Špinavé keto vs. čisté keto: Vše, co potřebujete vědětDirty keto dieta je verze ketogenní diety s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů. Na čisté keto dietě upřednostňujete plnohodnotné potraviny a zároveň se držíte svého pravidelného štěpení keto makroživin. Na špinavé keto dietě nezáleží na tom, odkud tato makra pocházejí.

Dirty keto dietáři mohou jíst směs čistých potravin, rychlé občerstvení, nápoje bez cukru a zpracované občerstvení, které odpovídají keto makrům. I když je tento styl stravování flexibilnější, existují dobré důvody, proč upřednostňovat plnohodnotné potraviny bohaté na živiny, kdykoli je to možné.

Při keto dietě nemusí mít pocit, že přicházíte o lahodná a pohodlná jídla.

 


 

 

čistá a špinavá keto dieta

 Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Ať už jste ostřílený keto dietář nebo na své cestě teprve začínáte, je pravděpodobné, že jste slyšeli o „špinavém keto“. Zatímco pravidla pro tradiční keto dietu jsou poměrně ořezaná a vysušená, špinavá keto dieta poskytuje malý prostor pro pohyb, ale pro každého vypadá jinak. Pro některé to znamená jíst rychlé občerstvení, když je touha udeřit, ale rozhodnout se zůstat v rámci keto maker s nízkým obsahem sacharidů, jako je objednat si sýrový burger se slaninou a dietní sodovku. Pro ostatní to znamená občas prolomit ketózu a zařadit netradiční keto ingredience.

Co je špinavé keto a je pro vás dlouhodobě dobré? Získejte fakta o špinavém keto vs čistém keto a o tom, jak maximalizovat své výsledky po tomto životním stylu plném tuku.

 

Obsah

Co je špinavé keto?

Výhody a nevýhody špinavé keto diety

Špinavé keto vs čisté keto

Špinavé keto potraviny

Výběr mezi špinavým keto a čistým keto

Jak zvýšit své výsledky

Den keto stravování

 

Co je špinavé keto?

soda a dieta

 Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Ve všech stylech ketodiety pochází většina vašich denních kalorií z tuků (asi 75 %). Také jíte středně velké množství bílkovin (asi 20 %) a velmi málo čistých sacharidů denně. Omezení sacharidů uvede vaše tělo do ketózy, metabolického stavu, kdy jako palivo spalujete tuky, nikoli sacharidy.[1] Výsledek? Řízení hmotnosti a zlepšení zdraví.[2]

Ale co je to špinavé keto? Je to verze keto diety s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů, která sleduje stejné štěpení tuků, bílkovin a sacharidů. Ale ve srovnání s běžnou keto dietou je tu jeden klíčový rozdíl: Nezáleží na tom, odkud tyto makroživiny pocházejí. Je to proto, že výhody keto primárně pocházejí z omezení sacharidů, ať už jíte steak pečený v ghí nebo cheeseburger bez buchty s vepřovou slaninou. Jednoduše řečeno, nemusíte se tolik starat o kvalitu potravin, které jíte v plánu špinavé keto diety. Zpracované potraviny, jako jsou umělá sladidla, zpracované oleje nebo dokonce hamburger bez housky, jsou naprosto přijatelné.

Rozdíl je v pochopení toho, jak špinavá keto jídla vnímáte, co je pro vás udržitelné a jaké výsledky na keto dietě vidíte.

Vyberte si u nás dámské legíny, které perfektně padnou a drží tvar.

 

Výhody a nevýhody špinavé keto diety

Dokonalá strava neexistuje. Bez ohledu na to, který z nich si vyberete, vždy existují jedinečné výhody a nevýhody.

 

A špinavá keto dieta není výjimkou.

Ve srovnání s čistým keto se tato verze může zdát jako jednoduchý kompromis, který vám dává větší flexibilitu při výběru potravin. I když je to pravda, je důležité zvážit pro a proti špinavé keto dietě, než se pustíte do tohoto stylu stravování.

 

Klady

 • Levnější než čisté keto
 • Vyžaduje méně intenzivní přípravu jídla
 • Umožňuje stolování venku
 • Méně omezující výběr potravin

 

Nevýhody

 • Méně kvalitní potraviny než čisté keto
 • Může být obtížné udržet ketózu pomocí vysoce kalorických zpracovaných potravin
 • Zpracované potraviny jsou méně výživné než celé potraviny
 • Pokud není sledován kalorický příjem, může přispět k nárůstu hmotnosti

 

Špinavé keto vs čisté keto

tuky a dieta

 Zdroj obrázku: Pexels.com

 

V tomto odstavci budeme používat výrazy „špinavé keto“ a „čisté keto“, ale tyto výrazy jsou subjektivní. Pokud jde o špinavé keto vs čisté keto, klíčový rozdíl je v tom, že to druhé klade důraz na kvalitu potravin, jako je konzumace biopotravin, co nejvíce. Na druhou stranu, první nedává téměř stejnou úroveň důležitosti tomu, odkud získáváte kalorie.

Dirty keto je do značné míry otevřené interpretaci na základě toho, jak upřednostňujete „špinavé“ a „čisté“ potraviny, jmenovitě věci jako umělá sladidla a přísady do potravin, ultra zpracované oleje a svačinky, limonády bez cukru a další potraviny, které jsou technicky nízké. Sacharidy, ale nejsou tak výživné jako celé potraviny. Dalším aspektem ketodiety je líné keto, které se často spojuje se špinavým keto. Lidé, kteří dodržují línou keto dietu, mají tendenci věnovat velkou pozornost kvalitě potravin, ale kladou menší důraz na makroživiny než ti, kteří dávají špinavou nebo čistou keto dietu.

 

Chcete mít věci super jednoduché? Zde je snadný způsob, jak dát všechny tři verze do kontextu:

 • Špinavé keto: Jezte, co chcete, bez ohledu na kvalitu ingrediencí, a sledujte svá keto makra.
 • Čisté keto: Zdůrazněte vysoce kvalitní přísady a celé potraviny a sledujte svá keto makra.
 • Líné keto: Dodržování keto protokolu a upřednostňování kvality ingrediencí, ale ne striktně počítání maker.

 

Související: Vedlejší účinky keto diety

 

Funguje špinavé keto?

I když to není tak zdravé jako čisté keto, můžete být stále schopni dosáhnout úspěchu na špinavé keto dietě. Konzumace vysoce kalorických hotových jídel může ztížit udržení se v ketóze, ale pokud jste pilní při sledování svých maker, může být špinavá keto dieta stále účinnou strategií pro ty, kteří chtějí, aby tuk byl primárním zdrojem paliva.

Špinavé keto potraviny

Od špinavých keto svačin přes nápoje bez cukru až po ingredience pro přípravu domácích jídel, není nedostatek možností, když nedodržujete čisté keto.

Takže, co přesně byste měli očekávat, že uvidíte, když otevřete špinavou ledničku nebo spíž pro dietáře? Některé z nejběžnějších položek, které uvidíte na seznamu špinavých keto potravin, zahrnují:

 • Tavený sýr
 • Sodovky a další nápoje bez cukru
 • Hamburgery bez housky z rychlého občerstvení
 • Předem balené maso
 • Vepřové kůže
 • Slanina vyrobená z konvenčního masa
 • Margarín
 • Majonéza vyrobená z rostlinných olejů
 • Sýrové lupínky
 • Čokoláda
 • Brambůrky
 • Nízkosacharidové sušenky
 • Zpracované rostlinné oleje

 

Výběr mezi špinavým keto a čistým keto

nezdravé jídlo a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Když si vyzvednete zabalené jídlo, je snadné zkontrolovat nutriční štítek a zjistit, zda funguje pro vaše makra. Ale i když je něco s nižším obsahem sacharidů a bez cukru, špinavá ketodieta založená na ultra zpracovaných potravinách, jako jsou hranolky, trhané maso a soda, vám může bránit v celkových zdravotních přínosech ketodiety, která je vyšší v celých potravinách.[3]

Díky tomu je příliš černobílé klasifikovat špinavé keto potraviny jako „nezdravou“ dietu, která je shodou okolností přátelská ke keto. Některým lidem může pouhé omezení sacharidů pomoci cítit se lépe tím, že jim pomůže zvrátit inzulínovou rezistenci a stabilizovat hladinu cukru v krvi, i když každé jídlo není „čisté“.

Je zřejmé, že existuje spojení mezi optimálním zdravím a konzumací plnohodnotných potravin. Náš názor je, že jídlo je palivo, a pokud se chcete cítit co nejlépe, začněte se správnými živinami. Nemělo by to být o špinavém keto vs čistém keto, nejlepší dieta je ta, při které se cítíte nejlépe a u které se můžete držet dlouhodobě.

Pokud jste zvyklí jíst, co chcete, skok do „čistějšího“ stylu stravování je velká změna. Jako krátkodobá oprava je špinavé keto (nebo, řečeno jiným způsobem: jíst potraviny, které splňují vaše keto makra), způsob, jak ponořit špičku do keto diety a přejít na nový styl stravování, nebo zůstat v ketoze, když jsem venku nebo příliš zaneprázdněn na vaření.

Jak zvýšit své výsledky

cold brew a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Chcete se na keto cítit co nejlépe? Jezte primárně celé potraviny, ne ultra zpracované potraviny. Upřednostňujte kvalitní tuky, jako je MCT olej, kokosový olej, olivový olej a ghí, nikoli řepkový olej a margarín. Existuje důvod, proč doporučujeme vyhýbat se zánětlivým potravinám a přísadám. Mohou časem vykolejit vaše zdravotní cíle. Pokud opravdu, ale opravdu chcete ten hamburger z rychlého občerstvení bez housky, udělejte z něj jen příležitostný požitek, ne celou vaši dietu. A pokud si vybíráte špinavou verzi ketodiety pro její pohodlí nebo její shovívavost, vězte, že čistá keto jídla, svačiny a nápoje nemusí být časově náročné a omezující.

Naše sportovní oblečení se skvěle hodí na procházky nebo na jakoukoliv sportovní aktivitu.

Den keto stravování

Na čisté keto dietě si stále můžete pochutnat na lahodných, shovívavých keto jídlech a sladkých pochoutkách. Připravte se na úspěch tím, že si vytvoříte týdenní plán keto jídel a zajistíte, že budete mít v lednici spoustu zdravých svačin a zeleniny. Promluva s registrovaným dietologem nebo odborníkem na výživu vám může pomoci zajistit, že budete mít dostatek mikroživin po celý den. Chcete posunout své výsledky keto na další úroveň? Experimentujte s přerušovaným půstem na keto, abyste podpořili produkci ketonů a snížili hladinu glukózy v krvi.

 

Reference

[1] Eric C. Westman MD, MHS, John Mavropoulos MPH, William S. Yancy Jr. MD, MHS, Jeff S. Volek PhD, RD A review of low-carbohydrate ketogenic diets - https://link.springer.com/article/10.1007/s11883-003-0038-6

[2][3] Susan A. Masino, Ph.D. and David N. Ruskin, Ph.D. Ketogenic Diets and Pain - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4124736/#S4title

 

Autor: Aneta Kolářová

Aneta Kolářová je zdravotní reportérka se sídlem v Praze. Psala pro řadu médií. Roky se věnovala udržitelnému podnikání. Je držitelkou magisterského titulu na škole žurnalistiky, kde se specializovala na televizní zpravodajství. Když nepracuje, pochutnává si na svých dvou dětech a ve své kuchyni.

Zpět do obchodu