Probiotika a jak fungují?

co jsou probiotika

 

Probiotika jsou živé mikroorganismy (jako jsou bakterie a kvasinky), které žijí v našem střevě a podporují naše trávicí a imunitní zdraví. Tělo je plné bakterií, dobrých i špatných, a udržování rovnováhy těchto bakterií je klíčem k dobrému zdraví.

Příliš mnoho špatných bakterií může způsobit onemocnění a infekci, zatímco dobré bakterie jsou nezbytné pro podporu každodenní funkce střev. Mnoho lidí používá probiotika jako doplněk k udržení zdravého střeva a udržuje si spoustu dobrých bakterií.

 

Druhy probiotik

Probiotika lze nalézt v potravinách i doplňcích. Na trhu existují různé druhy bakterií a druhy kvasinek, které tvoří tři primární probiotika, a to jsou:

  •     Bifidobacterium (bakterie)
  •     Lactobacillus (bakterie)
  •     Saccharomyces boulardii (kvasnice)

Existuje mnoho různých kmenů těchto primárních probiotických druhů. Když se podíváte na štítek probiotických doplňků nebo potravin, často uvidíte jména jako „L. acidopholus “nebo„ B. breve “, které označují druhy (B pro bifidobakterie, L pro laktobacily)

Tato probiotika se často nacházejí v potravinách, které byly fermentovány, a konkrétní kmen bakterií nebo kvasinek se může lišit.

 

Co dělají probiotika?

Každý typ probiotika funguje trochu jinak na základě své chemie. Zde jsou některé z různých potenciálních způsobů jejich fungování:

  •     Zastavení života patogenů (bakterií a virů) ve střevě
  •     Zabraňuje ulpívání patogenů na střevní stěně
  •     Vytváření zdravé rovnováhy střevních bakterií
  •     Podpora imunitního systému
  •     Podpora střevního či trávicího zdraví

 

Tyto potenciální přínosy probiotik vedly k výzkumu jejich použití jako léčby stavů, jako je syndrom dráždivého tračníku, zánětlivé onemocnění střev a průjem spojený s antibiotiky.

 

řecký jogurt probiotika

Probiotické doplňky

Proč užívat probiotické doplňky? Mnoho lidí je používá k posílení svého střevního zdraví a imunitního systému. Protože náš trávicí systém nás může chránit před nemocemi, a proto je důležité udržovat rovnováhu zdravých bakterií. Když musíte užívat antibiotikum pro bakteriální infekci, často antibiotikum ovlivňuje také zdravé bakterie (jako jsou ty ve vašem střevě). Používání probiotik k podpoře a doplnění zdravých bakterií je oblíbeným důvodem k používání probiotik.

Probiotické doplňky nejsou jediným způsobem, jak podpořit vaše střevní zdraví, k dispozici je také mnoho probiotických potravin. Mnoho z těchto potravin je buď kvašeno (jako kimchi nebo kysané zelí) a v jiných jsou během zpracování přidána probiotika. U nás můžete koupit řecký jogurt obohacený o prospěšné bifidobakterie. Dále je to kefír, který můžete pít během dne a zároveň doplňovat bílkoviny. Dejte si ze začátku pozor a začněte menším množství. Dejte si třeba skleničku a čekejte, jak na to vaše tělo zareaguje, může se také stát, že vás pěkně prožene, takže pokud máte divadelní představení a nejste na kefír zvyklí, tak ho raději nepijte, protože byste mohli strávit celé představení na záchodě. Než si vaše tělo zvykne na nové bakterie ve vašem střevě, tak vás může kefír pěkně prohnat na záchod a způsobit křeče v žaludku. To samé platí i pro kyšku.

 

Závěr

Probiotika jsou jedním ze způsobů, jak pomoci podpořit zdraví vašich střev. Což je klíčové pro naše trávení, imunitní systém a dokonce i spojení mezi střevem a mozkem. Probiotika mohou mít několik různých forem, ale stále více výzkumů podporuje jejich dopady na posílení našeho zdraví tím, že dobré bakterie dobře fungují v našem střevě. Naše střevní mikroflóra má vliv na naše zdraví, proto byste na ní neměli zapomínat, především v této době, kde jsou viry všudepřítomny.

 

Skvěle padnoucí fitness legíny vybereš na našem eshopu, který najdete v horní části tohoto blogu.

Zpět do obchodu