Budou rostlinné potraviny budoucností?

 veganský burger z červené řepy

 

Maso rostlinného původu? Je to budoucnost, jak zůstat zdravý, budovat svaly, a přitom být lepšími pro zvířata a zemi? Mohla by to být cesta ke zdravějšímu životnímu stylu a stále si můžete vychutnat hamburger? Lidé stále více hledají alternativy ke konzumaci masa každý rok a rostlinná masa jsou populární volbou. Všichni jsme měli vegetariánský hamburger, ale nová masa na rostlinném původu se snaží ze všech sil, aby chutnala jako skutečné maso ve všech druzích jídel. Od klobás po steaky, rostlinná masa nyní přicházejí ve všech tvarech a velikostech. Kkaždý týden v regálech supermarketů můžeme postupně najít nové rostlinné maso, takže se zdá, že tyto společnosti z ničeho nic expadnují.

Jaká je však budoucnost těchto společností?

Do roku 2026 se předpokládá, že trh s masem z rostlin bude mít hodnotu 6,5 miliardy dolarů. Vypadá to celkem dobře. S použitím ingrediencí, jako jsou fazole, quinoa, hrachové a sójové bílkoviny, vytvářejí nemasové výrobky podobu, která může chutnat jako maso. Připravte hamburger bez viny. Nakonec však to, zda je rostlinné maso budoucností, či nikoli, přichází na řadu chuť.

Jak chutná rostlinné maso?

První věc, na kterou většina z nás myslí, když si něco položí na talíř: „je to dobré v ústech?“ Chutná rostlinná masa ve skutečnosti něco jako skutečné maso? To je hlavní důvod, proč lidé na začátku nezkoušejí rostlinné nebo veganské maso: obávají se chuti. V průzkumu IFIC, který se ptal lidí, kteří jedí rostlinné maso, 53% uvedlo, že jejich oblíbenou věcí na rostlinném mase je dobrá chuť. 35% uvedlo, že jde o texturu podobnou masu. Teď už víme, že vkus a preference každého se liší, takže nemůžeme mluvit za každého, většina z nich musí chutnat docela dobře, že? Chcete-li zjistit, zda Vám chutná, budete si muset nějaké vyzkoušet sami.

Rostlinné maso je dobrým zdrojem bílkovin?

Tady je to, co všichni chceme vědět, zničí můj pokrok ve fitku rostlinná strava?

Jednou z hlavních obav lidí je, jak to ovlivní jejich růst svalů. Protože jak víme, bílkoviny jsou důležité pro růst svalů.

Firma Beyond Meat’s tvrdí > 20 g bílkovin na porci (stejně jako syrovátkový izolát). Jedna dobrá věc na skutečném masu a syrovátce je, že jsou to kompletní bílkoviny: obsahují dostatek všech 9 esenciálních aminokyselin, které potřebujeme, a jsou tedy optimální pro růst svalů.

Maso rostlinného původu obvykle používá rostlinné bílkoviny ze zdrojů, jako je hrach nebo sójové boby. Pokud rostlinné maso používá sóju, pak také obsahuje dostatek všech 9 esenciálních aminokyselin, které lze považovat za kompletní bílkoviny, takže vás dostane k růstu svalů. Pokud však používá hrachový protein (jako Beyond Meat’s), potom neobsahuje dostatek 2 z 9 esenciálních aminokyselin: methionin a cystein. Z tohoto důvodu možná budete muset tyto aminokyseliny získat z jiných potravin. Salát z quinoa s ořechy a semínky udělá svou práci. Musíte jen zkontrolovat přísady a zjistit, jaký druh bílkovin vaše rostlinné maso používá a kolik bílkovin dostáváte. Protože rostlinné bílkoviny mohou konkurovat masu v tom, že jsou pevným zdrojem bílkovin, můžete se spolehnout, že vám pomohou budovat svaly.

Je pro vaše zdraví lepší rostlinná strava nebo maso?

Ačkoli bychom si mysleli, že rostlinné maso je zdravější, protože pochází z rostlin, je to vlastně pravda? Realita je taková, že spousta rostlinných mas není vyrobena ze zeleniny. Pokud je maso vyrobeno ze zpracované sóji, možná zjistíte, že byly přidány další přísady. To je možná největší problém pro zdravotní profil masa rostlinného původu, jedná se o zpracované potraviny. Některé mohou obsahovat přísady a emulgátory, pro jistotu zkontrolujte přísady. Porota bohužel stále není informována o tom, jak zdravé je rostlinné maso. Stejně jako všechno, stačí se podívat, zahrnout je do vyvážené stravy a jíst další úžasné domácí veganské recepty.

Je rostlinná strava dobrá k životnímu prostředí?

Produkce masa je jedním z nejhorších přispěvatelů CO2 na světě. Razítkovat to tedy není nic jiného než dobrá věc pro matku přírodu. Studie Beyond Meat a University of Michigan z roku 2018 zjistila, že jejich maso vyžaduje o 46% méně energie na výrobu a spotřebuje o 93% méně půdy než běžné maso. Beyond Burger vytváří o 90% méně skleníkových plynů. Podle nich je tedy rostlinné maso dobré pro naší přírodu. To je opravdu silný argument pro to, aby rostlinné maso bylo budoucností, jak se pohybujeme směrem k zelenějšímu světu, rostlinné maso by mohlo být ekologickou volbou toho, co jíme.

 

Závěr

Rostlinné maso je jistě futuristické. Je však budoucnost? Zdá se, že je skvělé pro životní prostředí a může být dobré také pro budování svalů. Pro naše celkové zdraví možná budeme muset počkat a uvidíme. Pokud se obáváte, že budete jíst příliš mnoho zpracovaných potravin, použijte doma své vlastní rostlinné a veganské alternativy.

Přidali jsme pro vás ombré kolekci Gym Glamour, podívejte se na nové střihy a barevné kombinace.

Zpět do obchodu