Mohou pesticidy ve vaší stravě zpomalit hubnutí?

pesticidy

Co jsou to pesticidy?

Strašáci mohou držet ptáky mimo zemědělské plodiny, ale nemají stejný účinek na hmyz. Zemědělci se místo toho často obracejí k používání herbicidů a pesticidů, ale mohlo by to vést k tomu, že byste přibrali na váze? Studie ukázaly, že běžně používaný pesticid může být spojen s přibíráním na váze a vyvolává otázky týkající se vazeb na obezitu.

 

Studie

Vědci zkoumali účinek pesticidu chlorpyrifos na myši. V roce 2019 byl chlorpyrifos nejpoužívanějším pesticidem v Evropě, ale od té doby byl vzhledem ke zdravotním rizikům zakázán. Tento pesticid je však stále široce používán v některých státech v Americe a v Africe, což znamená, že některé potraviny, které jíte, mohou být stále kontaminovány pesticidy. Vědci studovali 34 běžně používaných pesticidů a herbicidů v hnědých tukových buňkách. Výsledky ukázaly odlišné účinky od chlorpyrifosu. Následný výzkum byl proveden za účelem testování účinků chlorpyrifosu u myší, které byly krmeny vysokokalorickou dietou. Výzkum byl zaměřen na hnědé tukové buňky, protože tyto buňky jsou nabité mitochondriemi, které tráví více tuku na energii, což má za následek spalování kalorií, zatímco bílé tukové buňky tuk jednoduše ukládají.

 

Výsledky

Studie ukázala, že chlorpyrifos zpomalil proces spalování kalorií v hnědých tukových buňkách myší. To způsobilo, že jejich těla ukládaly kalorie místo jejich spalování. Vědci uvedli, že chlorpyrifos potřebuje pouze omezit spotřebu energie v hnědých tukových buňkách o 40 kalorií denně, aby se spustila obezita. Předpokládá se, že dalších 40 kalorií každý den, které nebyly spáleny, se rovná 2,5 kg přírůstku hmotnosti za rok. Zjištění této studie ještě musí být potvrzena u lidí, ale je to zajímavé zjištění.

 bio banán

 

Závěr

Vzhledem k tomu, že je pesticid v celé Evropě zakázán, není to příliš znepokojující, ale pokud tak ještě neučiníte, možná by stálo za to si před jídlem důkladně umýt ovoce a zeleninu, protože chlorpyrifos se v určitých oblastech světa stále používá . Chceme, aby naše hnědé tukové buňky fungovaly co nejefektivněji. Já osobně bych Vám doporučil, vypěstovat si svoje vlastní plodiny, které budou bez postřiků. Ať už třeba u babičky na zahradě si založíte menší farmu, kde vypěstujete ovoce a zeleninu, kterou pak použijete. Babičky Vám s tím určitě rády poradí. A kdo nemá možnost vlastní zahrady, tak doporučujeme vyhledat v okolí místní farmáře, nejlépe bio farmy. Podpoříte tím malý tuzemský podnik a budete mít jistotu, že do svého těla nedáváte škodliviny navíc. Zároveň se můžete těšit i z chuti vypěstovaného ovoce nebo zeleniny. Protože ty se nikdy nevyrovnají těm, které kupujete v krámu, to se týče vitamínů a chuti.

 

Potřebujete legíny na tělák? Vyberte si z naší široké nabídky, kde najdete také sportovní legíny a podprsenky na cvičení či na volný čas.

Zpět do obchodu