Jak skladovat avokádo: Vše, co potřebujete vědět (plus tipy na krájení)

jak jíst avokádo

Jak jíst avokádo?

S množstvím vlákniny, mononenasycených tuků a vitamínů je avokádo korunním klenotem ketogenních diet. Když se začnou prodávat za rozumnou cenu, není žádná ostuda naskládat si do nákupního košíku co nejvíce kusů. Avokádo však může dělat potíže. Vzhledem k tomu, že jejich okno zralosti je tak malé, může se jeho rozkrojení cítit jako hra v ruské ruletě. Nakrájejte příliš brzy a máte ovoce tvrdé jako kámen. Krájejte příliš pozdě a riskujete kašovitý hnědý nepořádek. Není to zrovna recept na úspěšné guacamole, že?  Dieta často doporučuje čerstvé produkty, ale je nepraktické sbírat avokádo každý den nebo dva. Na druhou stranu, pokud si avokáda sbíráte jen jednou týdně, možná budete muset sníst horu zralých najednou.

Pokud víte, jak skladovat avokádo, můžete si ušetřit zármutek, který přichází z příliš brzkého krájení nebo vyhazování do koše. Ale při tolika metodách skladování, který z nich si zachová dužinu neporušenou a nedotčenou zelenou? Přečtěte si definitivního průvodce, jak uchovávat avokádo, plus tipy na získávání a krájení, abyste maximalizovali výhody tohoto úžasného ovoce.

Už víte, že naše dámské fitness legíny můžete vyzkoušet a v případě, že nebudou sedět, vrátit?

Nejprve si vyberte dokonalé avokádo

Už žádná kaše! Zde je váš průvodce, jak skladovat avokádo, včetně výběru nejlepšího ovoce, určující zralosti, tipů na krájení a nejlepších metod skladování. Když v obchodě objevíte avokádo, nesnažte se najít dokonale zralé, pokud ho neplánujete hned sníst. Pokud si uděláte zásoby dokonale zralého avokáda, riskujete, že si je pohmoždíte pod jinými potravinami nebo v kufru auta. Chcete-li vybrat dokonalé avokádo, nechte čas na své straně: Vyberte si tvrdé, zelené, nedozrálé. (Se stonkem stále připevněným – více o tom za chvíli.) Poté je nechte na stole nerušeně dozrát po dobu 4–5 dnů.

Pro rychlejší zrání vložte několik zelených avokád do papírového sáčku s jablkem nebo banánem, sbalte sáček a nechte 2-3 dny uležet. Jablka a banány uvolňují rostlinný hormon zvaný etylen, který urychluje dozrávání, zatímco sáček zachycuje plynný etylen, což způsobuje, že všechno ovoce ve vašem sáčku dozrává rychleji.

Jak zjistit, zda je vaše avokádo zralé na skladování (nebo konzumaci)

Použijte své smysly, a svůj avokádový stonek, abyste zjistili, zda je vaše ovoce zralé. Vaše avokádo je zralé, když je slupka rovnoměrně tmavě zelená nebo téměř černá. Pokud je barva správná, velmi jemně avokádo zmáčkněte, nemělo by zanechával důlky ve slupce. Pokud je vaše avokádo na dotek kašovité, je přezrálé. Pokud si stále nejste jisti, zda je vaše avokádo zralé, zkuste odstranit stonek. Pokud ho nemůžete snadno odstranit, vaše avokádo ještě není zralé. Pokud můžete odstranit stonek, podívejte se na světle zelenou barvu pod ním, abyste zjistili zralé avokádo. Pokud je spodní strana hnědá, je avokádo příliš zralé na skladování.

Věnujte zvýšenou pozornost oknu zralosti. Když avokáda chladíte, budete je chtít skladovat v dokonalé úrovni zralosti. Pokud místo toho skladujete avokádo v mrazáku, chcete použít ovoce, které je právě dostatečně zralé ke konzumaci, abyste se vyhnuli přebytečné kaši, když rozmrazí.

Co když je moje avokádo příliš zralé nebo začíná hnědnout?

Možná se vám podaří zachránit avokádo: Zatímco mnoho plodů je úplně zkažených, jakmile začnou hnědnout, můžete z avokáda odříznout černé nebo zbarvené části a stále sníst zbývající zelenou dužinu. Přezrálá avokáda však nejsou optimální pro chlazení nebo mražení. Místo toho je nejlepší je okamžitě použít. Ať už je použijete v avokádové čokoládové pěně, avokádové omáčce nebo snídaňových toastech, existuje spousta chutných způsobů, jak si tyto lahodné tuky vychutnat, aniž byste jimi plýtvali.

jak poznám zralé avokádo

Jak nakrájet avokádo: Tipy na krájení

Začněte u stonku, použijte odřezávací nůž a nakrájejte celé avokádo, zastavte se u pecky. Krouživým pohybem nožem kolem pecky rozkrojte avokádo napůl. Jemně otočte půlky avokáda, abyste oddělili ovoce na dvě části. Avokádovou pecku odstraníte tak, že si na ruku položíte složenou kuchyňskou utěrku a pomocí ní pevně uchopíte polovinu avokáda s peckou. Pomocí těžkého kuchařského nože zaklepejte čepel pevně do důlku. Otočte nožem, abyste uvolnili jámu a vyjměte ji.  Palcem a ukazováčkem směrem dolů odtlačte důlek z čepele, abyste jej odhodili.

Jste připraveni si své avokádo hned vychutnat? Zkuste to nakrájet na plátky nebo kousky. Na plátky použijte krájecí nůž a nakrájejte rovnoměrné plátky podélně až ke kůře (aniž byste ji propíchli). Použijte velkou lžíci a nabírejte plátky. U kousků avokáda nakrájejte podélně jako u plátků, poté nakrájejte kolmé řezy, abyste vytvořili jednotné kousky. Vydlabejte lžící.

Poznámka: Plátky a kousky se špatně skladují a neexistuje žádný skutečně optimální způsob, jak je uchovat čerstvé. Můžete se dostat pryč s vakuovým uzavřením avokádových plátků nebo kousků, ale riskujete, že se BPA nebo estrogenní hormony vyplaví do vašeho jídla. Jiné metody je nechávají příliš kašovité na to, aby je bylo možné použít. Zůstaňte u skladování celého, půleného nebo rozmačkaného avokáda podle níže uvedených metod.

 

Jak skladovat avokádo

Zatímco čerstvé avokádo má nejlepší texturu, stále můžete celé, půlené nebo rozmačkané avokádo uchovat v chladničce nebo zmrazit. Výsledky, chladničky a způsoby skladování se však mohou lišit. I když vám jedna metoda nemusí vyhovovat, zkuste pomocí ostatních najít tu, která ano. Žádné dobré avokádo by nemělo přijít nazmar.

Jak skladovat avokádo: Celé ovoce

Když jsou celá avokáda dokonale zralá, ihned je použijte nebo uchovávejte v lednici po dobu až pěti dnů (a možná déle, v závislosti na vaší chladničce). Chuť a textura by měly připomínat čerstvé avokádo při pokojové teplotě. V mrazáku můžete skladovat i celá avokáda. Tato metoda je optimální, protože nevyžaduje žádné další vybavení, plasty nebo odpad. Když je avokádo právě zralé, jednoduše je vložte do mrazáku.

Avokádo můžete zmrazit bez jakýchkoli nádob, pokud je plánujete použít poměrně rychle. Pokud je však plánujete uchovávat déle zmrazené, možná budete chtít skladovat celé avokádo v uzavřené nádobě, aby nepřijímalo žádné zmrzlé pachy nebo chutě. Zmrazené avokádo vydrží až šest měsíců. Když jste připraveni vychutnat si avokádo, jednoduše rozmrazte na pultu po dobu 1-3 hodin, poté opatrně rozřízněte a použijte podle potřeby. Nerozmrazujte je přes noc, pokud nechcete ultra kašovité výsledky. V ideálním případě chcete nakrájet avokádo, když je jen částečně rozmrazené.

Jak skladovat avokádo: Půlené ovoce

Pokud používáte pouze jednu polovinu avokáda najednou, použijte polovinu s peckou pro skladování. Ponechejte pecku nedotčenou, umístěte avokádo do uzavřené nádoby (pokud je to žádoucí, nejprve potřete dužinu olivovým olejem) a dejte do lednice na 1 den.

Chcete-li zmrazit poloviny avokáda, oddělte pecky a vydlabejte dužinu (nekrájejte). Zmrazte přes noc, poté vyjměte z podnosu a přidejte do uzavřené nádoby. Uchovávejte v mrazáku po dobu až 3 měsíců. Pokud chcete, potřete avokádo před zmrazením šťávou z citronu nebo limetky, aby nezhnědlo. Nezapomeňte použít „jen“ zralé avokádo, protože po rozmrazení bude trochu kašovité.

Jak skladovat avokádo: Rozmačkané ovoce

Aby rozmačkané avokádo zůstalo zelené v lednici, přidejte je do skleněné nádoby a pevně zabalte, aby ve směsi nebyly žádné bublinky. Nalijte pár kapek vody na horní část kaše, pevně nasaďte víko na horní část a dejte do chladničky až na 24 hodin. Když jste připraveni vychutnat si rozmačkané avokádo, jemně vylijte vodu a směs dobře promíchejte. Tento trik funguje dobře i pro udržení čerstvého guacamole. Chcete skladovat avokádovou kaši v mrazáku? Rozmačkejte nebo rozmixujte avokádo s citronovou šťávou (použijte 1 lžičku na malé avokádo a 2 lžičky na velké avokádo). Když je citronová šťáva rovnoměrně rozdělena, nalijte pyré do silikonové formy na led a zmrazte přes noc. Po ztuhnutí kostek skladujte v uzavřené nádobě v mrazáku.

Pár si jich vyndejte, až budete připraveni uvařit plátek sladkého bramborového toastu s lososem a avokádem, fantastický zdroj kvalitních tuků, který navíc vypadá neuvěřitelně noblesně.

Jak podávat mražené avokádo

Upozornění: Zmrazené a rozmražené avokádo nechutná stejně jako čerstvé. Textura je mírně kašovitá a budou chutnat trochu kysele, pokud před zmrazením přidáte citronovou nebo limetkovou šťávu. Místo toho, abyste si je vychutnali sami, jsou mražená avokáda ideální pro začlenění do receptů podporujících zdraví. Rozmixujte je do smoothie, použijte jako základ na nanuky a zmrzlinu bez vajec nebo vmíchejte do těsta na brownies.

Závěr

Nakonec, bez ohledu na to, jak je krájíte, je avokádo skvělým zdrojem kvalitních tuků. Ať už je preferujete čerstvé, mražené, v dresingu nebo ve smoothie, nikdy není špatný čas najít způsob, jak toto všestranné ovoce začlenit do svého jídelníčku. Než vyzkoušíte nový recept, ujistěte se, že svému avokádu ukážete spoustu lásky a pozornosti.

Jaké má avokádo účinky na naše zdraví?

Zpět do obchodu