Co je to L-tyrosin?

l-tyrosin účinky

 

Vaše tělo je tvořeno miliardami stavebních bloků, které společně pracují, aby vám v těle účinně fungovaly. Jednou takovou složkou je aminokyselina N-acetyl L-tyrosin. Existuje řada důvodů, proč byste měli chtít doplnit L-tyrosin, ale také některé faktory, které byste měli předem zvážit. Měli byste tedy užívat tento doplněk? Pojďme se na to podívat.

Co je L-tyrosin?

L-tyrosin je přirozeně se vyskytující, neesenciální aminokyselina, což znamená, že vaše tělo přirozeně absorbuje tyrosin z potravy.

Ve vašem těle je vyvinut z fenylalaninu, další aminokyseliny. L-tyrosin hraje důležitou roli při produkci neurotransmiterů (chemikálií, které přenášejí nervové impulsy) ve vašem těle, jako je dopamin a noradrenalin.

Tyrosin se nachází v mnoha potravinách, včetně chudých bílkovin, jako je kuřecí maso, vejce, ryby a celozrnný oves, a také mléčných výrobků, jako je mléko, sýr a jogurt.

Jaký je rozdíl mezi N-acetyl-L-tyrosinem a L-tyrosinem?

Tyrosin se dodává ve dvou hlavních formách - N-acetyl-L-tyrosin a L-tyrosin. Rozdíl mezi nimi spočívá v jejich biologické dostupnosti, což v podstatě znamená, jak snadno je tělo může použít. N Acetyl L-tyrosin je více rozpustný ve vodě, má však nižší míru přeměny ve vašem těle a je zapotřebí více. Proto je L-tyrosin nejčastěji používanou formou pro doplnění.

Výhody L-tyrosinu:

L-tyrosin může zlepšit vaši náladu

Jelikož L-tyrosin je předchůdcem hormonu „štěstí“ dopaminu, předpokládá se, že L-tyrosin může pomoci při špatné náladě.

U zdravých jedinců existují důkazy, které ukazují, že za stresujících podmínek, tj. Po několik hodin vystavení extrémnímu stresu, může tyrosin zabránit přílišnému snížení nálady. Zda lze tyto poznatky aplikovat na běžný každodenní život, je nejasné. Pokud však prožíváte obzvláště stresující období, může L-tyrosin zabránit vyčerpání katecholaminů, což může pomoci zabránit příliš nízkému poklesu nálady.

L-tyrosin může zvýšit zátěžovou kapacitu v horku 

Ukázalo se, že zvýšená dostupnost dopaminu zvyšuje toleranci cvičení při vysokých teplotách.

Ve studii zkoumající účinky tyrosinu při jízdě na kole v 30 stupňovém horku bylo zjištěno, že osoby s doplňkem tyrosinu byly schopny udržovat tempo v průměru o 15% déle.  Tyto výsledky však byly nalezeny pouze v jedné studii a celkové výsledky jsou neprůkazné. Na základě toho může být vhodné doplnit L-tyrosin během horkých letních měsíců, pokud trénujete nebo soutěžíte v horkém podnebí, ale neočekávejte zázračné vylepšení výkonu.

L-tyrosin může během stresových situací zlepšit paměť a kognitivní schopnosti

Při akutním stresu, jako jsou změny teploty a deprivace spánku, existují důkazy, které naznačují, že L-tyrosin může zabránit vyčerpání antistresových katecholaminů, jako je dopamin. Účinky však závisí na tom, jak stresová je situace a zda je dostatečně stresující, aby vyčerpala katecholaminy. To by tedy mohlo znamenat, že to není tak efektivní v každodenních situacích.

Použití L-tyrosinu

L-tyrosin lze použít ke zlepšení bdělosti a soustředění.

Bylo prokázáno, že je to účinné tím, že pomáhá vašemu tělu vyrovnat se s nepříznivými účinky stresu, který může mít na vaše tělo v extrémních stresových situacích. Vzhledem ke své roli při produkci dopaminu byla zkoumána suplementace tyrosinem, aby se zjistilo, zda zlepšuje náladu. Jak již bylo uvedeno výše, výsledky se mísí s vylepšeními, která se zdají být prováděna pouze za stresových podmínek, jako je vystavení nízkým teplotám. Existují například důkazy, které dokazují, že suplementace tyrosinu u lidí žijících v Antarktidě po dlouhou dobu pomohla zabránit snížení nálady. Na základě toho může být tyrosin vhodný na zvážení, pokud zjistíte, že vaše nálada klesá během chladných, zimních měsíců.

Jako doplněk sportovního výkonu může L-tyrosin pomoci zlepšit schopnost udržet pohyb i v extrémním horku. Důkazy jsou však opět smíšené. Jelikož je předchůdcem látek, jako je epinefrin, norepinefrin a dopamin (které mají potenciál napomáhat k urychlení metabolismu), bylo navrženo, že jej lze použít ke shazování kilogramů a spalování kalorií. Bohužel existuje velmi omezený výzkum na podporu tohoto tvrzení.

Vedlejší účinky L-tyrosinu

U zdravých jedinců se zdá být dlouhodobá suplementace tyrosinu bezpečná. U osob trpících určitými zdravotními potížemi však mohou existovat vedlejší účinky.

Před doplňováním L-tyrosinem je proto důležité poradit se s lékařem.

Dávkování L-tyrosinu

Důkazy jsou v současné době omezené pro optimální dávku L-tyrosinu s vhodnou dávkou v závislosti na vašich důvodech pro doplnění. Ve výzkumu se uvedené dávky pohybují od 500 mg do 12 g denně.  Je však nepravděpodobné, že by dávky nad 1 g denně poskytly mnoho dalších výhod, takže jako obecný průvodce by pro většinu lidí byla vhodná doplňková dávka mezi 0,5 g-1 g. 1

 

Koukněte na naše výhodné sety fitness oblečení v kategorii sportovní sety.

 

Závěr

L-tyrosin je přirozeně se vyskytující, neesenciální aminokyselina, kterou lze doplnit spolu s vyváženou stravou pro kohokoli zapojeného do dlouhodobého plánu fyzického tréninku. Je také prekurzorem tyroxinu a trijodtyroninu. Je známý jako doplněk na hubnutí a také jako regulátor nálady, který může pomoci s příznaky sezónní afektivní poruchy. Před doplňováním je ale vždy důležité poradit se s lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás dobrou volbou.

Zpět do obchodu