Co jsou aminokyseliny a jak v fungují v našem těle?

co jsou to aminokyseliny

 

Je dobře známo, že bílkoviny jsou stavebními kameny života, zatímco není příliš známo, že aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin. Některé aminokyseliny vytvářejí bílkoviny, jiné mají řadu rolí, aby zajistily, že fungují efektivně. Aminokyseliny jsou spojeny v řetězcích a tvoří RNA, kopii DNA. K tomu dochází, když určité buňky vyžadují bílkoviny, například když vaše svaly „rostou“. Aby k tomuto procesu mohlo dojít, musí být v daný okamžik k dispozici všechny specifické aminokyseliny, jinak nelze požadovaný protein syntetizovat. Jakmile je aminokyselinová sekvence vytvořena, složí se a vytvoří sekundární strukturu. Spousta tvarů alfa a beta skládaného listu (sekundární struktura proteinu) se spojí a vytvoří terciární strukturu. Každý protein má specifický tvar, který mu umožňuje vykonávat požadovanou funkci. Všechny proteiny jsou odlišné, proto se vyrábějí specifické proteiny pro konkrétní účely. Když vaše svaly pociťují mikroskopické trhliny, jsou potřebné specifické proteiny, aby se sval opravil. To je důvod, proč jsou doplňky aminokyselin, jako jsou BCAA, velmi oblíbené mezi nadšenci fitness.

Aminokyseliny zlepšují kardiovaskulární zdraví

Oxid dusnatý je nezbytný ke snížení krevního tlaku, protože pomáhá uvolněním drobných svalů uvnitř cév. To snižuje tlak a je to zásadní pro kardiovaskulární zdraví. K syntéze oxidu dusnatého jsou nutné aminokyseliny.

Aminokyseliny produkují neurotransmitery

Existuje několik dobře známých aminokyselin, jako je tyrosin a tryptofan, které produkují neurotransmitery. Neurotransmitery pomáhají dokončit nervové reakce, což zlepšuje reakční dobu a bdělost.Tryptofan dále produkuje hormon známý jako serotonin, který zlepšuje vaši náladu. Tyrosin také syntetizuje adrenalin, který poskytuje krátkodobou energii. Když oba pracují společně, mohou zlepšit hladinu energie a sílu mozku. Konzumace potravin s vysokým obsahem bílkovin nebo užívání doplňků aminokyselin zvýší hladinu těchto aminokyselin a umožní vám těžit z jejich výhod.

Aminokyseliny pomáhají zlepšit metabolismus

Další role, kterou aminokyseliny hrají v našem těle, je, že dokáží pracovat s naším metabolismem a energetickými hladinami.

I když preferovaným zdrojem energie jsou komplexní sacharidy a tuky, lze v případě potřeby použít jako zdroj energie aminokyseliny. Například, když se soutěžící ve fitness blíží ke svojí soutěži, sacharidů mají obvykle minimum, proto může dojít k poklesu energie. Aminokyseliny, jako jsou BCAA, mohou dodávat trochu energie navíc a správné aminokyseliny pomáhají předcházet rozpadu svalů.

Aminokyseliny a antioxidační vlastnosti

Tři aminokyseliny, známé jako kyselina glutamová, cystein a glycin, vytvářejí glutathion, který je antioxidantem. Ty mohou pomoci v boji proti infekcím a umožňují buňkám provádět jejich normální vlastnosti každý den.

Zdroje aminokyselin

Existují dva typy aminokyselin, esenciální a neesenciální. 

Jednoduše řečeno, esenciální aminokyseliny jsou ty, které si vaše tělo nedokáže samo vyrobit, proto je musíte konzumovat prostřednictvím stravy, ať už ze zdrojů potravy nebo z doplňků. Neesenciální aminokyseliny mohou být syntetizovány naším tělem, nicméně je často prospěšné konzumovat je prostřednictvím stravy, abychom dosáhli optimálních výsledků. Aminokyseliny se většinou vyskytují v živočišných produkcích, takže vegani a vegetariáni se často mohou snažit získat nezbytné aminokyseliny, které potřebují. Z tohoto důvodu může být nutné jejich doplnění.

 

Závěr

Aminokyseliny jsou pro naše tělo velmi důležité látky. Všechny provádějí různé vlastnosti, aby zajistili, že můžeme správně fungovat v každodenním životě. Bez nich bychom prostě nebyli schopni přežít. Nezapomeňte se podívat na některé z dalších článků našem blogu, které se týkají aminokyselin, od esenciálních a neesenciálních aminokyselin až po výhody BCAA, pokud jde o budování svalové hmoty!

Bezešvé fitness legíny s vysokým pasem? Koukněte na nabídku dámského oblečení Gym Glamour.

Zpět do obchodu