíst maso nebo korýše, když se necítíte nejlépe, postačí doplněk zinku. Není však špatný nápad ujistit se, že máte každý týden několik porcí těchto potravin, které vám pomohou udržet váš imunitní systém v nejlepším možném stavu.

 

5) Bylinné čaje

Bylinné čaje jsou dalším naturopatickým lékem na běžné nachlazení a jiná onemocnění dýchacích cest. Jsou příjemně vonící alternativou k čištění sinusových cest a čajové lístky obsahují vysoké hladiny antioxidantů pro boj s nemocemi. Obsahují také další další rostlinné sloučeniny, jako jsou flavonoidy a vitamíny, které prospívají celkovému zdraví, zejména během bakteriální infekce vašich dutin nebo uší. Pokud bojujete o energii, když se necítíte dobře, může vám pomoci kofein v některých čajích.

 

6) Med

Med je nejen lahodný, ale také velmi uklidňující pro potlačení bolesti v krku. Pediatři často doporučují med jako pomoc při léčbě kašle u dětí, které jsou příliš malé na to, aby užívaly léky na kašel na předpis - med by se však neměl podávat kojencům mladším než 1 rok. Díky vysokému obsahu cukru je nejen lahodný, ale také mu dodává antimikrobiální vlastnosti. Použití medu od místních včel může také pomoci odrazit sezónní alergie.

 med proti nachlazení

7) Arašídové máslo

Arašídové máslo může také uklidnit bolest v krku, podobně jako med. Jako rostlinný zdroj bílkovin obsahuje vitamíny a minerály, které jsou prospěšné pro celkové zdraví. Použití malé lžičky může pomoci, když vás trápí kašel a je také super chutné.

 

8) Elektrolytické nápoje

Pokud jste ztratili hodně tekutin, jsou elektrolytické nápoje dokonalým způsobem, jak pomalu dostat zpět do sebe potřebné živiny. Často obsahují trochu cukru, který může poskytnout nějaké kalorie a zároveň doplnit sodík, draslík a další elektrolyty, které se ztratí v důsledku zvracení a průjmu. Nejlepší prevencí dehydratace je prevence dehydratace, kterou lze snadno přežít, i když se necítíte dobře.

 

9) Kokosová voda

Pokud nemáte rádi chuť tradičních elektrolytických nápojů, může být kokosová voda skvělou alternativou, když potřebujete rehydratovat své tělo. Je přirozeně nabitá elektrolyty a má jemně sladkou přírodní chuť, která může být osvěžující v letních vedrech po cvičení nebo při rozrušení žaludku. Začněte trochu po kousku, abyste viděli, jak to zvládne váš žaludek, u některých lidí může způsobit nadýmání.

 

10) Rýže

Rýže je skvělý způsob, jak do sebe dostat kalorie, když nemáte chuť na žádné silné příchutě. Je snadno stravitelná kvůli nízkému obsahu tuku, poskytuje vám sacharidy, které pomáhají vašemu metabolismu se hýbat, snadno se vaří a skladuje. Rýže je klasickým příkladem nevýrazného jídla, které je docela všeobecně tolerováno. Mezi další jemná jídla, která je třeba vzít v úvahu, patří sušenky, ovesné vločky, banány.

 

11) Zázvor

Zázvor je další klasický lék na nevolnost, zeptejte se každého, kdo někdy bojoval s ranní nevolností. Doporučuje se pro nevolnost a zvracení způsobené žaludečními problémy, při cestování nebo těhotenství. Existuje mnoho možností pro zázvor. Od čerstvého, strouhaného zázvoru v džusu nebo salátovém dresingu, bonbony, doplňky nebo zázvorové limonády.

 

zázvor proti rýmě

 

Potraviny, kterým se musíte vyhnout, když jste nemocní:

 

Mastné potraviny

Potraviny, které jsou mastné a smažené, jsou plné tuku, který zpomaluje trávení a může vést k zažívacím potížím a podrážděnému žaludku. Pokud se necítíte nejlépe, tyto potraviny mohou vaše příznaky zhoršit. Potraviny s vysokým obsahem tuku zpomalují trávení a smažené potraviny obvykle nejsou nejvýživnější.

Vyhněte se: smažené brambory, smažené maso, máslo, mastné omáčky a dipy.

 

Kyselé potraviny

Zatímco citrusové plody mohou poskytnout podporu vitaminu C, často nejsou tou nejlepší volbou pro podrážděný žaludek. Místo kyselých potravin si vyberte nevýrazné možnosti, jako je výše zmíněná strava, ovoce a zelenina, které mají nižší obsah kyselin, jako jsou banány nebo mrkev.

Nepoužívejte: citron, limetku, pomeranče, čisté ovocné džusy, rajčata a rajčatový džus, kávu.

 

Mléčné výrobky

I když je kontroverzní, mnoho lidí věří v omezení mléka a mléčných výrobků při nachlazení. Teorie spočívá v tom, že mléčné výrobky zvyšují produkci hlenu, takže je obtížnější porazit ucpaný nos nebo ucpané dutiny. Zatímco výzkum na toto téma je smíšený, mohlo by být užitečné tyto potraviny na několik dní vyřadit, abyste zjistili, zda zlepšuje vaše příznaky.

 

Alkohol

Alkohol má málokdy nějaký přínos pro naše zdraví, zvláště ne, když jste nemocní. Namísto piva nebo vína se zaměřte na výživná jídla a nápoje, abyste urychlili zotavení a vrátili se zpět, abyste se cítili co nejlépe. Voda je vždy bezpečná volba.

 

Extrémní teploty

Máte-li bolest v krku, horké nápoje, jako je čaj, káva nebo polévka, mohou být dráždivější než studené nápoje. Pokud máte zimnici a horečku, studené smoothie nebo mražené ovoce by vám to mohlo zhoršit. Při rozhodování, jaké potraviny jíst, když jste nemocní, zvažte své příznaky.

 

 

Závěr

Váš lékař bude mít vždy nejlepší rady, jak léčit nemoc. Ve vaší kuchyni je již mnoho potenciálních způsobů léčby. Využijte léčivé síly jídla, až se příště nebudete cítit dobře a zjistěte, zda vám pomohou vrátit se zpět ke špičkové kondici.

Skvělým pomocníkem jsou také brambory a jejich vliv na zdraví, více se dozvíte v našem článku.

Zpět do obchodu