9 důvodů, proč na keto dietě nehubnete a co s tím dělat

I když omezujete příjem sacharidů, na keto nevidíte žádné výsledky ve spalování tuků. Co se tedy děje?

Důvody, jako je stres, špatný spánek a dokonce i záludné sacharidy, to vše může přispět k tomu, že nehubnete.

Zjistěte, jak zvýšit své výsledky keto, včetně toho, co jíte, kdy to jíte a co si přidat do své ranní kávy (jako třeba MCT olej).


 

proč nehubnu na keto

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Navzdory vašemu nejlepšímu úsilí nedosahujete z ketodiety požadovaných výsledků. Co se stalo se všemi těmi výhodami, které posilují mozek a spalují tuky? Pokud přibíráte na keto a máte pocit, že vám keto nefunguje, neztrácejte odvahu. Zdraví je cesta, ne maraton, a vy neprohráváte. Keto hubnutí není vždy lineární. Pokud se vám keto zhroutilo, pokračujte ve čtení odpovědí.

 

Obsah

9 důvodů, proč nehubnete na keto dietě

Jak zvýšit své úsilí o snížení hmotnosti na keto dietě

Další kroky, pokud nehubnete na keto dietě

 

9 důvodů, proč nehubnete na keto dietě

 

Ať už s keto teprve začínáte, nebo už nějakou dobu žijete keto životním stylem, je snadné se nechat odradit, když se situace ustálí. Možná zjistíte, že se ptáte: "Proč nehubnu na keto?"

Tento průvodce odstraňováním problémů s ketolátkou osvětluje potenciální vedlejší účinky keto a navíc to, co můžete udělat, aby vám dieta fungovala, pokud nehubnete na keto.

 

kokos a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Koneckonců nejste v ketóze

Protože obsahuje tak málo sacharidů, ketogenní dieta nutí vaše tělo spalovat tělesný tuk místo glukózy jako palivo tím, že vás uvede do metabolického stavu zvaného ketóza. Ale podle specialisty, může být ketózy obtížné dosáhnout, když začínáte. Spousta lidí si myslí, že jsou v ketoze poté, co několik týdnů drželi keto dietu. I když se často stává, že svůj příjem nepočítají správně. Abyste dosáhli ketózy, musíte bedlivě sledovat spotřebu makroživin, kolik bílkovin, tuků a sacharidů denně sníte. Jíst příliš mnoho bílkovin nebo příliš mnoho sacharidů vás může ve skutečnosti vykopnout z ketózy a negovat všechny zdravotní výhody keto.

Standardní ketogenní štěpení makroživin je 75 % tuku, 20 % bílkovin a 5 % sacharidů.

 

Pokud se stane, že legíny vám budou velké, jste na dobré cestě.

 

Jak zjistit, zda jste v ketóze

Když jste v ketóze, vaše játra produkují ketony, které dodávají energii vašemu mozku a tělu. Jedním ze způsobů, jak zjistit, zda jste v ketóze, je změřit přítomnost ketonů ve vašem krevním řečišti. Existuje několik způsobů, jak testovat ketony:

 

Proužky nebo tyčinky na moč

Testy moči jsou cenově dostupné a snadno se používají (stačí je počůrat). Ale výsledky nejsou vždy přesné. Testy moči sledují pouze zbytky ketonů ve vašem těle. Jak se přizpůsobíte ketóze, vaše tělo bude používat více ketonů, což znamená, že jich močí vyloučíte méně.

Ketonové dechové měřiče

Tato metoda měří hladiny acetonu v dechu. Acetony jsou jedním ze tří typů ve vodě rozpustných molekul ketonů. Čím více toho máte, tím dále jste v ketóze.

 

Měřiče krve

Měřiče krve jsou pravděpodobně nejpřesnějším způsobem, jak zhodnotit vaši úroveň ketózy. Píchněte do prstu, odeberte krev a zjistěte ketony ve vaší krvi. Nevýhodou je, že tyto měřiče a krevní proužky jsou drahé.

 

Pokud nechcete jít cestou testování, tyto příznaky ketózy mohou naznačovat, že jste na správné cestě:

 • Silný kovový nebo ovocně vonící dech, známý jako „keto dech“
 • Více energie a větší soustředění
 • Méně hladu nebo chuti na cukr
 • Udržujete si zdravou váhu
 • Příznaky keto chřipky, jako jsou svalové křeče a chutě (jsou dočasné)

 

Tip pro profesionály: Můžete pomoci nastartovat ketózu přidáním MCT oleje do vaší stravy.

MCT oleje jsou základní součástí vaší sady nástrojů keto. Rychle se přeměňují na ketony, takže vám pomohou rychleji vstoupit do ketózy. C8 MCT olej je nejlepší z nejlepších, protože produkuje ketony efektivněji než obyčejný kokosový olej nebo jiné MCT.[1]

Navíc vám MCT olej pomáhá spalovat tuky, dodává vám trvalou energii a zvyšuje výkon mozku, což je zvláště užitečné, když se přizpůsobujete keto.

 

 

počítání kalorií

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Jíte příliš mnoho

 Pokud si chcete při keto dietě udržet zdravou váhu, stále musíte dbát na příjem kalorií. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit, jak vaše tělo přeměňuje jídlo na energii a ukládá tuk. Tyto faktory sahají od vašeho stresu a úrovně aktivity až po typ jídla, které jíte. Pokud jste v ketóze, ale nehubnete, může to být tím, že jíte více, než vaše tělo dokáže spálit. Tuk má dvojnásobný počet kalorií na gram než bílkoviny nebo sacharidy. Může být těžké udržet se v rámci udržovacích kalorií nebo dokonce jíst s kalorickým deficitem, pokud pravidelně jíte více než vaše tělo potřebuje. Když se přizpůsobujete keto, je dobré zaznamenávat to, co jíte, do aplikace pro sledování jídla, dokud nebudete moci jíst intuitivněji.

Když budete spravovat svou váhu, nebudete potřebovat tolik kalorií, abyste se udrželi jako kdysi. Je užitečné přehodnotit své potřeby po každých 10 až 15 shozených kilogramech. Jinak je možné, že se zaseknete.

 

Související: Dlouhodobé účinky keto diet

 

avokádo s vejci

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Jíte málo

Pokud jste nadměrně omezili kalorie, vaše tělo si myslí, že je v režimu hladovění. To je důvod, proč supernízkokalorické diety přestávají fungovat. Rychlost metabolismu klesá, aby byly chráněny orgány a normální tělesné funkce. Stejně tak ve snaze šetřit se, vaše tělo se zpomaluje v reakci na nedostatečnou hladinu energie.[2]

Takže i když si můžete myslet, že děláte velké kroky ke svým cílům v hubnutí tím, že budete jíst výrazně méně, možná se chystáte na neúspěch. Vaše tělo potřebuje správné množství vysoce kvalitních potravin ve správném poměru, aby si udrželo zdravou váhu. A na rozdíl od všeobecného přesvědčení je kvalita kalorií důležitější než kvantita. Zaměřte se na dosažení svých makroživinových cílů: vysoký obsah tuku, střední množství bílkovin a nízký obsah sacharidů. Jezte celé potraviny bohaté na živiny – nejen slaninu a máslo. (hlavně žádné špinavé keto)

Tip pro profesionály: Pomocí potravinové kalkulačky odhadněte, kolik kalorií vaše tělo potřebuje ke ztrátě dvou kilo za týden a držte se v tomto rozmezí. Dosáhněte svých makro cílů tím, že budete jíst vysoce kvalitní keto tuky, jako je MCT olej, avokádo, máslo a ghí bio, maso chované na trávě a vejce z kuřat chovaných na pastvě.

 

hodně masa

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Jíte příliš mnoho bílkovin

Je běžnou mylnou představou, že keto dieta je dieta s vysokým obsahem bílkovin, jako je Atkinsova dieta. Keto je skutečně středně proteinová dieta, ve které asi 20 % vašich kalorií pochází z bílkovin. Příliš mnoho bílkovin vás může ve skutečnosti vykopnout z ketózy, prostřednictvím procesu zvaného glukoneogeneze, kdy vaše tělo přeměňuje extra bílkoviny na cukr (sacharidy). Vaše tělo sáhne nejprve po glukóze a již nebude spalovat tuk jako palivo. Chcete-li dosáhnout keto hubnutí, chcete jíst umírněné množství kompletních bílkovin, což jsou bílkoviny se smysluplným množstvím všech devíti esenciálních aminokyselin. Maso, ryby a vejce jsou kompletními zdroji bílkovin.

Nestresujte se tím, kolik kompletních nebo neúplných bílkovin jíte. Pokud jíte pestrou škálu potravin bohatých na bílkoviny, pravděpodobně přijímáte dostatek aminokyselin, které vaše tělo potřebuje. A získáte další výhody z neúplných bílkovin – ořechy a zelenina jsou plné základních živin a kolagenový protein podporuje zdravou kůži, kosti a klouby.

Pro tip: Pečlivě si spočítejte svou potřebu bílkovin, radí Davoodi. Příliš mnoho a nezůstanete v ketóze; příliš málo a ztratíte svaly. Zde je rychlý a špinavý průvodce pro výpočet ideálního příjmu bílkovin.

 

květák v dietě

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Jíte příliš mnoho sacharidů

Ačkoli sledovače keto potravin nabízejí pouze hrubé vodítko, mohou být užitečné při zjišťování, kolik sacharidů skutečně jíte. Přísné keto diety obecně nedoporučují více než 20 až 30 gramů čistých sacharidů (celkové sacharidy mínus vláknina) denně. Někteří lidé dělají nejlépe, když začnou kolem 50-150 gramů čistých sacharidů denně. Gramy sacharidů, které můžete sníst při pobytu v ketóze, se liší od člověka k člověku. Pokud dodržujete přísnou ketogenní dietu, váš příjem sacharidů bude nižší, než když budete dodržovat cyklickou ketogenní dietu.

Další častý omyl: nesprávné posouzení celkového příjmu sacharidů. Může být obtížné přesně odhadnout, kolik jídla odpovídá 20-50 čistým sacharidům denně, zejména proto, že sacharidy jsou ukryty v mnoha neočekávaných (ale keto-friendly!) potravinách, jako je brukvovitá zelenina, zelené fazolky, mléčné výrobky a ořechy.

 

Tipy, jak řídit příjem sacharidů

 

 • Nejprve se doplňte nízkosacharidovou zeleninou, jako je listová zelenina, okurky, chřest, avokádo a cuketa. Ty by měly zaplnit celý talíř při každém jídle.
 • Pamatujte na zeleninu s vyšším obsahem sacharidů, jako je brokolice, růžičková kapusta, zelí a květák.
 • Pro příležitostný dezert si rezervujte keto-friendly ovoce, jako jsou bobule.
 • Zaměřte se na bílkoviny s vysokým obsahem tuku. Spárujte vejce, hamburger z trávy nebo lososa uloveného ve volné přírodě se zeleným listovým salátem a avokádem pro snadné a syté jídlo.
 • Znovu zkontrolujte počet sacharidů ve zpracovaných potravinách. Ušetřete si svačiny na keto-přátelské potraviny.

 

Zvláštní pozornost věnujte také cukerným alkoholům, jako je sorbitol, mannitol, xylitol a isomalt. Cukrové alkoholy pocházejí z rostlinných produktů (ovoce a bobule), i když jejich sacharidy jsou jedinečně změněny chemickým zpracováním.

Zatímco cukerné alkoholy poskytují méně kalorií než stolní cukr, lidé se jimi často přejídají, protože jsou označeny jako potraviny „bez cukru“ nebo „bez přidaného cukru“. To je problematické, protože stále mohou zvýšit hladinu glukózy v krvi kvůli obsahu sacharidů. Stále s nimi musíte počítat ve svém dietním plánu.[3]

Nejlepším řešením je zvolit alternativní sladidlo, které nezpůsobuje výkyvy krevního cukru nebo inzulínu, jako je erythritol nebo stévie.

Tip pro profesionály: Dokud sami nezjistíte, kolik sacharidů obsahuje každé jídlo, používejte aplikaci. Budete moci vidět, kolik sacharidů každé jídlo obsahuje, a budete sledovat svá denní makra.

 keto a mandle

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Jste netolerantní nebo alergičtí na něco, co jíte

Keto vám nefunguje? Můžete mít potravinovou alergii. Zhruba 10% světové populace má potravinové alergie.[4] Nejčastější potravinové alergie jsou na mléko, vejce, arašídy, ořechy, pšenici, sóju, ryby a korýše. Zatímco potravinové alergie jsou vážným problémem, potravinová intolerance vás může potrápit také. Potravinové intolerance mohou způsobit nerovnováhu ve střevě, která přispívá k zánětu, což může ovlivnit číslo, které vidíte na stupnici. Pokud se cítíte nafouklí po konzumaci mléčných výrobků nebo máte mlhu po konzumaci lepku, vaše tělo se vám snaží něco říct.

Tip pro profesionály: Poraďte se se svým lékařem nebo dietologem, abyste zjistili, zda jste alergičtí nebo nesnášenliví na určitou potravinu. Zdravotník může otestovat vaši krev a doporučit další kroky, jako je eliminační dieta, při které vyloučíte všechny podezřelé potraviny a poté je pomalu znovu zavádíte, abyste viděli, jak zareagujete.

 

Související: Mohou naše střeva řídit náš imunitní systém?

 

Máte leptinovou rezistenci

Je to"přestaňte jíst!" hormon, který hraje klíčovou roli ve vašem hladu a regulaci hmotnosti, a nazývá se leptin. Brzdí hlad tím, že vysílá signál do mozku, když jsou energetické potřeby vašeho těla uspokojeny.[5]

Pokud máte leptinovou rezistenci, "Jsem plný!" signály se nepřenášejí správně přes hematoencefalickou bariéru. Leptinovou rezistenci vyvolávají faktory, jako je nedostatek spánku a přejídání.[6] [7]

Leptinová rezistence může také ovlivnit vaši štítnou žlázu, která vylučuje hormony ovlivňující metabolismus, růst a vývoj. Množství leptinu dostupného pro váš mozek má velký vliv na to, kolik hormonů štítné žlázy se uvolní do těla. Leptinová rezistence může narušit funkci štítné žlázy, což vede ke zpomalení metabolismu.[8] [9]

Studie naznačují, že můžete být schopni řídit hladiny leptinu tím, že budete mít dobré spánkové návyky a omezíte příjem cukru a potravin s vysokým obsahem lektinu.[10] [11] [12]

Pro tip: Existuje mnoho způsobů, jak omezit cukr, ale jedním účinným způsobem je přidat do svého jídelníčku více kvalitních tuků, jako je kokosový olej, avokádo, kešu máslo a MCT olej.

 

spánek a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

Nedostáváte dostatek spánku

Sedm až osm hodin spánku je zlatý standard, ale spousta lidí ho nemá dost. Pokud přibíráte na keto, možná je čas podívat se na své spánkové vzorce. Příliš málo spánku může způsobit zmatek v našem těle a způsobit řadu problémů, které mohou přispět k nárůstu hmotnosti, jako například:

 

Snížená aktivita kvůli nedostatku energie

Pokud budete spát pět hodin, je méně pravděpodobné, že budete chtít jít do posilovny nebo dokonce jít na procházku. Když jste více sedavý, spalujete méně kalorií. Dostatek spánku je klíčovým způsobem, jak udržet energetickou hladinu na vysoké úrovni, abyste se mohli neustále hýbat.[13] [14]

 

Delší okno k jídlu

Když zůstanete déle vzhůru, máte také více příležitostí k jídlu. Půlnoční občerstvení? Dodržování pevného spánkového režimu omezuje vaše příležitosti ke svačině mimo pracovní dobu a pomáhá vám udržovat zdravý kalorický příjem. (Navíc pokus usnout s plným žaludkem může být docela nepříjemný.)

 

Pohráváte si se svými přirozenými hodinami

Nekompromisní plán spánku může způsobit zmatek ve vašem cirkadiánním rytmu (vnitřních hodinách vašeho těla).[15] Váš cirkadiánní rytmus je zodpovědný za vše od zdravého trávení až po signalizaci, že je čas se uvolnit. Nedostatečný spánek může tyto rytmy shodit a narušit normální funkci vašeho těla, včetně změn ve vašem metabolismu.

 

dieta a stres

Zdroj obrázku: Pexels.com

Jste ve stresu

Abychom vás ještě více stresovali, ale chronický stres může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně přibírání na váze. Když jste ve stresové situaci, váš mozek vyšle signál, který zaplaví vaše tělo hormony, jako je kortizol a adrenalin. Signalizuje také nepodstatné funkce, jako je trávení, aby se zpomalily. Ve stavu vnímaného nebezpečí je hlavním cílem mozku udržet vás naživu, nestarat se o trávení vaší snídaně.

Pokud žijete s chronickým stresem, váš mozek je neustále v režimu boj nebo útěk. Vaše tělo je zaplavováno stresovými hormony, i když ve skutečnosti žádné nebezpečí nehrozí. To znamená, že trávení se zpomaluje a stresové hormony se drží déle, než by měly. To je špatná zpráva, protože kortizol je spojen se zvýšenou hladinou glukózy v krvi.[16] Vaše tělo se rozhodlo spálit glukózu v krevním řečišti na energii namísto spalování kalorií z jídla, což vás staví do ideální pozice pro přibírání na váze, i když je vaše keto hra silná.

Jedna poznámka na závěr: Nediagnostikované zdravotní stavy mohou způsobit neočekávané přibírání na váze. Pokud si udržujete makra, ale nevidíte výsledky na stupnici, možná je načase se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče.

 

Jak zvýšit své úsilí o snížení hmotnosti na keto dietě

Pokud nehubnete na keto (nebo přibíráte na keto), tyto jednoduché úpravy vám mohou pomoci získat více výhod z vaší stravy.

 

meditace_2

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Vybudujte pevné základy

Nastavte se na úspěch, abyste si udrželi zdravou váhu. Než uděláte cokoliv jiného, udělejte krok zpět a zhodnoťte kvalitu spánku, úroveň stresu a fyzickou aktivitu. To jsou základy zdravého životního stylu bez ohledu na váš jídelníček. Pokud nevidíte výsledky, které chcete, ať už to znamená nezhubnout na keto nebo nepřibrat na keto, zeptejte se sami sebe:

 

 •      Dostáváte kvalitní spánek, nebo jsou vaše spánkové návyky během závěrečného týdne frenetické jako u vysokoškoláka?
 •      Podnikáte kroky ke zvládnutí úrovně stresu, nebo se pohybujete po emočních skořápkách?
 •      Pohybujete se během dne a pravidelně cvičíte, nebo většinu času trávíte vsedě?

 

Související: Jak lépe spát a zvládat stres cvičením

 

Zkuste přerušovaný půst

Přerušovaný půst není podmínkou keto diety, ale je to účinný způsob, jak pomoci vašemu tělu vytvořit tyto cenné ketony. To je důvod, proč někteří vyznavači keto diety také začleňují období půstu do svých jídelních plánů. Při přerušovaném půstu sníte všechny své denní kalorie ve zkráceném období, obvykle šest až osm hodin, a zbývajících 16 až 18 hodin hladovíte. Půst vyčerpává z vašeho těla zásoby glukózy, takže přepnete na spalování tuků na energii, neboli ketózu. Pokud je ztráta tuku jedním z vašich cílů, přerušovaný půst stojí za pokus. Ve studii z roku 2014 dospělí myši, které snědly veškerou potravu během 9 až 12 hodin, přibraly na váze a měly méně tukové hmoty než myši, které jedly, kdy chtěly.[17]

 

Pijte kávu

Když si dáte kávu místo snídaně bohaté na sacharidy, zůstanete v ketóze bez rušivých pocitů hladu. Místo mléka nebo cukru zkuste MCT C8 olej. Tyto chytré tuky pomáhají omezit chutě a C8 MCT olej zvyšuje ketony čtyřikrát účinněji než kokosový olej. To znamená, že se můžete celé ráno napájet, aniž byste se cítili hladově.[18]

 

běhání v dietě

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Zkuste různé styly ketózy

Při standardní keto dietě jíte neustále jen velmi málo sacharidů. Ale u některých lidí, kteří dodržují nízkosacharidovou dietu, může dlouhodobé omezování sacharidů způsobit problémy, jako je únava, suché oči a nedostatek spánku.[19] [20]

Vaše tělo potřebuje nějaké sacharidy, aby podávalo co nejlepší výkon. Pravidelným zvyšováním příjmu sacharidů můžete pomoci uspokojit touhu po sacharidech, podpořit váš spánek a udržet si zdravou váhu. To není omluva, proč jíst těstoviny a chléb s vysokým obsahem sacharidů. Hovoříme o čistých zdrojích sacharidů, jako je tykev, sladké brambory, bobule a mrkev. Existuje několik různých typů keto diet. Někteří lidé zjišťují, že cyklická ketóza je udržitelnějším přístupem ke keto, protože jíte více sacharidů v jeden den v týdnu (tzv. carb refeed day). Pokud pravidelně vykonáváte hodně fyzické aktivity, možná budete muset během tréninku jíst více sacharidů – tomu se říká cílené keto. 

Když budete experimentovat s různými přístupy ke svému keto jídelníčku, věnujte pozornost tomu, jak se cítíte. Cítíte se více nabití energií? Pozorujete změny ve své tělesné hmotnosti? Cítíte se lépe s více sacharidy?

 

Přidejte MCT olej do kávy a jídla

Používání vysoce kvalitního MCT oleje, jako je Brain Octane C8 MCT olej po celý den (v kávě nebo pokapané přes salát a zeleninu), zvyšuje hladinu ketonů. K potlačení chuti k jídlu stačí hladina ketonů v krvi 0,5.[21]

Už máte vybrané legíny do fitka? Pokud ne, tak honem na náš eshop.

 

Zkontrolujte kvalitu svých tuků

Keto je dieta s vysokým obsahem tuků, ale chcete se ujistit, že jíte zdravé tuky. V potravinách jsou různé druhy tuku a některé jsou protizánětlivější a stabilnější než jiné. Obecně chcete jíst potraviny, které obsahují nasycené tuky, mononenasycené tuky a trochu polynenasycených tuků. To znamená, že váš příjem tuků ve stravě by měl pocházet především z plnohodnotných zdrojů potravy, vzpomeňte si na hovězí a jehněčí maso chované na trávě, tučné ryby ulovené ve volné přírodě, olivový olej, máslo nebo ghí, avokádo, MCT olej a vejce chovaná na pastvě.

Vyhýbejte se rostlinným olejům a trans-tukům (obsaženým ve smažených jídlech, bonbónech, tyčinkovém margarínu a balených pečivech), které mohou přispívat k zánětům vyvolaným dietou.[22]

 

Čtěte dále: Lze spalovat tuky a nabírat svaly?

 

Další kroky, pokud nehubnete na keto dietě

Pokud pro vás keto nefunguje a od svého poskytovatele zdravotní nebo péče jste dostali čistý zdravotní stav, může vám pomoci dodržování výše uvedených tipů, ale nemusíte mít pocit, že musíte měnit vše najednou.

Příliš brzká změna může ve skutečnosti ztížit určení, v čem je vlastně problém. Začněte tedy v malém. Zde je několik příkladů potenciálních prvních kroků:

 •      Použijte sledovací aplikaci jídla, abyste se ujistili, že zasáhnete svá makra nebo zkonzumujete ideální počet kalorií za den.
 •      Promluvte si se svým lékařem o potravinových alergiích nebo intolerancích
 •      Stanovte si rutinu před spaním (a dodržujte ji)
 •      Najděte si cvičení na uvolnění stresu, které vám vyhovuje, jako je meditace, psaní deníku nebo každodenní procházky

 

Tím, že budete dělat věci krok za krokem a zaškrtávat políčka za pochodu, budete na dobré cestě ke splnění svých zdravotních cílů pomocí keto diety.

 

 

Reference

[1] Camille Vandenberghe, Val ´erie St-Pierre, Tyler Pierotti, M ´elanie Fortier, Christian-Alexandre Castellano, and Stephen C Cunnane Tricaprylin Alone Increases Plasma Ketone Response More Than Coconut Oil or Other Medium-Chain Triglycerides: An Acute Crossover Study in Healthy Adults - https://www.abiteccorp.com/media/3332/vandenberghe-2017.pdf

[2] E Doucet, S St-Pierre, N Alméras, J P Després, C Bouchard, A Tremblay Evidence for the existence of adaptive thermogenesis during weight loss - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11430776

[3] What You Should Know About Sugar Alcohols - https://www.joslin.org/info/what_are_sugar_alcohols.html

[4]  What Is a Food Allergy? - https://www.foodallergy.org/life-with-food-allergies/food-allergy-101/facts-and-statistics

[5] Shufen Li Xi Li Leptin in normal physiology and leptin resistance - https://www.researchgate.net/publication/285546964

[6]  Shahrad Taheri, Ling Lin, Diane Austin, Terry Young, Emmanuel Mignot Short Sleep Duration Is Associated with Reduced Leptin, Elevated Ghrelin, and Increased Body Mass Index - https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.0010062

[7] Olga Gruzdeva, Daria Borodkina, Evgenya Uchasova, Yulia Dyleva, and Olga Barbarash Leptin resistance: underlying mechanisms and diagnosis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6354688/

[8] Christopher D. Morrison Leptin signaling in brain: A link between nutrition and cognition? - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2670357/

[9]  M Dietlein , G Kahaly, C Kobe, M Schmidt, K-M Derwahl, H Schicha [Obesity, energy regulation and thyroid function: is borderline elevated TSH-level the cause or secondary phenomenon of obesity] - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18852923

[10] Patricia Prinz Sleep, Appetite, and Obesity—What Is the Link? - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC535424/

[11] Joseph R. Vasselli The Role of Dietary Components in Leptin Resistance - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3648762/

[12] Tommy Jönsson, Stefan Olsson, Bo Ahrén, Thorkild C Bøg-Hansen, Anita Dole & Staffan Lindeberg Agrarian diet and diseases of affluence – Do evolutionary novel dietary lectins cause leptin resistance? - https://bmcendocrdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6823-5-10

[13] Margriet S Westerterp-Plantenga Sleep, circadian rhythm and body weight: parallel developments - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27117840/

[14] M-P St-Onge Sleep-obesity relation: underlying mechanisms and consequences for treatment - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28164452/

[15] Atilla Engin M.D., Ph.D. Circadian Rhythms in Diet-Induced Obesity - https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-319-48382-5_2

[16] Jenny Pena Dias, Joshua J. Joseph, Bjorn Kluwe, Songzhu Zhao, Michelle Shardell, Teresa Seeman, Gary S. Wand, David Kline, Guy Brock, Cecilia Castro-Diehl,  Sherita Hill Golden The longitudinal association of changes in diurnal cortisol features with fasting glucose: MESA - https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306453020301177

[17] Amandine Chaix, Amir Zarrinpar, Phuong Miu, Satchidananda Panda Another case against the midnight snack - https://www.salk.edu/news-release/another-case-against-the-midnight-snack/

[18] Camille Vandenberghe, Val ´erie St-Pierre, Tyler Pierotti, M ´elanie Fortier, Christian-Alexandre Castellano and Stephen C Cunnane Tricaprylin Alone Increases Plasma Ketone Response More Than Coconut Oil or Other Medium-Chain Triglycerides: An Acute Crossover Study in Healthy Adults - https://pdfs.semanticscholar.org/7b76/cf8788636df3d7b7023a849d1ce7db08d64b.pdf

[19]  R Pasquali, M Parenti, L Mattioli, M Capelli, G Cavazzini, G Baraldi, G Sorrenti, G De Benedettis, P Biso, N Melchionda Effect of dietary carbohydrates during hypocaloric treatment of obesity on peripheral thyroid hormone metabolism - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7096916

[20] Sylvia H. Duncan, Alvaro Belenguer, Grietje Holtrop, Alexandra M. Johnstone, Harry J. Flint, Gerald E. Loble Reduced Dietary Intake of Carbohydrates by Obese Subjects Results in Decreased Concentrations of Butyrate and Butyrate-Producing Bacteria in Feces - https://aem.asm.org/content/73/4/1073

[21]  A A Gibson, R V Seimon, C M Y Lee, J Ayre, J Franklin, T P Markovic, I D Caterson, A Sainsbury Do ketogenic diets really suppress appetite? A systematic review and meta-analysis - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25402637

[22] Kevin D. Hall, Alexis Ayuketah, Robert Brychta, Peter J. Walter, Shanna Yang, Megan Zhou Ultra-Processed Diets Cause Excess Calorie Intake and Weight Gain: An Inpatient Randomized Controlled Trial of Ad Libitum Food Intake -  https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(19)30248-7

 

Autor: Romana Peřková

Romana Peřková je certifikovaná holistická poradkyně pro zdraví a výživu, osobní trenérka fitness a učitelka jógy. Již více než 15 let píše Romana kreativní a podmanivý obsah pro publikace mezinárodního i místního rozsahu. I když nemůže odolat a vyzkoušet každý vědecky podložený zdravotní tip, má také zálibu v astrologii. Můžete ji najít procházet se v přírodě (samozřejmě s kávou v ruce) a o víkendech cvičit na kytaru.

Zpět do obchodu