Váš průvodce keto dietou a alkoholem: Vykopne vás alkohol z ketózy?

 Alkohol není zrovna zdravé jídlo. Ale můžete si užít příležitostné pití na keto dietě, pokud si dáte pozor na to, co pijete.

Při keto dietě vaše tělo zpracovává alkohol jinak. To znamená, že účinky alkoholu vás mohou zasáhnout rychleji. A časem může alkohol vykolejit vaše úsilí o hubnutí.

Čirý tvrdý alkohol je nejvíce ketoalkohol. Jen si dejte pozor na mixéry plné cukru. Někomu může fungovat i víno.
 

 


 

 

 

keto dieta a alkohol

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Je možné si užívat jak keto životní styl, tak pít alkohol? Jedním slovem: Tak nějak. Zatímco mnoho piv a klasických koktejlů spadá mimo rozsah nízkosacharidové diety, neznamená to, že všechny nápoje pro dospělé jsou zakázány. Takže, jaký alkohol můžete pít na keto? Náš průvodce ketoalkoholem pokrývá vědu o tom, jaké alkoholy se hodí do tohoto nízkosacharidového a vysoce tučného dietního přístupu, abyste mohli zodpovědně popíjet, aniž byste se dostali z ketózy.

 

Obsah

     Můžete mít alkohol na keto dietě?

     Alkohol a proces spalování tuků

     Keto tolerance alkoholu

     Ovlivňuje alkohol pozitivně ketózu?

     Keto přátelský alkohol

     Keto přátelské víno

     Keto přátelské pivo

     Tvrdý alkohol: nejlepší alkohol pro keto

     Keto koktejly pro domácí přípravu

 

Můžete mít alkohol na keto dietě?

I když je zřejmé, že sladké míchané nápoje a pivo jsou plné cukru a sacharidů, které vás mohou okamžitě vyvést z ketózy, problémy mohou některým lidem způsobit i čisté likéry a suché víno. Když mluvíte o pití na keto dietě, musíte vzít v úvahu procesy, které procházejí vaším tělem metabolizujícím alkohol, a jak to může narušit vaše tělo v ketóze.

Vaše zdraví a tělo jsou pro vás jedinečné, takže je důležité pochopit, že i když vypijete alkoholický nápoj s nízkým obsahem sacharidů, vaše reakce nemusí být stejná jako reakce osoby naproti vám. Poslouchejte své tělo a jednejte podle toho, třeba s našemi legínami, ale najdete u nás i jiné fitness obleceni, které vás zaujme.

Vodka-sodovka

Má velmi málo kalorií a ještě méně gramů cukru. Nicméně, i když používá likér bez sacharidů, nejsou to kalorie v tomto jednoduchém nápoji, co může způsobit problém, jde o to, jak tělo zpracovává alkohol.

Alkohol a proces spalování tuků

Alkohol má asi 7 kalorií na gram, takže je někdy klasifikován jako čtvrtá makroživina.[1] Ale na rozdíl od sacharidů, tuků a bílkovin to není nezbytné. K přežití to nepotřebujete. Při keto dietě využívá vaše tělo jako zdroj energie tuk místo sacharidů. Při absenci sacharidů vaše játra přeměňují tuk na energetické molekuly zvané ketony. Když pijete alkohol, vaše tělo začne chlast metabolizovat – což znamená, že ho rozloží.

Jde o to, že když jste keto, vaše játra soustředí veškerou svou pozornost na metabolizovaný alkohol místo na tuk. Dokud nebude všechen alkohol zpracován, vaše tělo nebude produkovat ketony z tuku. To zpomaluje proces spalování tuků a potenciálně zpomaluje vaše cíle v oblasti hubnutí.[2]

Sečteno a podtrženo: Pokud jste velmi příležitostným pijákem lihovin, alkohol pravděpodobně váš keto životní styl nevykolejí. Ale pokud se přistihnete, že pijete nápoje s vysokým obsahem sacharidů nebo pijete často během týdne nebo každý víkend, možná zpomalujete spalování tuků, které chcete na keto.

 

Související: Jak držet keto dietu dlouhodobě?

Keto tolerance alkoholu

alkohol a kocovina

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Sacharidy jsou skvělé pro zvládnutí toho opilého pocitu. Těstoviny, pizza i chleba jsou plné glukózy, kterou vaše tělo poměrně rychle spálí. Tím se zpomaluje metabolismus alkoholu, což pomáhá snižovat hladinu alkoholu v krvi.[3]

Ale když žijete ketogenním životním stylem, jíte velmi málo sacharidů. To znamená, že když pijete alkohol na keto dietě, rychleji se zpracuje, což vede k tomu, že se budete mnohem rychleji cítit opilí. Jinými slovy, problém tolerance alkoholu keto diety není třeba brát na lehkou váhu.

I když se to někomu může zdát jako plus, znamená to také, že pokud jste keto nováčkem a pijete stejné množství alkoholických nápojů, na jaké jste zvyklí během noci, můžete pocítit účinky rychleji.

Ještě důležitější je jmenovat střízlivého určeného řidiče a mít na paměti, jak na vás alkohol působí nyní, než kolik nápojů jste byli schopni vypít. Nakonec je v situacích, které by mohly zahrnovat problémy s tolerancí alkoholu při dietě s nízkým obsahem uhlohydrátů, nejlepší zaujmout přístup lepšího bezpečí než lítosti.

 

Na vašem životě a bezpečnosti ostatních záleží víc než na doušku navíc, že?

 

Buďte si vědomi snížené vůle

Udržování zdravého ketogenního životního stylu vyžaduje soustředění a sílu vůle. Když pijete, vaše zábrany a síla vůle slábnou. To je důvod, proč je tak snadné zajít si na pár kousků pizzy ve 2 hodiny ráno po noci konzumace alkoholu místo hrsti pistácií a sklenice vody. Takže i když si svůj nízkosacharidový alkohol vyberete pečlivě, volby, které uděláte po těchto nápojích (tj. pizza nebo rychlé občerstvení), vás mohou nakonec vyhodit z ketózy.

Je to prostě něco víc, co je třeba zvážit, když se rozhodnete pro druhý nebo třetí drink.

 

Související: Co bychom měli jíst na keto dietě?

Ovlivňuje alkohol pozitivně ketózu?

sklenice vína

Zdroj obrázku: Pexels.com 

 

Pokud jste někdy slyšeli frázi „pití zvyšuje ketózu“, dostáváte jen polovinu příběhu.

Malá studie z roku 1970 ilustrovala, jak vysoká konzumace alkoholu (46 % stravy) a dieta s vysokým obsahem tuků zvýšily „ketonurii“ – neboli více ketonů bylo nalezeno v moči dobrovolníků.[4] Zde je vědecké vysvětlení: Vědci se domnívali, že ketonurie byla způsobena „zpožděnou změnou v intermediárním metabolismu“ alkoholem vyvolaného vyčerpání glykogenu.

Sečteno a podtrženo: Přestože alkohol může zvýšit hladiny ketonů, studie, která zjistila, že to má téměř 50 % kalorií pocházejících z alkoholu. Pokud hledáte keto podporu na spalování tuků, nehledejte alkohol. Existuje mnoho bezpečnějších možností.

 

Keto přátelský alkohol

Nejste si jisti, jaký alkohol je keto přátelský? Stejně jako sladidla jsou některé alkoholy vhodnější pro osoby s keto dietou než jiné. To může znamenat, že budete muset změnit svůj výběr nápoje. Pivo totiž obvykle obsahuje příliš mnoho sacharidů a některá vína také.

Takže pokud jde o výběr nejlepšího typu alkoholu, když držíte keto dietu, kde byste měli začít? Zde je několik nejlepších možností, které je třeba zvážit, když je čas objednat si drink na vašem příštím výletu ve šťastné hodině:

 •      Whisky
 •      Brandy
 •      Koňak
 •      Vodka
 •      Gin
 •      Tequila
 •      Suché červené nebo bílé víno
 •      Extra suché šampaňské nebo šumivé víno

 

Čisté lihoviny si tu výhru berou (samozřejmě obrazně), protože obsahují nula sacharidů. Vyměníte-li mixéry na džus, sodu nebo slazené nápoje za keto-friendly alternativy, můžete vytvořit lahodný koktejl s nízkým obsahem sacharidů, který vaše makra nezničí.

Keto přátelské víno

Nyní, když známe vědu za keto a alkoholem, je jasné, že likéry jsou nejlepším způsobem, jak jít, pokud si chcete vychutnat drink. Ale co víno při keto dietě? Dokážete si po dlouhém dni v práci ještě vychutnat skleničku? Stejně jako u všech věcí s nízkým obsahem sacharidů záleží. Některá vína, zejména vína suchá, jsou naprosto v pořádku s mírou. Sklenka vína k večeři nebo večer se ke keto dietě přímo hodí.

Chladničky na víno mají samozřejmě tendenci obsahovat málo skutečného vína a obvykle mají vysoký obsah sacharidů. Nezapomeňte zkontrolovat počet kalorií a sacharidů v předem namíchaných nápojích, abyste se mohli informovaně rozhodnout o svém večeru. Dopřát si něco, co můžete považovat za keto přátelský alkohol, nemusí být moudrá volba, jakmile si přečtete nutriční štítek.

Zatímco většina levných vín (myslím, že věci pod 200Kč nebo které jsou v krabici), může přijít se zbytkovým cukrem, pokud se budete držet velmi suchého červeného nebo bílého vína, stále si můžete dát sklenici k večeři. Co dělá ze suchého vína nejlepší víno pro keto diety? Obvykle mají asi 1 gram nebo méně cukru na ml. Mějte na paměti, že obvyklá porce je jeden dl.

Bílá vína

 •      Sauvignon blanc (0,6 g sacharidů)
 •      Pinot blanc: (0,57 g sacharidů)
 •      Italské pinot grigio (0,6 g sacharidů)
 •      Chardonnay (0,6 g sacharidů)

 

Červená vína

 •      Cabernet sauvignon (0,75 g sacharidů)
 •      Pinot noir (0,68 g sacharidů)
 •      Merlot (0,74 g sacharidů)

 

Mezi vína, která mají vyšší obsah sacharidů, patří šumivé víno Moscato a také některá vína Ryzlink. Podívejte se na brut šampaňské a suchý Ryzlink, abyste nahradili jejich sladší bratrance.

Existuje také potenciální šedá zóna, pokud jde o počítání sacharidů ve víně. Pokud se zajímáte o víc než o sacharidy, zůstaňte u značek vína přátelského keto, které se zaměřují na výrobu vysoce kvalitních produktů. Organic, biodynamic Dry Farm Wines testuje svá vína v laboratořích, aby se ujistil, že jsou bez plísní a přísad.

Keto přátelské pivo

pivo a dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com 

 

Kvůli jeho složkám (ječmen, chmel, kvasnice a voda) obecně nenajdete pivo na seznamu schválených keto alkoholických nápojů. Ječmen se štěpí na cukr, maltózu, na kterou působí kvasinky, čímž vzniká mnohem vyšší obsah uhlohydrátů než u čistého likéru (často bez uhlohydrátového alkoholu) nebo dokonce u vína. Pokud jste milovníkem piva na keto, existuje naděje. Některá světlá piva mají nižší obsah sacharidů než jiná a občasné pivo s vyšším obsahem sacharidů vás nutně nevyhodí z ketózy. Obecně je dobré se nejprve informovat, abyste nemuseli trávit čas prohledáváním regálů obchodů, abyste našli nejlepší pivo pro keto.

 

Tvrdý alkohol: nejlepší alkohol pro keto

vodka a kalorie

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Většina čirých likérů, které obsahují kolem 40 procent alkoholu (vodka, whisky, gin, skotská, brandy, rum a tequila), obsahuje 0 gramů sacharidů a cukrů samy o sobě, což znamená, že jsou šetrné ke ketolátkám.

 

Problém nastává, pokud chcete smíchat svůj likér s něčím, aby byl chutnější.

Míchání vašich keto schválených lihovin s čistou vodou nebo slanou vodou je na keto naprosto přijatelné, ale tonická voda (což je hořká soda vyrobená z chininu) může obsahovat 32 až 33 gramů sacharidů. Podobně, když smícháte tvrdý alkohol s věcmi, jako je ovocný džus, limonády nebo „mixéry“ za barem (které jsou obvykle plné cukru), otevíráte se spoustě neočekávaných tekutých sacharidů. Pokud opravdu toužíte po něčem víc než jen obyčejné tequile na kamenech, stále si můžete vychutnat osvěžující keto alkoholové nápoje, které vymění sladké mixéry, nebo požádat barmana, aby vám udělal něco s hořkým tónem. Některé hořké nápoje obsahují jen 2 gramy sacharidů na půl čajové lžičky. To se může zdát jako hodně sacharidů v malém množství hořkých, ale obvykle nepotřebujete více než půl čajové lžičky, abyste dochucovali nápoj a pomohli mu chutnat spíše jako koktejl než jako čistý likér.

Dietní soda je také možností, ale mnozí na keto se rozhodnou vyhýbat se umělým sladidlům, takže si vyberte to, co nejlépe vyhovuje vaší dietě. Mějte na paměti, že ochucené alkoholy a likéry (například kokosová pálenka) mohou a často obsahují cukr navíc. Dávejte pozor na to, kolik spotřebujete a jak to zapadá do vašich denních maker. Jste připraveni předvést své mixologické dovednosti? Existuje mnoho způsobů, jak zamíchat (nebo protřepat) tvrdý alkohol a další přísady, abyste vytvořili lahodný nápoj s nízkým obsahem sacharidů.

Prohlédněte si naše legíny na cvičení, které jsou vyrobeny z kvalitních elastických materiálů.

Zde je přehled toho, jak různé druhy tvrdého alkoholu mohou zapadnout do keto životního stylu.

Vodka na keto

Všestranná vodka bez sacharidů je nejlepší volbou alkoholu pro každého, kdo drží nízkosacharidovou nebo keto dietu. Existuje důvod, proč je vodka sodovka často oblíbeným nápojem pro noční návštěvníky, kteří dbají na své zdraví!

Rum na keto

Jako další čistá lihovina je rum také alkohol s nulovým obsahem uhlohydrátů. Pamatujte však na své mixéry, protože mnoho tradičních receptů na nápoje na bázi rumu vyžaduje sodu a džus.

Keto whisky nápoje

Milovníci whisky si při keto dietě stále mohou vychutnat svůj oblíbený tvrdý alkohol (samozřejmě s mírou). On the rocks to samozřejmě funguje, ale můžete také zkusit vyrobit jiné nápoje na bázi whisky s použitím keto-friendly ingrediencí.

Keto gin nápoje

Gin neobsahuje žádné sacharidy, takže jej zvažte jako další likér pro váš další keto koktejl. Měli byste si však najít něco s méně cukrem než šťávou, abyste si to mohli vychutnat.

Keto koktejly pro domácí přípravu

tvrdý alkohol

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Je možné si vychutnat keto friendly koktejly, aniž byste museli chodit do baru nebo luxusní restaurace? Absolutně! Můžete si také doma připravit keto limonádu nebo dokonce našlehat dávku nízkosacharidové matcha sody a spárovat s nízkosacharidovým alkoholem dle vašeho výběru pro domácí keto míchaný nápoj..

 

Reference

[1]  Anne Raben, Lisa Agerholm-Larsen, Anne Flint, Jens J Holst, Arne Astrup  Meals with similar energy densities but rich in protein, fat, carbohydrate, or alcohol have different effects on energy expenditure and substrate metabolism but not on appetite and energy intake - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12499328

[2] J J Shelmet, G A Reichard, C L Skutches, R D Hoeldtke, O E Owen, and G Boden Ethanol causes acute inhibition of carbohydrate, fat, and protein oxidation and insulin resistance - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC329642/

[3] F Finnigan, R Hammersley, K Millar Effects of meal composition on blood alcohol level, psychomotor performance and subjective state after ingestion of alcohol - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9920688

[4] A Lefèvre, H Adler, C S Lieber Effect of ethanol on ketone metabolism - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5456793

 

 

Autor: Simona Dvořáková

Simona Dvořáková je spisovatelkou a editorkou v oblasti zdraví a wellness již více než 10 let. V současné době je hlavní redaktorkou. Má neskutečnou schopnost najít ty nejlepší obchody s přírodními doplňky stravy a farmářské trhy, ať jde kamkoli. Je velkou fanynkou CrossFitu a dlouhých túr do lesa.

Zpět do obchodu