Je snídaně nejdůležitější jídlo dne?

snídat nebo ne

Snídat nebo nesnídat?

Myšlenka, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne, je do značné míry univerzální. Ale jak přesné je toto přesvědčení? V tomto článku prozkoumáme, zda je snídaně nejdůležitějším jídlem dne nebo ne.

Šílený původ vašich ranních kukuřičných lupínků

Pravděpodobně byste nebyli překvapeni, kdybychom slyšeli, že snídaňové cereálie jsou poměrně moderní. Žádný římský voják neseděl u misky Chocapic, ani tam nebyly Cini minies za vlády krále Jindřicha VIII. Jistě, lidé jedli jídlo, aby „přerušili půst“ po probuzení, ale tím jídlem může být cokoliv. V některých kulturách to vidíte dodnes. Například v Bangladéši je pravděpodobnější, že dostanete kari, než misku Nesquick. Snídaně byla historicky založena na tom, co je snadné sníst hned ráno. Podle tohoto článku v se vejce běžně konzumovala ráno, protože tehdy je snášela kuřata. Snídaňové cereálie vynalezli James Caleb Jackson a John Harvey Kellogg, dva adventisté sedmého dne. Učinili tak, protože věřili, že vegetariánská strava a nevýrazná jídla pomohou léčit nezdravý životní styl. Měli tak trochu pravdu. Také věřili, že kukuřičné lupínky snižují touhu masturbovat. Kukuřičné lupínky se překvapivě staly extrémně populární a zrodily se snídaňové cereálie. Přesto nebyla snídaně považována za zvlášť důležitou. To vše se změnilo, když chtěl Edward Bernays přesunout slaninu. Nejen, že znovu vynalezl slaninu jako snídaňové jídlo, ale také začal propagovat snídani jako nejdůležitější jídlo dne. Tento geniální marketingový trik funguje dodnes a mnoho lidí je přesvědčeno, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne.

Je snídaně nejdůležitějším jídlem dne?

Snídaně je jedním z nejčastěji vynechávaných jídel dne. V zemích, jako je Řecko, více lidí snídani vynechává, než jí. Nikdo však nevynechává večeři, kde také přijímáte většinu bílkovin. Takže opravdu, vaše večeře je pravděpodobně nejdůležitějším jídlem dne. Myšlenka, že vynechání snídaně může vést k tomu, že během dne zkonzumujete více kalorií, byla několikrát vyvrácena. Lidé, kteří vynechávají snídani, mají tendenci vážit méně než lidé, kteří snídají. Pokud jste posledních deset let vynechávali snídani a najednou jste ji začali jíst, neměli byste očekávat, že zhubnete. Pokud vám snídaně nepomůže vyhnout se přes den vysoce kalorickým svačinám.

Důvody, proč snídat

Snídaně nemusí být nejdůležitějším jídlem dne a její vynechání nemá žádné nevýhody. Existuje však mnoho důvodů, proč snídat, a zde jsou některé z nich:

  •     Zvýšené množství bílkovin - Většina lidí přijímá většinu bílkovin prostřednictvím večerního jídla. Ale studie ukázaly, že rozložení bílkovin mezi tři jídla je ve skutečnosti pro syntézu bílkovin efektivnější.
  •     Snazší dostat svých 5 za den – Přidáním třetího jídla do vašeho dne bude snazší zvýšit počet konzumovaného ovoce a zeleniny. Můžete být kreativní a přidat zeleninu do omelety, nebo prostě udělat něco tak jednoduchého, jako je nakrájet banán a přidat ho do cereálií.
  •     Zlepšete své ranní cvičení – I když je samozřejmě možné cvičit i nalačno, vždy uvidíte lepší výsledky, pokud budete cvičit poté, co jste si dali ranní jídlo. Může to být něco tak jednoduchého, jako je proteinová tyčinka a kousek ovoce, nebo něco trochu kaloričtějšího.
  •     Omezte svačiny – Mnoho lidí, kteří vynechávají snídani, zjistí, že během dne svačí více. Zvláště pokud si potřebují vzít pozdní oběd. Tyto svačiny mají obecně vysoký obsah kalorií a nízký obsah živin. Dobrá snídaně vám může pomoci omezit svačiny.

 ovesná kaše s oříšky

Jak zařadit snídani do nabitého programu

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé vynechávají snídani, je nedostatek času. Tento problém však lze vyřešit pomocí následujících triků.

  •     Snídejte úžasně jednoduchou snídani – Jak jsme již zmínili, za dobrou snídani lze považovat proteinovou tyčinku a kousek ovoce. Má vysoký obsah bílkovin, má některé vitamíny a minerály a bude mít také vysoký obsah vlákniny, která dokáže udržet hlad na uzdě. Příprava této snídaně nezabere čas.
  •     Připravte si snídani před spaním – Mnoho snídaňových jídel lze připravit večer předem nebo je alespoň připravit. Pokud chcete udělat míchaná vejce, můžete vejce rozbít a zamíchat. Můžete udělat přes noc oves. Položení misky a lžíce na stůl vám také může ušetřit čas ráno.

Závěr

Na konci dne je důležitý váš celkový příjem kalorií a celkový výdej kalorií. Udělejte to správně a můžete to udělat s tolika nebo několika jídly, kolik chcete. Důležité je také dosáhnout vašich cílů v oblasti bílkovin a vlákniny. Ale snídat má mnoho výhod. Které stojí za zvážení. Mnoho lidí uvádí, že snídaně je jejich nejoblíbenějším jídlem dne a může to být i vaše.

Krásné sportovní oblečení do posilovny nebo na kolo? Jedině u nás na eshopu.

Zpět do obchodu