Jak najít rovnováhu mezi posilovnou a společenským životem

 duševní rovnováha

 

Dosažení určité správné rovnováhy je nedílnou součástí našeho každodenního života, ale někdy toho dosáhnout může být opravdu těžké. Rostoucí tlak ze strany sociálních médií, jak vypadat, jak trénovat, jak jednat a mnoho dalšího. Může být matoucí rovnováha mezi fitkem a společenským životem, může to být pěkný kolotoč s naším fyzickým a duševním zdravím. V tomto článku vám pomůžeme najít střední cestu, abyste se mohli postarat o svou mysl i o své tělo. Berte to tak, jako návod k zamyšlení, vždy je jen na vás, jak to vlastně bude.

Abyste se dobře cítili, mohou vám také pomoci hezké fitness legíny, v kterých se budete cítit skvěle a může vás to dále motivovat.

Proč to vlastně děláš?

Je to zvlášní otázka, ale proč se chováš tak, jak se chová ten druhý? Proč trénujete až do přetrénování? Protože někdo už takhle trénuje? Proč někdo musí neustále trávit víkendy ve městě a pak ležet doma s kocovinou? Protože to dělají ostatní a ty bys měl taky. Proč se místo rovnováhy flákáš? Proč cítíš potřebu neustále držet dietu? Protože někdo celý rok je ve formě?

Většina z nás jednají bez přemýšlení, něco uděláme a jednoduše posoudíme chování, než abychom se zamysleli nad tímto chováním. Například někdo, kdo pořád drží dietu, je ve finále neúspěšný, protože ji nikdy nedokončí. Jak má pak člověk vědět, že ji jel dobře, když nikdy neskončí? Jak dosáhnete cílů, které neexistují? Nemůžete navždy zhubnout, že? A proč nejste spokojeni se svým tělem? Chtěli byste zhubnout, abyste byli šťastní, přesto jste několikrát do roka jeli dietu, několikrát jste zhubli a stále jste pořád nešťastní, takže změna hmotnosti znamená problém? Existuje mnoho dalších otázek, které lze v souvislosti s daným problémem položit, ale zde je jen jeden takový příklad chování, které budeme posuzovat, aniž bychom se někdy divili, proč děláme to, co děláme.

 

Dopad médií na naše zdraví

Hlavní faktor ovlivňující změny chování je to, jak sebe vnímáme ve společnosti. S rychlým nárůstem sociálních médií jsme v posledních letech bombardováni stále více obrázky lidí s extrémními postavami, stravovacími návyky nebo životním stylem. Naše vnímání normálního života se posunulo směrem k nějakému falešnému a často pokřivenému pocitu dokonalosti. Vidíme momentky ze životů, o kterých víme jen málo a předpokládáme, že ten náš má nižší hodnotu a znamená méně, protože nedosahuje stejného stupně proslulosti prostřednictvím lajků a sledování profilu. Zvažte osobnosti, které nyní sledujete a jejich realitu skutečných životů. Realisticky, chcete celý život dostávat věci zadarmo a dělat recenzi třeba v prodeji bylinkových čajů za peníze na vaší sociální síti? Chcete mít velmi nízké procento tělesného tuku a ztratit menstruaci, sexuální apetit, schopnost fungovat v každodenním životě nebo se dokonce vystavit riziku vážného zranění?

Stojí za to žít život, který vyžaduje, abyste byli v každém případě dokonalí nebo kritizováni? A co je perfektní? Stále se vyvíjející hodnota neznámých, nereálných a nedosažitelných standardů stanovených kým? Když uděláte krok zpět a uvidíte, čím se média stala a co nyní považujeme za „normální“, je divu, že se snažíme dosáhnout rovnováhy mezi fyzickým a duševním zdravím kolem fitka a společenského života?

Skutečná realita

Být vyrovnaný v životě znamená žít život s cílem, ale také plný zkušeností. Upřednostňovat naše zdraví a chtít sledovat fitness, jako fyzický cíl nebo jakýkoli jiný sportovní cíl, vždycky by to měl být jen  váš život nebo prostě jeho další část. Když nás pohltí extrémní konec fitness spektra, vystavujeme se riziku vzniku neuspořádaných stravovacích návyků, špatného obrazu těla, nízké sebeúcty a poruch nálady, riskujeme, že se zraníme a budeme obecně fyzicky a duševně nezdravý. Společenský život je důležitým aspektem zdraví a není třeba ho podkopávat. Zdraví není jen to, jak vypadáte, cítíte se, fungujete, nebo co děláte a jíte. Zdraví jsou zkušenosti, které máte, sociální vazby, které vytváříte a smysluplné vztahy ve vašem životě. Zatímco tělocvična může být společenským centrem, objevování jiných aktivit, koníčků a společenských aktivit mimo zdi tělocvičny vám může zlepšit život. Opět mějte na paměti, že existuje také extrémní konec spektra sociálního života a ten, který může být docela destruktivní. Lidé pak můžout tento extrém zahánět alkohole. Je důležité si uvědomit, že život na kterémkoli z nejzazších konců spektra sociálního života  může mít stejně škodlivý dopad na vaše vztahy, sociální síť, fyzické a duševní zdraví.

 

sociální media

 

Najděte rovnováhu v tom, co vám dělá radost

I když jste opravdu šťastní, když jste v tělocvičně, všichni potřebujeme dny volna na odpočinek. Dny odpočinku plné soustředění na společenský život mohou být skvělým způsobem, jak dobít duševní i fyzickou energii. Jděte se podívat na film do kina, dejte si rande, jděte na večeři, jděte na túru. Je třeba udělat doslova milion a jednu věc, která se netýká toho, že byste se znovu vrhli do tělocvičny ve spěchu, abyste dosáhli fyzického standardu, který pravděpodobně realisticky neexistuje. Štěstí v životě se nenachází v černé a bílé barvě, nachází se v šedé oblasti mezi nimi. Pokud jsme se nedávno něco naučili, je to důležitost a křehkost života a proč bychom to neměli plýtvat. Dělejte věci, které máte rádi a dělejte to proto, že vás to dělá šťastným, ne proto, že se snažíte změnit pro někoho jiného nebo oslovit lidi, které se vám nakonec ani nelíbí a jejich život byste koneckonců nechtěli.

 

Závěr

Rovnováha leží někde mezi životem zaměřeným na zdraví a životem zaměřeným na zkušenosti a tato „rovnováha“ vypadá u každého jinak (stejně jako být zdravý a šťastný vypadá u každého jinak). Pro ty z vás, kteří si více uvědomují zdraví, jsme dříve psali články o tématech, kolik tělesného tuku můžete reálně získat za jeden den (pokud se jedná o aspekt socializace, máte obavy, pokud jde o jídlo a příjem alkoholu) nebo jak dlouho vlastně trvá, než se změní svalová hmota a výkon (což může být opět něco, čeho se ve vztahu ke společenskému životu obáváte). Zdraví není jen členství v tělocvičně. Je to víc než jen dieta. Jde o smysluplný, šťastný a plný život. Jeden je plný zážitků a ten, kterého lze dosáhnout pouze tehdy, když si začnete vážit sami sebe.

 

Kdo by si jen přeci chtěl splnit svůj sen, doporučujeme kouknout na náš článek: "Jak se připravit na bikini fitness soutěž".

Zpět do obchodu