Měli byste jíst pecku z avokáda?

pecka z avokáda

Pecka z avokáda

Avokádo je základem každé moderní diety, protože vám poskytuje dostatek mononenasycených tuků, vlákniny, vitamínů B6, E a C a draslíku. A to jen ze samotného smetanového ovoce, tedy pokud je zralé. Ale co semena avokáda? To jsme všichni celou tu dobu házeli do kompostu elektrárnu živin? Slizká koule, kterou opatrně odstraníte a vyhodíte, tvoří asi 13–18 % avokáda a někteří tvrdí, že je to část ovoce nejvíce bohatá na antioxidanty. Nedávné virální video demonstrovalo proces sekání, sušení v troubě a drcení semen avokáda na prášek, který můžete přidat do smoothies nebo pečiva pro zvýšení živin. Ale to, že můžeš, neznamená, že bys měl.

Pojďme se podívat na to, co říká věda o přidání rozdrceného prášku ze semen avokáda do vašeho arzenálu superpotravin.

Fitness legíny, které už nebudete chtít ze sebe sunadat? Ano, naše kolekce legín Infinity je správnou volbou.

Potenciální výhody konzumace pecek z avokáda

Extrakt ze semen avokáda obsahuje silné antioxidanty zvané polyfenoly, které odvracejí oxidační stres a související onemocnění, jako je rakovina, srdeční choroby a metabolický syndrom. Antimikrobiální a protiplísňové sloučeniny v semenech mohou pomoci zabít kvasinky nebo bakteriální přemnožení a podpořit imunitu. Některé předběžné výzkumy zkoumají extrakt ze semen avokáda (ale ne celé semeno) jako účinnou léčbu vysokého cholesterolu, hypertenze, cukrovky a Alzheimerovy choroby. Protizánětlivé prokyanidiny a katechiny v semenech také chrání před chronickými stavy, jako je obezita, metabolický syndrom a deprese.

 

Potenciální úskalí konzumace pecek avokáda

Myšlenka získat účinnou výživu z nenáročných zdrojů je docela špatná, ale výzkum, který stojí za konzumací avokádových semen, prostě neexistuje. Zatímco výzkum extraktu semen existuje, proces extrakce zahrnuje řadu kroků včetně destilace a koncentrace látky ve vakuu. Jinými slovy: ne zcela stejné chemické složení jako u verze pro kutily. Extrakt z avokádových semen obsahuje působivé množství antioxidantů a dalších účinných rostlinných sloučenin, ale extrakty jsou podle definice mnohonásobně koncentrovanější než jejich zdroj. Těžko říci, zda získáte smysluplné množství dobrých věcí z konzumace samotných semen avokáda. Navíc zahřívání semene nad 180 stupňů Celsia (nebo po dlouhou dobu při nižších teplotách) snižuje jeho obsah polyfenolů, což naznačuje, že sušení semen v troubě může zničit jeho nutriční potenciál. Pokud jde o bezpečnost konzumace sušených semen avokáda, porota je mimo. Obsahuje pár toxických sloučenin, ale čert je v dávce. Množství toxinů může být irelevantn nebo ne.

Možná vám semínka avokáda nic nedělají. Možná zavádějí toxiny do vašeho systému. Nebo možná jejich konzumací získáte vysokou dávku živin, o které my ostatní přicházíme. S tak malým výzkumem zde není jídlo s sebou příliš uspokojivé. Zkuste semeno, pokud máte chuť. Ale mějte se na pozoru. Jsou hořká, takže je pravděpodobně budete chtít rozdrtit na prášek a zamíchat do koktejlu nebo pokrmu bohatého na koření.

je pecka z avokáda jedovatá

Alternativy pecek z avokáda

Hledáte jiné způsoby, jak získat polyfenoly, které nezahrnují loupání, krájení a odstraňování pecek z avokáda? Naštěstí existuje několik alternativ k semenům avokáda, které vám umožní vychutnat si antioxidanty z něčeho chutnějšího, než jsou obří semena v prášku. Od hrnku čerstvě uvařeného zeleného čaje po šálek kouřící kávy, další zdroje polyfenolů zahrnují:

 •      Černý čaj
 •      Avokádo (porce zeleného ovoce)
 •      Čokoláda
 •      Oregano
 •      Lískové oříšky
 •      Červené víno

 

Můžete také zvážit přidání vhodného doplňku stravy do vašeho zásobníku suplementů. Hledejte rostlinný doplněk, který poskytuje každodenní antioxidační podporu a pomáhá v boji proti oxidativnímu stresu. Měl by být vyrobený ze známých ingrediencí, jako je granátové jablko, zelený čaj a kurkuma, může tak pomoci vyplnit všechny mezery ve vaší stravě.

 

A pokud se obáváte, že přijdete o vlákninu, kterou získáte ze semen avokáda, můžete to zajistit z různých zdrojů potravy, jako jsou:

 •      Avokádo
 •      Artyčok
 •      Brokolice
 •      Květák
 •      Růžičková kapusta

 

Závěr

Pecka z avokáda může pomoci, ale i nemusí, není dostatek důkazů na to, že by byla prospěšná nebo ne. Raději upřednostněte prověřené věci, které opravdu fungují, jako zelený čaj, káva atd. Nebo můžete použít jeden z doplňků, který tyto prospěšné polyfenoly obsahuje a je vyroben čistě z přírodních extraktů.

 

Jak si můžeme zlepšit psychiku?

Zpět do obchodu