Zadržování vody v těle: Jaké jsou příčiny a jak se odvodnit?

zadržování vody v těle

 

Každý už slyšel tvrzení, když stoupl na váhu „To je v pohodě, to je jen voda“, ale rozumí nám někdo z nás, co tato „váha vody“ je? Spousta sportovců, kteří se chystají na soutěž, musí být štíhlý. To je způsobeno nejen nízkým procentem tělesného tuku, ale také tím, že se tekutina a přebytečné ionty sodíku ukládají v dolní části břicha, takže vypadáte velmi vytvarovaně a štíhle. Co je tedy voda v těle? Jak je voda v těle regulována? Co způsobuje zadržování vody v těle a jak se zbavit vody v těle?

Regulace vody v těle

Voda je nezbytná pro veškerý život a buněčnou homeostázu. U dospělého člověka je 75% tělesné hmotnosti voda, u dítěte je to 55%. Udržování rovnováhy vody vyžaduje, aby citlivé detektory v těle byly navzájem koordinovány. Jsou citlivé na hormonální faktory, které vznikají při změnách v těle, např. krevní tlak. Signály jsou odesílány do ledvin, potních žláz a slinných žláz, aby se tyto změny v těle opět napravily do normálu, to je pití a močení. Většina ze složek rovnováhy tekutin je řízena homeostázou těla.

Tělo je velmi chytré na citlivosti těchto změn, aby zajistilo jeho rychlou korekci a aby nedošlo k jeho poškození. Dvěma hlavními způsoby regulace je pití a močení. Mozek se rozhodne pít nebo nepít a dokonce i to, co budeme pít, se děje ještě před požitím tekutiny. Je důležité mít nápoje bohaté na živiny a elektrolyty, které nahradí ty, které ztrácíte. 

Příčiny zadržování vody v těle

Kapiláry

Kyslík, živiny a vitamíny proudí vašimi kapilárami do okolních tkání. Pokud se tlak uvnitř kapilár změní, může dojít k zadržování vody. Zadržování vody může nastat také v případě netěsnosti kapilárních stěn. Jakmile se něco pokazí s kapilárním tlakem nebo propustností, nadbytečná tekutina se uvolní do tkáňových prostorů mezi buňkami. Pokud se uvolní příliš mnoho tekutiny, zůstane více ve tkáňových prostorech, než aby se vrátila zpět do kapilár.

Lymfatický systém

Skládá se z cév v celém těle. Odčerpává lymfu z tkání a vyprazdňuje ji zpět do krevního oběhu. Pokud se uvolní příliš mnoho, může být lymfa ohromena a není schopna tekutinu dostatečně rychle vrátit a vede to k zadržování vody v tkáních. Když dojde k přetížení lymfy, může dojít k něčemu špatnému, takovou rychlostí, jakou se tekutina vrací zpět do krevního řečiště. To způsobí, že tekutina zůstane v tkáních a bude mít za následek otok v různých částech těla.

Srdce

Čerpací síla srdce ovládá tlak v cévách. Pokud srdce selže, dojde ke změně tlaku, což může vést k vážnému zadržování vody

Ledviny

Jsou filtr našeho těla, kde je veškerý přebytečný odpad, tekutina je odebírána z krve a vylučována ven. Ledvinové tepny jsou to, co zásobuje naše ledviny kyslíkem a krví, které potřebují k fungování. Jakmile krev a kyslík vstoupí do ledvin, krev vstupuje do menších cév (glomerulů), kde jsou filtrovány. Tekutiny, které znovu nemůžeme použít, se potom vylučují jako moč. Po většinu času mohou ledviny snadno odfiltrovat naši krev, avšak při omezeném zásobování krví nebo ucpání odtoku moči mohou nastat problémy. Jakmile odpad a tekutiny nelze vyloučit, může to způsobit další zadržování vody.

Těhotenství

Hmotnost a tlak dělohy na žíly v pánvi mohou vést k hromadění vody v těle. Většinu času se nemusíte obávat. Problém se sám vyřeší, jakmile se dítě narodí. 

Nejste aktivní

K zajištění systematické funkce lymfy je nutné a pravidelné cvičení (tím budete přivádět tekutiny zpět do krve a budete regulovat hladinu vody). Pokud jste delší dobu neaktivní, může to zvýšit riziko retence vody. 

Protein

K udržení účinné vodní bilance je zapotřebí určité množství bílkovin. V případě většího nedostatku bílkovin je pro vodu obtížnější dostat se zpět do tkání a do kapilár. Zvětšená břicha vážně podvyživených nebo hladovějících lidí jsou způsobena hlavně nedostatkem bílkovin v jejich stravě.

léky

Léky

Mezi léky, které v tom mohou hrát roli, patří HRT (hormonální substituční léčba), NSAID (jako je aspirin a ibuprofen) a beta-blokátory (používané k léčbě abnormálních srdečních rytmů). zhubnout.

Před menstruací

Když je váš čas v měsíci dámy, nepřibýváte na váze kvůli tuku. To je ve skutečnosti hmotnost vody kvůli hormonální nerovnováze a určitému vlivu na výživu. K tomu dochází přibližně v druhé polovině menstruačního cyklu (týden před začátkem menstruace). 

Alergie

Ti z nás, kteří jsou alergičtí na některé potraviny, že některé potraviny jim můžou způsobovat otok. Nepanikařte, tohle je jen věc zvaná otok, což je jen lékařský výraz pro přítomnost vody v konkrétní části těla.

Prohlédněte si naší nejnovější kolekci Gymclothes. Vyrábíme dámské fitness oblečení, které je velmi pohodlné a dokonale tvaruje postavu.

 

Jak se zbavit zadržování vody v těle?

Pít více vody. Vypláchne nejen ledviny a trávicí systém, ale také hydratuje vaše tělo a umožní zefektivnit metabolismus. Pití více vody vám umožní uvolnit více vody vylučováním. Napijte se! Když vám je příliš horko, vaše tělo se potí, aby regulovalo vaši tělesnou teplotu. Když se potíte, je to známka toho, že váš metabolismus funguje, protože čím vyšší je metabolismus, tím vyšší je klidová tělesná teplota. Zadržování vody není jen „voda“, ale je to množství sodíkových iontů, které jsou pod kůží, proto pot chutná tak slaně. Nejezte hodně soli. Pokud jíte potraviny, které obsahují vysoké množství sodíku, jako jsou hranolky a brambůrky, budete zadržovat vodu. Pokud udržujete sodík na mírných úrovních a nahradíte sůl kořením, jako je česnek, zázvor nebo přidáte nějakou zeleninu, určitě to pomůže. 

Pampeliškový čaj

Pampeliškové listy působí jako přírodní diuretikum, takže vaše tělo dokáže odčerpat více vody. Je také dobrým zdrojem draslíku.

Zpět do obchodu