Co je hydrolyzovaný kolagen a proč ho lidé přidávají do všeho?

co je to kolagen

Chcete redukovat vrásky, podporovat zdraví kloubů a přidání více bílkovin do vašeho jídelníčku? Hydrolyzovaný kolagen je nejlepší způsob, jak pokrýt všechny vaše báze (a cítit se při tom skvěle). Hydrolyzovaný kolagen, známý také jako kolagenové peptidy nebo kolagenový prášek, je více než jen proteinový prášek: Je nabitý aminokyselinami, které vaše tělo potřebuje pro stavbu a opravu pokožky, kostí a kloubů. Navíc je snadné přidat do vašich oblíbených jídel, pečiva a každodenních potřeb.

U nás kolagen nenajdete, ale máme v nabídce legíny do fitka a pánské tepláky.

Co je hydrolyzovaný kolagen?

Kolagen je největší a nejhojnější bílkovina v těle. Tvoří pojivovou tkáň ve vaší kůži, vlasech, nehtech, kostech a kloubech. Pokud pravidelně hltáte maso a netrávíte hodiny přípravou vývaru z kostí, pravděpodobně budete ve své stravě potřebovat více kolagenu. To je místo, kde přichází na řadu hydrolyzovaný kolagenový prášek. Tento oblíbený doplněk představuje snadný způsob, jak přidat více kolagenu do vaší stravy, protože je bez chuti, bez zápachu a snadno se mísí s téměř jakoukoli tekutinou, a to vše díky tomuto hydrolyzačnímu procesu.

Nauka o hydrolýze

„Hydrolýza“ zní směšně, ale znamená to pouze použití vody k přerušení proteinové vazby. Stejně jako trávení přeměňuje hydrolýza kolagen na menší molekuly. Tyto molekuly se snadněji vstřebávají do vašeho krevního oběhu. Kolagen může být hydrolyzován chemikáliemi a enzymy. Nejjednodušší způsob, jak přemýšlet o tomto procesu, je přemýšlet o všech krocích spojených s trávením. Jídlo rozložíte na menší části žvýkáním a poté se ve vašem žaludku rozloží na ještě menší částice, takže vaše tělo může využít všechny živiny z jídla.

Hydrolyzovaný kolagen vs. kolagenové peptidy

Pravděpodobně jste slyšeli o kolagenových peptidech, kolagenovém prášku a kolagenovém hydrolyzátu. Jaký je v tom rozdíl? Funkčně jsou všechny tři stejné. Všechny se používají zaměnitelně v proteinovém průmyslu k popisu hydrolyzovaného kolagenu.

Výhody hydrolyzovaného kolagenu

Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a kolagen obsahuje tři důležité látky: glycin, prolin a hydroxyprolin. Vaše tělo využívá tyto aminokyseliny k tvorbě nového kolagenu. To je skvělá zpráva pro každého, ale zejména s přibývajícím věkem, protože produkovat méně kolagenu v průběhu času je normální. Zde je více podrobností o zdravotních přínosech hydrolyzovaného kolagenu.

Lepší pleť, vlasy a nehty

Nejen, že díky kolagenu budou vaše vlasy a nehty silné a lesklé, ale také bojuje proti účinkům stárnutí. Kolagen redukuje výskyt vrásek a zlepšuje elasticitu pokožky a také zvyšuje hydrataci a hladkost pokožky. Jak? Konzumace kolagenu povzbuzuje vaše tělo k tvorbě nového kolagenu, což je velký problém. Tvoří 75-80 % kůže v dermis, což je vrstva, která dodává pleti její plnost.

Silné klouby a kosti

Hydrolyzovaný kolagen může snížit bolest kloubů po cvičení a pomáhá kloubům být pružnějšími. To je velký problém, pokud je vaše preferovaná forma cvičení náročná na vaše klouby, jako je běh a bojová umění. Kolagen je zvláště skvělou volbou pro sportovce, protože podporuje regeneraci. Vaše tělo využívá kolagen k budování všeho od pojivové tkáně po šlachy, takže snadnější dostupnost těchto aminokyselin může podpořit váš výkon v posilovně nebo na dráze.

 

kolagen a vlasy

Jak používat hydrolyzovaný kolagen

Hydrolyzovaný kolagen najdete v tunách různých produktů, jako jsou prášky a proteinové tyčinky. Než ale začnete šlehat kolagenové elixíry krásy a kolagenový keto chléb, položte si tyto otázky: Pochází kolagen ze zvířat krmených trávou? Pro nejlepší nutriční punč by váš kolagen měl pocházet ze zvířat chovaných na pastvě bez hormonů. Toxiny ve vašem jídle a doplňcích nejsou skvělé pro vaše tělo a mohou poškodit vaše buňky. Podívejte se na štítek, abyste se ujistili, že neobsahuje žádné zbytečné přísady. Seznam složek na neochucených kolagenových peptidech by měl obsahovat pouze hydrolyzovaný kolagenový prášek, nic jiného. Neochucený kolagen lze přidat do téměř jakékoli tekutiny. Takže do smoothies, šejků a dokonce i polévky. Dá se s ním i péct (skvělé jsou kolagenové sušenky).

Existují nějaké vedlejší účinky kolagenu?

Stejně jako u jakéhokoli proteinového doplňku budete chtít věnovat pozornost tomu, jak se cítíte po užití kolagenových peptidů. Někteří lidé mají mírné žaludeční problémy, pokud si vezmou příliš mnoho, ale toto množství je pro každého jiné. Některé značky navíc používají mořský kolagen. Pokud jste alergičtí na měkkýše, věnujte pozornost přísadám a původu bílkovin.

 

Závěr

Jinak jsou kolagenové doplňky považovány za bezpečné pro každodenní konzumaci a jejich množství je na vás a vašich konkrétních potřebách.

 

Jaký je rozdíl mezi kolagenem a želatinou?

Zpět do obchodu