Rozdíl mezi kolagenovým proteinem a želatinou

gumoví medvídci a klouby

Mnoho lidí se mě ptalo na rozdíl mezi kolagenovým proteinem a želatinou. Oba jsou skvělými způsoby, jak podpořit zdravou kůži, klouby a kosti. To vše prozkoumám níže. Za prvé, zde je rychlý základ o rozdílech mezi kolagenem a želatinou. Navzdory podobným názvům a přísadám se v jídle chovají zcela odlišně.

Jestli sháníte legíny na cvičení, tak u nás v nabídce najdete velký výběr, prohlédnout si naše oblečení můžete na eshopu.

Je želatina stejná jako kolagen?

Kolagen se snadno mísí

Kolagenový proteinový prášek se skládá z kolagenových peptidů, které se zcela rozpouštějí v horkých a studených tekutinách. Je tepelně stabilní a téměř bez chuti, takže ho můžete přimíchat téměř do čehokoli, abyste do své stravy dostali více biologicky dostupných aminokyselin. Kolagenový protein je ideální pro přidání do kávy, čaje, smoothies a dokonce i polévky.

Želatina bude gelovatět

Želatina se rozpouští v horkých tekutinách a po vychladnutí ztuhne do pevného gelu. To je způsob, jak získat správné dezerty. Nejlepší je směs kolagenu a želatiny. Kolagelatina funguje stejně jako želatinové balíčky, které můžete najít v každém obchodě s potravinami, kromě toho, že je vyrobena z lepších ingrediencí a zaručeně obsahuje aminokyseliny, které potřebujete k tvorbě více kolagenu ve vašem těle. Kolagelatin použijte, pokud vyrábíte gumové bonbony, želatinové koláče nebo cokoli jiného, co chcete držet pohromadě. Kolagelatina je všestranný nástroj v kuchyni. Malé množství také dodá brownies úžasnou žvýkatelnost nebo zahustí kari nebo omáčku (jen ji nepřidávejte příliš mnoho).

Výhody kolagenu a želatiny

Pokud jde o výhody, kolagenu a želatiny jsou víceméně stejné. Oba obsahují glycin, prolin a hydroxyprolin, tři aminokyseliny, které vaše tělo používá k výrobě nového kolagenu pro podporu zdraví kloubů, zdraví pokožky a robustní výstelky střev. Tyto aminokyseliny je těžké sehnat, pokud nejíte hodně masa a pojivové tkáně. Ale co říká věda o výhodách kolagenu a želatiny? Zde jsou čtyři vědecky podložené důvody, proč přidat více kolagenu a želatiny do vaší stravy:

Hladší, hydratovanější pleť

Vaše kůže a pojivová tkáň obsahují speciální buňky zvané fibroblasty, které produkují kolagen. Mohou to rozjet, pokud mají dostatek glycinu, prolinu a hydroxyprolinu. Nejlepší způsob, jak získat tyto aminokyseliny, je hydrolyzovaný kolagen, který byl rozložen, takže je biologicky dostupnější. Hydrolyzovaný kolagen je také označován jako „kolagenový hydrolyzát“ a „kolagenové peptidy“.

 

Hydrolyzovaný kolagen dělá pro vaši pokožku několik věcí:

  •      Zlepšuje elasticitu pokožky
  •      Snižuje praskání kůže
  •      Odstraňuje vrásky
  •      Zvyšuje hustotu fibroblastů, což je ukazatel zdravé, elastické kůže
  •      Zvyšuje vlhkost pokožky

 

Stručně řečeno, kolagen udělá vaši pokožku mladší, pružnější a hydratovanější. Účastníci všech výše uvedených studií užívali 2 až 10 gramů denně. To je pořádná dávka.

 

bolavé klouby

Pevnější klouby

Kolagen může také posílit vaše klouby a zvýšit jejich odolnost vůči zranění a bolesti. Výzkum zjistil, že užívání hydrolyzovaného kolagenu zvyšuje hustotu vaší chrupavky, díky čemuž jsou vaše klouby pružnější. S přibývajícím věkem je to důležité, protože vaše tělo začíná produkovat méně kolagenu.

Pomáhá při rekonvalescenci

Ať už jste běžec nebo powerlifter, kolagen by měl být součástí vaší každodenní rutiny. Je to skvělý doplněk pro sportovce, zvláště pokud preferované cvičení je náročné na vaše klouby. Je to proto, že výzkum ukazuje, že kolagen pomáhá snižovat bolesti kloubů po cvičení. V jedné studii z roku 2017 sportovci s funkční bolestí kolene požili 5 gramů kolagenových peptidů denně po dobu 12 týdnů. Udávali menší bolest po fyzické aktivitě.

Vezměte si kolagen, pokud hledáte způsoby, jak se po cvičení odrazit a ukázat, že se budete cítit silní při dalším tréninku.

Podporuje regenerační spánek

Kolagen je součástí mé sady nástrojů pro spánek už léta. Většinu noci si ho dávám asi hodinu před spaním. Když spíte, vaše tělo tento čas využívá k opravě svalů a buněk. Kolagen je speciální, protože obsahuje stavební kameny pro obnovu a doplnění struktur v celém těle. Před spaním si dávám 1-2 polévkové lžíce kolagenových peptidů, abych se ujistil, že dávám svému tělu dostatek materiálu na to, aby během spánku dělalo všechnu tu tvrdou práci. Většina lidí stejně nedostává dostatek kolagenu ve své stravě, takže jeho užívání před spaním je rychlý a snadný způsob, jak zarýt základy.

Jak získat více kolagenu a želatiny ve vaší stravě?

Jediná odměrka kolagenu a pár domácích gumových medvídků vám dodají dávku kritických aminokyselin, které potřebujete ke zvýšení syntézy kolagenu ve vašem těle. Pokud to není váš styl, zde je několik dalších dobrých zdrojů:

  •      Šlachy, dršťky, chrupavky, krkovička, kostní dřeň, hovězí oháňka, koleno a jiné neřízkové kusy masa
  •      Vývar z kostí
  •      Vepřová kůže, lososová kůže a kuřecí kůže
  •      Vejce od kuřat chovaných na pastvě
  •      Kolagenové proteinové tyčinky

Proč byste měli spárovat kolagen a želatinu s vitamínem C

Po stovky let se námořníci museli obávat kurdějí. Po měsících na moři bez čerstvé zeleniny by jim začaly vypadávat zuby a vlasy, zhoršovat se klouby a rozpadat se jim kůže. Problémem nebyl nedostatek kolagenu, byl to nedostatek vitamínu C. Vitamín C je nezbytný pro syntézu kolagenu, takže se ujistěte, že jíte hodně syrové nebo lehce vařené zeleniny, aby vaše tělo mělo vitamín C, se kterým může pracovat. Abyste ze svého kolagenového doplňku vytěžili maximum, vždy jej spárujte se zdrojem vitamínu C. Kolagen je jedním z nejjednodušších způsobů, jak posunout svou každodenní rutinu na další úroveň. Navíc je to záminka k výrobě dýňového koláče.

 

Možná budete chtít vědět, co je doopravdy nejlepší na klouby?

Zpět do obchodu