Nejlepší doplňky na zdravé klouby a kosti

co na klouby

Co na zdravé klouby a kosti?

Zdraví kostí a kloubů je něco, na co jen zřídka myslíte, dokud nedosáhnete 35 let a věci vás začnou bolet nebo dokud neutrpíte zranění. Pak se to stává naléhavým problémem. Jednou z nejlepších strategií, jak se vyhnout bolestem kloubů nebo slabým kostem, je prevence. Aktivní zlepšení zdraví vašich kostí a kloubů vám pomůže v budoucnu.

V tomto článku se podíváme na některé z nejlepších doplňkových složek pro zdraví kostí a kloubů. Poskytneme rychlý rozpis pro každou složku, vysvětlíme, co říká věda a proč věříme, že může být užitečná. Nezapomeňte na vhodné oblečení, třeba naše dámské legíny Gymclothes Instinct.

Omega 3

V posledních letech se milostný vztah vědecké komunity k Omega 3 mírně zmírnil. V jednu chvíli to vypadalo, že se každý týden nabízí nová výhoda. Pravdou však je, že stále existuje několik ověřených přínosů suplementace omega 3, a pokud je ve vaší stravě nedostatek této mastné kyseliny, měli byste zvážit její užívání. Studie ukázaly, že suplementace Omega 3 může snížit příznaky deprese, snížit krevní tlak  a snížit hladinu triglyceridů. Ale co jeho vliv na zdraví kostí a kloubů? No, není mnoho konkrétních článků o účincích Omega 3 na zdraví kloubů. Existuje však řada důkazů, že suplementace Omega 3 může snížit zánět. To znamená, že užívání doplňku Omega 3 může snížit bolest kloubů a snížit ztuhlost. Nyní, pokud je vaše strava již plná tučných ryb, pak doplněk Omega 3 nemusí být tak užitečný. Ale pokud je vaše strava relativně bez ryb, můžete zaznamenat malé, ale významné zlepšení.

Vápník

Účinnost vápníku pro zdraví kostí a kloubů je kontroverzní téma, přičemž některé důkazy to podporují a některé svědčí proti. Pokud jste mladí a zdraví a vaše strava je vyvážená, je nepravděpodobné, že by suplementace vápníku byla nezbytná. Zdá se však, že vápník je účinný při prevenci rizika zlomenin u starších lidí. Zvláště když je kombinován s vitamínem D. Ženy z toho pravděpodobně uvidí větší užitek než muži.

Kurkumin

Kurkumin je aktivní složkou kurkumy, není to jediná chemická látka v kurkumě a hodně se diskutuje o tom, zda samotná kurkuma má zdravotní přínosy, které kurkumin neovlivňuje. Ale pokud hledáte zdraví kloubů, pak je to kurkumin, který chcete. Stejně jako vápník se zdá, že kurkumin je účinný při snižování zánětu. Bylo také prokázáno, že je to účinná léčba příznaků osteoartrózy. Studie zjistila, že suplementace kurkuminem byla schopna snížit příznaky osteoartrózy v koleni.

Glukosamin

Glukosamin je jednou z nejdůležitějších složek, pokud jde o zdraví kostí a kloubů. Je dobře známý pro svou schopnost bránit degradaci kolagenu. Přesněji řečeno, dokáže zpomalit odbourávání kolagenu, nic ho ale nezastaví úplně. Glukosamin jako takový často používají lidé, kteří se chtějí vyhnout artróze, stejně jako sportovci. Je to proto, že intenzivní cvičení může hodně zatěžovat vaše klouby a může vést k degradaci kolagenu, která se u neaktivních lidí podobného věku nevidí. Studie sledovala účinek glukosaminu na bolest spojenou s osteoartrózou, zjistila, že užívání 1 500 mg glukosaminu denně po dobu 6-8 týdnů vedlo k významnému snížení bolesti u pacientů trpících osteoartrózou. Glukosamin se zdá být schopen snížit bolest spojenou s několika dalšími stavy, může také pomoci zlepšit rozsah pohybu. Rozhodně existují důkazy, že užívání glukosaminu může být účinné pro zlepšení zdraví kostí a kloubů.

Vitamín D

Zatímco většina lidí nemá nedostatek vitamínu D, je to jeden z nejčastějších vitamínů, kdy lidé neužívají ideální denní dávku. Suplementace vitaminem D je ideální pro lidi s tmavší pletí, kteří mají tendenci žít v zemích, kde jsou dlouhá období bez slunečního svitu (Velká Británie, skandinávské země, Kanada, Island atd.). Vitamin D spolupracuje s vápníkem na posílení kostí a zlepšení zdraví kloubů, takže pokud jsou vaše hladiny nízké, může být nápadem je zvýšit pomocí suplementace. Studie prokázaly, že zvýšený příjem vitaminu D může snížit riziko zlomenin kostí u starších lidí. Jedna studie zjistila, že u jedinců starších 65 let bylo snížení až o 20 %.

zelený čaj na klouby

Zelený čaj

Tato složka doplňku je trochu mimo pole, ale existují důkazy, že katechiny zeleného čaje mohou být účinné při prevenci osteoporózy. Studie z roku 2007 na starších japonských ženách zjistila, že ty, které užívaly doplňky zeleného čaje, měly větší kostní minerální hustotu než ty, které je neužívaly. Je však třeba poznamenat, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že zelený čaj může pomoci s hubnutím. Lidé s nadváhou častěji trpí osteoporózou a častěji trpí zlomeninami. Zelený čaj tedy může působit nepřímo snížením rizika nízké hustoty kostních minerálů. V každém případě se zdá, že existuje souvislost mezi konzumací extraktu ze zeleného čaje a vyšší minerální hustotou kostí.

Vitamín C a vitamín E

Poslední složkou na tomto seznamu je vitamín C (a možná také vitamín E), který zřejmě zvyšuje minerální hustotu kostí. Studie z roku 2009, zjistila, že konzumace kombinace vitaminu C a vitaminu E vedla u starších žen ke snížení úbytku minerální hustoty kostí. Podobná studie také zjistila, že ženy, které konzumovaly vitamín C a vitamín E, měly větší pravděpodobnost, že budou mít vysokou hustotu kostních minerálů.

 

Závěr

Tento článek identifikoval několik vitamínů, minerálů a doplňkových složek, které mohou pomoci zlepšit zdraví kostí a kloubů. Ty by se ale neměly brát ve vzduchoprázdnu. Tím myslíme, že suplementace funguje nejlépe v kombinaci s dalšími faktory životního stylu. Pravidelné cvičení, dobrý spánek a dodržování zdravé a pestré stravy také pomůže zlepšit zdraví vašich kostí a kloubů. Většinou prostřednictvím nepřímých metod. Jedna z nejlepších věcí, které můžete udělat pro ochranu svých kostí a kloubů, je udržet si zdravou váhu. Nadváha může hodně zatěžovat vaše kosti a klouby a může zvýšit riziko osteoporózy nebo osteoartrózy.

Doporučujeme náš další článek, kde najdete cviky na bolest kolene.

Zpět do obchodu