Špinavé keto vs. čisté keto: Vše, co potřebujete vědět

Dirty keto dieta je verze ketogenní diety s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů. Na čisté keto dietě upřednostňujete plnohodnotné potraviny a zároveň se držíte svého pravidelného štěpení keto makroživin. Na špinavé keto dietě nezáleží na tom, odkud tato makra pocházejí.

Dirty keto dietáři mohou jíst směs čistých potravin, rychlé občerstvení, nápoje bez cukru a zpracované občerstvení, které odpovídají keto makrům. I když je tento styl stravování flexibilnější, existují dobré důvody, proč upřednostňovat plnohodnotné potraviny bohaté na živiny, kdykoli je to možné.

Při keto dietě nemusí mít pocit, že přicházíte o lahodná a pohodlná jídla.

čistá a špinavá keto dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

Ať už jste ostřílený keto dietář nebo na své cestě teprve začínáte, je pravděpodobné, že jste slyšeli o „špinavém keto“. Zatímco pravidla pro tradiční keto dietu jsou poměrně ořezaná a vysušená, špinavá keto dieta poskytuje malý prostor pro pohyb, ale pro každého vypadá jinak. Pro některé to znamená jíst rychlé občerstvení, když je touha udeřit, ale rozhodnout se zůstat v rámci keto maker s nízkým obsahem sacharidů, jako je objednat si sýrový burger se slaninou a dietní sodovku. Pro ostatní to znamená občas prolomit ketózu a zařadit netradiční keto ingredience.

Co je špinavé keto a je pro vás dlouhodobě dobré? Získejte fakta o špinavém keto vs čistém keto a o tom, jak maximalizovat své výsledky po tomto životním stylu plném tuku.

Co je špinavé keto?

Výhody a nevýhody špinavé keto diety

Špinavé keto vs čisté keto

Špinavé keto potraviny

Výběr mezi špinavým keto a čistým keto

Jak zvýšit své výsledky

Den keto stravování

Co je špinavé keto?

soda a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

Ve všech stylech ketodiety pochází většina vašich denních kalorií z tuků (asi 75 %). Také jíte středně velké množství bílkovin (asi 20 %) a velmi málo čistých sacharidů denně. Omezení sacharidů uvede vaše tělo do ketózy, metabolického stavu, kdy jako palivo spalujete tuky, nikoli sacharidy.[1] Výsledek? Řízení hmotnosti a zlepšení zdraví.[2]

Ale co je to špinavé keto? Je to verze keto diety s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů, která sleduje stejné štěpení tuků, bílkovin a sacharidů. Ale ve srovnání s běžnou keto dietou je tu jeden klíčový rozdíl: Nezáleží na tom, odkud tyto makroživiny pocházejí. Je to proto, že výhody keto primárně pocházejí z omezení sacharidů, ať už jíte steak pečený v ghí nebo cheeseburger bez buchty s vepřovou slaninou. Jednoduše řečeno, nemusíte se tolik starat o kvalitu potravin, které jíte v plánu špinavé keto diety. Zpracované potraviny, jako jsou umělá sladidla, zpracované oleje nebo dokonce hamburger bez housky, jsou naprosto přijatelné.

Rozdíl je v pochopení toho, jak špinavá keto jídla vnímáte, co je pro vás udržitelné a jaké výsledky na keto dietě vidíte.

Vyberte si u nás dámské legíny, které perfektně padnou a drží tvar.

Výhody a nevýhody špinavé keto diety

Dokonalá strava neexistuje. Bez ohledu na to, který z nich si vyberete, vždy existují jedinečné výhody a nevýhody.

A špinavá keto dieta není výjimkou.

Ve srovnání s čistým keto se tato verze může zdát jako jednoduchý kompromis, který vám dává větší flexibilitu při výběru potravin. I když je to pravda, je důležité zvážit pro a proti špinavé keto dietě, než se pustíte do tohoto stylu stravování.

Klady

• Levnější než čisté keto
  • Vyžaduje méně intenzivní přípravu jídla
  • Umožňuje stolování venku
  • Méně omezující výběr potravin

Nevýhody

• Méně kvalitní potraviny než čisté keto
  • Může být obtížné udržet ketózu pomocí vysoce kalorických zpracovaných potravin
  • Zpracované potraviny jsou méně výživné než celé potraviny
  • Pokud není sledován kalorický příjem, může přispět k nárůstu hmotnosti

Špinavé keto vs čisté keto

tuky a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

V tomto odstavci budeme používat výrazy „špinavé keto“ a „čisté keto“, ale tyto výrazy jsou subjektivní. Pokud jde o špinavé keto vs čisté keto, klíčový rozdíl je v tom, že to druhé klade důraz na kvalitu potravin, jako je konzumace biopotravin, co nejvíce. Na druhou stranu, první nedává téměř stejnou úroveň důležitosti tomu, odkud získáváte kalorie.

Dirty keto je do značné míry otevřené interpretaci na základě toho, jak upřednostňujete „špinavé“ a „čisté“ potraviny, jmenovitě věci jako umělá sladidla a přísady do potravin, ultra zpracované oleje a svačinky, limonády bez cukru a další potraviny, které jsou technicky nízké. Sacharidy, ale nejsou tak výživné jako celé potraviny. Dalším aspektem ketodiety je líné keto, které se často spojuje se špinavým keto. Lidé, kteří dodržují línou keto dietu, mají tendenci věnovat velkou pozornost kvalitě potravin, ale kladou menší důraz na makroživiny než ti, kteří dávají špinavou nebo čistou keto dietu.

Chcete mít věci super jednoduché? Zde je snadný způsob, jak dát všechny tři verze do kontextu:

• Špinavé keto: Jezte, co chcete, bez ohledu na kvalitu ingrediencí, a sledujte svá keto makra.
  • Čisté keto: Zdůrazněte vysoce kvalitní přísady a celé potraviny a sledujte svá keto makra.
  • Líné keto: Dodržování keto protokolu a upřednostňování kvality ingrediencí, ale ne striktně počítání maker.