5 důvodů, proč je správné fitness oblečení důležité


Poté, co po covidu fitness centra zaznamenala masivní vzestup popularity[1], stále více lidí projevilo pevný zájem o fitness oblečení. Zde se s vámi podělíme o pět důvodů, proč může být prospěšné pro vaši motivaci, sebevědomí a výkon, když se vybavíte dobře navrženým aktivním oblečením.

 
proč je správné fitness oblečení důležitéAutor fotografie: jacoblund/istockphoto.com
 

 

Obsah

Pomáhá s motivací a sebedůvěrou

Dostane vás do komfortní zóny

Můžete se cítit svobodně a neomezeně

Pomáhá regulovat tělesnou teplotu

Athleisure je rostoucí styl

 

 

Pomáhá s motivací a sebedůvěrou

V pohodlném a lichotivém fitness oblečení se výlet do posilovny stává mnohem přitažlivější vyhlídkou. Pocit jistoty ve vašem oblečení pomáhá vyniknout vaší straně, která tam chce být a je připravena vystoupit. Místo abyste chodili do posilovny, že musíte. Pro mnoho lidí je nejtěžší částí konzistentního programu v posilovně právě to, ukázat se. Jakmile jste za dveřmi a jste v průběhu svého tréninku, čas běží rychle a vy si to užijete. Ale dostat se ze dveří může být problém, zvláště pokud je to první věc po ránu nebo po vyčerpávajícím dni v práci. Oblečení do fitka vám může pomoci zapojit vaše myšlení do cvičebního režimu a vzbudit vzrušení a očekávání ohledně potenciálu pro další cvičení. Jinými slovy, fitness oblečení do tělocvičny může působit jako skvělý motivátor.

Ať už jde o sportovní oblečení, nadrozměrná trička s grafikou nebo dokonce nějaké retro návleky na nohy z osmdesátých let, nastupte do svého oblíbeného sportovního oblečení a jděte na to. Ale prosím, žádné džíny.

 

Dostane vás do komfortní zóny

Podobně jako když vás motivuje k odchodu do posilovny, správné oblečení do posilovny vás může dostat do komfortní zóny, když jste uvnitř posilovny. Znáte ten jedinečný pocit, když vklouznete do svého oblíbené topu nebo legín. V tu chvíli jste připraveni na pořádný trénink. Připraveni vklouznout do posilovny a ovládnout svůj trénink. Vaše sebevědomí je posíleno a bez ohledu na to, jakou váhu naložíte na hrazdu, jakou rychlost zvýšíte na běžeckém pásu nebo na extra dřep, víte, že zvládnete všechni, prostě se stanete superhrdinou.

Věřte nebo ne, ale myšlenku, že oblečení může změnit vaše myšlení a ovlivnit výkon, ve skutečnosti zkoumali vědci. Existuje psychologický jev zvaný „Enclothed cognition“[2], který naznačuje, že oblečení, které nosíte, může vyvolat mentální změny, které ovlivňují výkon a úroveň sebevědomí. Takže, ať už dáváte přednost tomu, aby vaše náčiní do fitka bylo vytvarované ke svalům jako druhá kůže, nebo se vám volně vinulo přes biceps, oblékněte se s vědomím, že když se budete cítit dobře[3], tyto zisky budou mnohem dosažitelnější. Jste v posilovně a připravujete se na další velký zdvih nebo tlak. A teď si představte, že máte na sobě roztrhané džíny a tričko, ve kterém spíte od dospívání. Když se blížíte k baru, nejste opatrní. Pokoříte tak svůj osobní rekord? Nepravděpodobně ne.

Pojďme si nyní znovu představit scénu, kde měníme jednu jednoduchou věc, vaše oblečení. Tentokrát máte na sobě své oblíbené sportovní oblečení. A cítíte se jinak, cítíte se schopní a hlavně silní. Jste energičtí, nabušení a připraveni vyrazit. Když se přiblížíte k lavičce, v břiše vám zahučí oheň. Omotáte ruce kolem tyče a stane se součástí vaší duše. Snadno ji připevníte, zmáčknete a roztrhnete.

 

Můžete se cítit svobodně a neomezeně

žena cvičí v posilovně

Autor fotografie: Johnny Garcia/pexels.com

 

Spolu s aspektem myšlení do fitka, lehké materiály a inteligentní tkanina znamenají, že vaše oblečení do tělocvičny je jako druhá kůže, což vám zajistí, že se nebudete při tréninku cítit omezováni. Cvičení v naprostém pohodlí vám umožní soustředit se pouze na daný úkol a cvičit podle svých nejlepších schopností. Některé pohyby vyžadují, aby bylo vaše oblečení flexibilní a lehké, proto je důležité vybrat oblečení, které umožňuje plný rozsah pohybu. Pokud děláte dřepy nebo variaci dřepů, vaše legíny se musí pohybovat s vámi a musí se natahovat, jak se svaly nohou stahují.

Stejně tak některé pohyby preferují prodyšnější látky, jiné méně. To je zvláště důležité pro vytrvalostní aktivity, jako je běh, kde materiál hodně poskakuje po vaší holé pokožce. Potřebujete, aby na tuto aktivitu byla tkanina vhodná.

 

Pomáhá regulovat tělesnou teplotu

Cvičení znamená, že pocení je nevyhnutelné. A to se doporučuje, protože pot může být známkou dobrého a tvrdého tréninku. Když to říkám, může to být pěkně dráždivé, když se začnete cítit tíživě nebo nepohodlně. Existuje důvod, proč topy na cvičení nejsou vyrobeny z bavlny. Bavlna absorbuje pot a zadržuje vlhkost. Vaše tělo je uzamčeno a pot nemůže uniknout, takže látka je vlhká a těžká. Není to velký motivátor a už ne příliš vysoká úroveň pohodlí. Místo toho, výběr lehkých, prodyšných a inteligentních tkanin může pomoci regulovat a udržovat vaši tělesnou teplotu[4], abyste mohli podávat nejlepší výkony v maximálním pohodlí. To umožňuje odpařování potu a vytváření prostoru pro další cvik.

 

Athleisure je rostoucí styl

sportovní oblečení

Autor fotografie: jacoblund/istockphoto.com

 

Athleisure je módní hnutí, na které čekali všichni milovníci fitness. A s objevováním návrhářských značek pro sport a také se stále rostoucím vlivem oblečení pro volný čas, volně plynoucí, vedle sebe ležérní a aktivní oblečení je skvělou volbou. Oblečení je způsob, jak posílit a vyjádřit se v každodenním životě. Každý má možnost si vytvořit svůj vlastní styl a je možné vyjádřit svou vášeň pro fitness spolu s touhou „vypadat dobře“.

A je to i praktické. Ať už se jedná o ranní zpožděnou rychlou chůzi, polední eskapády v posilovně nebo popracovní bitvy s činkami, máte teď zajištěno vhodné fitness oblečení pro každý aktivní scénář.

 

Reference

 

[1] Nathan Phelps - Fitness center bounces back after pandemic-related closure - https://spectrumnews1.com/wi/milwaukee/news/2024/03/22/fitness-center-rebounds-from-covid

[2] Hajo Adam, Adam D. Galinsky (2012) - Enclothed cognition - Journal of Experimental Social Psychology, 48(4), 918–925. - https://doi.org/10.1016/j.jesp.2012.02.008

[3] Ross C Hollett, Melanie Challis - Experimental evidence that browsing for activewear lowers explicit body image attitudes and implicit self-esteem in women - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37490824/

[4] Isaiah Di Domenico, Samantha M. Hoffmann and Paul K. Collins - The Role of Sports Clothing in Thermoregulation, Comfort, and Performance During Exercise in the Heat: A Narrative Review - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9051004/

Zpět do obchodu