Využijte své sny na učení a řešení problémů

spánek a učení

Jak může spánek zlepšit učení?

Možná si snění představíte jako čas, kdy vaše mysl bezcílně bloudí a hraje nejrůznější bláznivé scénáře. Jsou sny jen náhodné halucinace, nebo jsou nedílnou součástí vnitřního fungování vašeho mozku? Harvardská psycholožka zaměřila svou kariéru na vědu o snění a sdílí triky a techniky pro zvýšení snů, které máte, stejně jako snů, které si pamatujete. Ale proč byste si chtěli být více vědomi nevyzpytatelného vyprávění vašeho mozku, když budete podřimovat? Sdílí typický příběh, který slýchává často. "Pracovala jsem na tomto chemickém problému, který jsem prostě nedokázala vyřešit, a pak se mi jedné noci zdál sen, kdy to sen vyřešil," říkají jí lidé. Některé sny jsou průlomové, řešení, nápady a inspirace, které přicházejí, když spíte.

Když spíte, tělo regeneruje po náročném tréninku. Na pořádný trénink jsou také důležité pořádné fitness legíny, proto máme v nabídce řadu střihů a barev legín.

Jak uskutečnit své sny?

Před spaním se záměrně zaměřte na snění

Je považováno za působivé, když si před zdřímnutím řeknete: "Dnes v noci si budu pamatovat své sny." Uvede vás to do stavu mysli, že se vám bude něco zdát a že díky tomu vaše vzpomínky na sen vydrží jen o něco déle.

Dejte svému mozku příležitost snít

Musíte spát, abyste mohli snít, a dostatek spánku je nejlepší způsob, jak zajistit, aby váš mozek strávil dostatek času ve snovém stavu. „Spát sedm nebo osm hodin v noci je velmi důležité, protože sníme každých 90 minut. Každé snové období je mnohem delší než to předchozí, takže pokud budete spát čtyři hodiny místo osmi, nezískáte ani polovinu svého vysněného času,“.

 

jak si zapamatovat sny

Udělejte si chvilku a vzpomeňte si na své sny, až se probudíte

Přemýšlejte o tom, sníte každých 90 minut, když spíte. Kolik z toho si pamatuješ? Většina lidí si pamatuje velmi málo snů. Někteří lidé tvrdí, že vůbec nikdy nesní, i když ano. Fáze spánku s rychlým pohybem očí (REM) produkuje sny, ať už si je pamatujete nebo ne. Okamžitě zapomenete drtivou většinu svých snů a kritické období pro zapamatování si snů trvá jen minutu nebo dvě po probuzení. Jakmile začnete přemýšlet o něčem jiném, sen je pryč. Udělejte si každé ráno minutu nebo dvě a přemýšlejte o tom, zda jste měli sen. Nejlepší, co uděláte, je mít u postele zařízení pro záznam hlasu (můžete použít aplikaci pro nahrávání vašeho chytrého telefonu) nebo tužku a papír. Tímto způsobem můžete okamžitě po probuzení nahrát tolik, kolik si pamatujete, i když se krátce probudíte uprostřed noci.

Interpretujte své sny

Existují tisíce knih snů, které vám řeknou, že pokud sníte o kuřatech, znamená to X, a pokud sníte o pádu, znamená to Y. Rigidní interpretace, jako je tato, snižují osobní zkušenost, kterou jste do snu přinesli. Pokud jste například snili o létání, může to buď znamenat, že se cítíte mimo kontrolu, nebo že se cítíte svobodní, podle toho, co pro vás létání znamená. Používáme příklad psa. Psi mohou být spousty věcí, roztomilí, hroziví, zranitelní. Vše závisí na vašich předchozích zkušenostech se psy. Doporučujeme dělat si poznámky o každé z hlavních postav, událostí a okolí a o tom, co pro vás jednotlivé prvky znamenají. Pak to spojíte do něčeho smysluplného. Někdy je význam zřejmý. Jindy to nebude dávat smysl. Když vypráví příběh, sny jsou nesmírně cenné, tehdy se děje učení, nápady, inspirace, řešení problémů a mnoho dalšího.

Snění další úrovně

Jakmile budete dobří ve snění a vzpomínkách, můžete své sny uvést do praxe. Před spaním si můžete říct, o čem chcete snít. Vizualizujte si, jaký problém chcete vyřešit, nebo jaké druhy nápadů byste rádi dostali k vám. Uvádíme příklad skupiny vysokoškoláků, kteří se pokoušeli vyřešit problémy s domácími úkoly, a ještě k řešení nedospěli. „Padesát procent z nich snilo o tématu svého problému během týdne, kdy to dělali, a asi čtvrtina problém vyřešila,“.

 

Závěr

Někteří lidé sní každou noc a hodně si toho pamatují do detailu. Pro nás ostatní je snění naučenou dovedností a může to chvíli trvat. Celkově vzato to však vyžaduje velmi málo úsilí, pouhý okamžik před spaním k vyjádření svého záměru a okamžik probuzení, abyste si zapsali, co si pamatujete, může výrazně zvýšit váš duševní výkon. A zatímco budete pilovat své snové a interpretační schopnosti, získáte z cvičení nějakou zábavnou hodnotu. Váš nespoutaný mozek může být kreativní a zábavný stroj.

 

Zjistěte, jak rychle usnout?

Zpět do obchodu