Jídlo, po kterém se budete cítit lépe

jídlo na lepší náladu

 

Ať už se cítíte šťastní nebo smutní, naše emoce mohou souviset s naším příjmem potravy. I když existují určité důkazy na podporu toho, že „skvělé jídlo“ může způsobit dočasný pocit štěstí, výběr zdravějších potravin může mít trvalejší dopad na vaše emoční zdraví. Na tomto seznamu jsou dvě hlavní kategorie potravin, které jsou bohaté na zdravé tuky a ty, které mají vysoký obsah vlákniny. Mnoho potravin zasáhlo obě kategorie. Čtěte dále a dozvíte se, jak si naplánovat jídlo, díky kterému se budete cítit dobře fyzicky i psychicky.

Potraviny se zdravými tuky

Ukázalo se, že středomořské stravovací vzorce snižují zánět a zdravé fungování mozku. Tento dietní styl má vysoký příjem ovoce a zeleniny, je omezený na maso, zaměřuje se na celozrnné výrobky a zdravé tuky. Je známo, že polynenasycené tuky (které obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny) pomáhají zlepšovat vaši náladu a snižují jakékoli pocity smutku. Následující potraviny mají vysoký obsah omega-3:

Losos

Ať už je pečený, pošírovaný nebo grilovaný, losos se snadno připravuje a obsahuje Omega-3. Nejen, že obsahuje tyto zdravé tuky na srdce, ale losos je také skvělým zdrojem bílkovin pro zvýšení vašeho denního příjmu.

Chia semínka

Chia semínka mají mnoho výhod, ale jejich vysoká hladina Omega-3 je jedním z hlavních důvodů, proč je zahrnout do vaší stravy. Obsahují také vysoký obsah bílkovin a vlákniny, lze je snadno začlenit do koktejlů a smoothies, ovesných vloček nebo jiných jídel přes den.

Vlašské ořechy

Zatímco všechny ořechy mají vysoký obsah zdravých tuků, zejména vlašské ořechy jsou plné Omega-3. Obsahují také polyfenoly, silné antioxidanty, které mohou bojovat proti zánětu. Můžete si dát vlašské ořechy, přidat je do salátů, smoothies, ovesných vloček nebo jemně nasekaných na kuřecí prsa nebo filet z lososa.

Avokádo

Avokádo plné zdravých tuků a vlákniny je jídlo podporující náladu s mnoha dalšími výhodami. Avokádo je dostatečně univerzální na to, aby se dalo zabudovat do jakéhokoli jídla nebo občerstvení. Je to ovoce, které není plné cukru.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina je ve všech rostlinných potravinách, protože je to sacharid nacházející se v rostlinných buňkách. Vlákninu nemůžeme trávit, takže neobsahuje žádné kalorie, ale poskytuje mnoho zdravotních výhod. Vláknina může pomoci snížit hladinu cholesterolu a krevního tlaku.

Fazole

Fazole nabízejí tolik zdravotních výhod, nízkotučné rostlinné bílkoviny s vysokým obsahem vlákniny. Balené s vitamíny B, rostliny také podporují regulaci hladiny hormonů a posilují náš imunitní systém. Fazole jsou také dobrým zdrojem železa, což je obtížné najít v mnoha zdrojích bílkovin, které nejsou živočišné.

Hnědá rýže

Zatímco bílá rýže má otruby a klíčky odstraněné z rýžového zrna, hnědá rýže udržuje tyto dvě výživné složky neporušené. Vaření trvá o něco déle, ale obsahuje více výživy než bílá rýže. Hnědá rýže jako celé zrno přispívá podstatně více vlákniny než bílá rýže.

Bobule

Tmavé, syté barvy bobulí svědčí o řadě antioxidantů, které obsahují. Zejména borůvky mají silné rostlinné sloučeniny, které mohou chránit paměť a zlepšovat náladu. Kromě podpory trávení bobule chutnají sladce, ale nespustí stejnou reakci na hladinu cukru v krvi jako rafinované cukry.

Brokolice

Brokolice je jedním z členů rodiny zelí, které jsou plné antioxidantů a isothiokyanátů. Brokolice je obzvláště skvělá pro střeva a emoční zdraví díky vysokému obsahu vlákniny a vody, která prospívá zdravému trávení.

Artyčoky

Artyčoky se připravují obtížně, ale jsou plné vlákniny a dalších rostlinných sloučenin, které mohou zlepšit vaši náladu a zdraví mozku. Srdce artyčoku jsou chutná připravená na grilu nebo pečená, ale můžete si je koupit i konzervovaná, hledejte konzervovaná ve vodě, ne v oleji.

Mrkev

Mrkev obsahuje díky hluboké oranžové barvě spoustu antioxidantů a živin, i když můžete také najít mrkev žlutou a fialovou. Podporuje nejen zdravé trávení, ale také pomáhají zdraví pokožky a očí.

Červená řepa

Červená řepa je známá díky svému vysokému obsahu vlákniny mnoha zdravotními výhodami. Může také podporovat zdraví srdce a zlepšit cirkulaci, která chrání tok kyslíku do vašeho mozku. Bylo dokonce prokázáno, že červená řepa zlepšuje kognitivní funkce, což může zlepšit náladu

Čeho se vyvarovat

Pokud se necítíte nejlépe, možná toužíte po rychlých jídlech, jako jsou sladkosti, smažené nebo zpracované potraviny. Často mají vysoký obsah solí, nasycených tuků a cukru, což může vést k onemocnění. Místo toho, abyste si vybrali smažené jídlo, podívejte se na jednu z potravin se zdravými tuky výše. Místo výběru zmrzliny si připravte pudink s chia semínky. Místo mléčného koktejlu, zabalte si proteinový koktejl s bobulemi a udělejte smoothie. Pokud toužíte po něčem křupavém, místo bramborových lupínků vyberte si syrovou zeleninu, nemusí to být snadná volba, ale určitě se budete později cítit dobře.

 

Závěr

I když můžeme snít o svých oblíbených nezdravých pokrmech, často cítíte, že odcházíte unavení a nespokojení. Místo toho si zlepšete náladu přidáním potravin s vysokým obsahem vlákniny, zdravých tuků, vitamínů a minerálů, které podporují vaši fyzickou a emoční pohodu.

Věděli jste, že přidáváme každý týden nové fitness legíny do naší nabídky?

Zpět do obchodu