Jaká jsou nejlepší cviky na kolena po úrazu?

bolesti kolene

 

Bolesti a zranění kloubů může být velmi otravné a oslabující, ale když vás bolí koleno, může to mít dopad na váš sportovní výkon a nebo na špatnou techniku při cvičení, jsou to věci, které si možná ani neuvědomujete.

Kromě ochabnutí svalstva a možné neschopnosti běhat nebo vyvíjet tlak na bolavou nohu, může způsobit zranění kolena a dále způsobit úraz při cvičení v horní části těla v důsledku nerovnováhy a nedostatku síly v dolní části těla. Při vzpírání vás může bolavá noha zradit a tím může dojít ke zranění jiných částí těla. Pokud jde o kardio, nebo cokoliv co vyžaduje zátěž a náraz na bolavý kloub, ovlivňuje další části vašeho těla a může dojít k poškození dalších kloubů. Jako jsou vaše kotníky, kolena a boky. Z lehkého běhu se může stát vražedný nástroj.

Poranění kolen má mnoho podob, z nichž každá vyžaduje různé metody rehabilitace a lékařské péče. Zotavení závisí na schopnosti jednotlivce vyléčit se, takže pokud dodržíte dobu zotavení a budete se řídit pokyny svého lékaře a fyzioterapeuta, můžete se vrátit do tělocvični dříve v plné síle, než kdybyste to pořád odkládali a bolesti by se jen zhoršovaly. Následující text je založen na osobních zkušenostech po vykloubení čéšky, tuto bolest jsem ignoroval, cvičil jsem pořád a dokonce i kardio. Existují však fakta, která je třeba sdílet s každým, kdo se snaží obnovit sílu nohou po zranění nebo po přestávce, kdy jste předtím pravidelně cvičili.

Fyzioterapeut bude nejdříve pracovat tak, aby se vaše noha pohnula, jak by měla. To znamená budování svalů na noze, zejména kolem kolena a cvičení, která zajistí správné fungování. Naučí vás správnou techniku a tím byste už neměli mít problémy.

 

Jak rozhýbat koleno po úrazu?

Když jste utrpěli zranění, je zcela normální, že vaše noha je ztuhlá, nefunkční kvůli bolesti a oslabeným svalům. První procvičování může být těžké, ucítíte tlak, který nebude mít dopad na koleno, cvičením a rehabilitací koleno opět rozpohybujete. Chůze a běh nemusí být tou správnou volbou, ale lehké a snadné cvičení na cyklistickém stroji nebo rotopedu je je skvělým začátkem, jak rozpohybovat a ohnout nohu.

Při rehabilitaci je nejlepší pohyb na strojích, které nezahrnuje ztrátu kontaktu nohy s podložkou nebo pedálem, tím minimalizujeme nárazy, takže se držte křížových trenažérů a cyklistických strojů. Postupně můžete přejit na krokové stroje a posunou zotavení ještě dále. Steppery jsou ideální volbou a jsou založeny na odporu přes rychlost, tím také plynuleji posílí vaše svaly.

Cílem je vybudovat vaši mobilitu a sílu. Jakmile vaše svaly začnou opět fungovat a začnou pomalinku zpevněvat oblast bolesti, pravděpodobně uvidíte znatelný rozdíl ve vaší schopnosti narovnat se a ohnout nohu, dále uvidíte i pokrok v tom, že vaše svaly budou opět vidět, protože při zranění můžou svaly ochabnout a tím nejsou tolik vidět, v horších případech můžete i o svaly přijít při dlouhém zotavování. Až na to přijdete, dalším krokem je jemné a  postupné budování tolerance vůči nárazu. Velmi lehké běhání na místě, pohyb z nohy na nohu, stejně jako chůze v bazénu, je dobrým místem pro začátek, než se pokusíte běhat. Když se rozběhnete, pohnete se, čímž na zraněnou nohu vložíte větší sílu, takže by se mělo zkoušet postupně, než zvýšíte váhu na poškozené koleno.

Posilovací cviky na kolena

Budování svalů je stejně důležité, ať už jste kulturista nebo ne. Svaly jsou základ. Kolenní čéška je držena na místě okolními svaly, takže jejich posilování pomůže vaší stabilitě. Nejlepší je cvičit každou nohu zvlášť, protože vaše zraněné koleno bude slabší než druhé a nebude schopno zvládnout stejnou váhu. Předkopávání  jednou nohou a legpress na každou nohu zvlášť je nejlepší pro zotavení vašich nohou. A tím pak vaše svaly budou dokonale vyvážené, nezapomínejte také na to, že je lepší na zraněnou nohu přidávat závaží pozvolna a nic nesmíte uspěchat. Holt jednou nebudete králem fitka ve zvednuté váze. Měli byste však také zkusi několik dalších cviků, které jsme vám sepsali níže. Ležte na boku zvedněte rovnou nohu a zvedejte nahoru a dolů. Po deseti opakováních změňte úhel tak, aby byl mírně za vaší ležící spodní nohou, po deseti opakováních proveďte totéž s nohou mírně vpředu. Můžete to zkusit i s odporovou gumou a zvedat nataženou nohu nahoru a dolů.

 

dřepy ze sedu

Dřep ze sedu. To je bez závaží poměrně snadné, ale se zraněným kolenem vám to dá určité informace o tom, jak se vyvíjíte ve vaší rekonvalescenci. Až se budete cítit lépe, zkuste jednonohou verzi dřepu v sedě. Hamstringy, lýtka a stehna jsou někdy zkrácené. Měli byste je protahovat, abyste zajistili, že vaše svaly budou pružné, zvláště když máte zranění kolena, je důležité dát svalům obklopujícím čéšku nějakou podporu formou protahování. Jako prevenci bychom neměli zapomínat na kloubní výživu.

 

Na našem eshopu najdete pánské oblečení a dámské fitness oblečení. Mezi naše nejprodávanější produkty patří dámské fitness legíny Wild Dark Grey, které jsou vyrobeny z příjemného bezešvého materiálu. Vyznačují se velkou pružností a kvalitou.

Zpět do obchodu