Co je to L-Ornithin?

ornitin účinky

 

I když je tento doplněk běžný u fitness veteránů, L-ornithin je jedna aminokyselina, kterou možná neznáte. V tomto článku se budeme zabývat výhodami L-ornitinu, kolik byste ho měli užívat a jak může pomoci vašemu tělu.

Co je L-ornitin?

L-ornithin je aminokyselina, která se používá hlavně ve vašem močovinovém cyklu při odstraňování přebytečného dusíku z těla. L-ornithin je důležitý pro odstraňování vašich tělesných odpadů. Amoniak (NH3) je odpadní produkt, který je výsledkem buněčného metabolismu. Pokud jsou hladiny amoniaku příliš vysoké, může to mít nepříznivé účinky na vaše zdraví, protože mohou být toxické. L-ornithin funguje jako katalyzátor, který přeměňuje amoniak na močovinu, která je následně odstraněna z vašeho těla močí.

L-ornithin se vytváří ve vašem těle, jinými slovy, nejde o esenciální aminokyselinu, kterou potřebujete pouze z externích zdrojů. Nachází se v nejvyšších koncentracích ve vaší pojivové tkáni, například ve vaší kůži. Jak tedy můžete vy a váš cvičební režim těžit z L-ornithinu? Kromě funkcí pro nakládání s odpady je také známo, že tato šikovná aminokyselina zvyšuje vaši energetickou hladinu spolu s několika dalšími výhodami, ke kterým se brzy dozvíme.

 

Odkud pochází L-Ornithine?

Živočišné bílkoviny jsou nejlepším zdrojem L-ornithinu ve stravě, stejně jako jiné aminokyseliny. Vaše jaterní buňky produkují L-ornithin z aminokyseliny arginin, kterou přijímáte do těla a přijímáte z různých zdrojů stravy. Mezi nejlepší zdroje L-ornithinu z potravy patří mléčné výrobky, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, kokosové ořechy, zrna včetně ovsa a pšenice. Kromě toho některé skvělé zdroje argininu pro vegetariány zahrnují arašídy, sójové boby, vaječné bílky a sezamová semínka. Vedle zdrojů potravy se často doporučuje doplnění L-ornithinu, aby bylo zajištěno, že získáte výhody této aminokyseliny.

Výhody užívání L-ornithinu

Nakládání s odpady těla

Aminokyseliny jsou často označovány jako stavební kameny, kostky vytvořené tak, aby vytvářely bílkoviny ve vašich svalech a orgánech. Mění se také na biochemické sloučeniny, jako jsou hormony a neurotransmitery. Jak jsme se již dříve zmínili, při rozpadu těchto sloučenin se z dusíku, který obsahují, vyrábí amoniak, který se zase stává toxickým, když se hromadí.

Jako integrální katalyzátor v procesech vašeho močovinového cyklu nebo ornitinového cyklu pomáhá vašim jaterním buňkám přeměnit hrozbu amoniaku na močovinu, která je poté zpracována ledvinami a odstraněna jako moč. L-ornithin urychluje přeměnu amoniaku na močovinu pro konečné vylučování močí. Deficit L-ornithinu nebo neschopnost vašeho těla produkovat ho dostatek může mít za následek příliš mnoho toxického odpadu, což může mít vážný dopad na vaše zdraví. Z tohoto důvodu, pokud ho nemáte dostatek potravy, doporučujeme doplnění L-ornithinu.

Optimalizujte svojí sílu a vytrvalostní schopnosti

Pravděpodobně proto jste sem přišli, abyste se naučili, jak doplnění této aminokyseliny může pomoci zlepšit váš tréninkový výkon. Možná si to neuvědomujete, ale výše zmíněné nakládání s oxidem dusnatým má velký dopad na váš trénink. Oxid dusnatý rozšiřuje vaše cévy, když vaše tvrdě pracující tělo chce pumpovat do vašich tkání další krev. Vaše svalová tkáň ukládá kreatin jako fosfokreatin. Fosfokreatin se syntetizuje během cvičení s vysokou intenzitou, jako je zvedání závaží, a dodává tak vašim svalům další energii. Kreatin přitahuje vodu do vašich svalových buněk a zvyšuje syntézu bílkovin. Kreatin může vaše tělo využít jako rychlou formu energie během činností s vysokou intenzitou, krátkých dávek, jako je zvedání těžké váhy nebo sprintu. Velkou novinkou je, že arginin stimuluje přirozenou produkci kreatinu ve vašem těle. Doplňováním L-ornithinu tedy přispíváte k produkci argininu, a proto pomáhá s vaší silou a vytrvalostí, když to potřebujete v náročném tréninku. L-ornithin může také pomoci vyrovnat se s přirozenou únavou díky své schopnosti udržovat vyváženou hladinu energie a zároveň vám pomůže lépe spát.

Dávkování L-ornithinu

Doporučujeme, aby se doplněk L-ornithin (jako hydrochlorid) nebo L Ornithine HCL přidával do kapaliny nebo jako součást směsi v množství 1,5 g na porci, které by se mělo používat 1-3krát denně.

Jaké jsou vedlejší účinky L-ornithinu?

Není dostatek výzkumu o vedlejších účincích L-ornithinu, který by poskytl jasný přehled o jakýchkoli potenciálních vedlejších účincích, ale při dávkách 10 mg byly hlášeny případy žaludečního neklidu a průjmu. Těhotným ženám a dětem se doporučuje, aby se mu vyvarovaly.

 

Závěr

L-ornithin je aminokyselina, která se přirozeně produkuje ve vašem těle a má velké výhody pro vaši sílu a vytrvalost při tréninku, hraje důležitou roli při nakládání s odpady a tvorbě toxického amoniaku ve vašem těle. V současné době existuje několik studií, které by vám poradily o vedlejších účincích suplementace, ale další výhody zahrnují pomoc se spánkem a zvládání účinků únavy.

 Naše nová kolekce na jaro je plná moderního stylu. Naše dámské fitness oblečení je ideální do fitka nebo na běhání.

Zpět do obchodu