Mohou naše střeva řídit náš imunitní systém?

střeva a imunita

Jak střeva ovlivňují imunitu?

Chcete podpořit svůj imunitní systém? První výzkumy naznačují, že vše začíná u vašich střev. Vědci stále lámou kód, aby pochopili vědu za tímto spojením. Zjišťují, že váš střevní mikrobiom hodně rozhoduje, pokud jde o imunitní odpověď vašeho těla. Data ukazují, že existuje imunitní systém střevních mikrobů, který spolupracuje a komunikuje s vaším tělem, aby zazněl poplach, když je potřeba obrany. Zdravý střevní mikrobiom je klíčem k vašemu celkovému zdraví.

Pokud cvičíte, určitě nezapomeňte na naše fitness legíny Infinity, které patří mezi naše nejoblíbenější.

Jak funguje váš imunitní systém

Váš imunitní systém se skládá ze čtyř týmů:

  •      Orgány, které produkují armády bílých krvinek
  •      Lymfatické systémy, které cirkulují těmi jednotkami
  •      Antigeny a protilátky, které váš systém vytváří po převzetí virů a dalších hrozeb
  •      Váš střevní mikrobiom, o kterém vědci zjistili, že hraje zásadní roli v imunitě

 

Váš střevní mikrobiom je společenství bakterií, hub a dalších mikroorganismů žijících ve vašem trávicím traktu. Nejenže rozkládají potravu na výživu, ale také vysílají varovné signály imunitnímu systému našeho těla, když cítí nebezpečí.

"Velká část vašeho imunitního systému je ve skutečnosti ve vašem GI traktu," Například sentinelové mikroorganismy, které žijí ve stěnách vašeho trávicího traktu, se setkávají s miliony dalších mikroorganismů, ale když zaznamenají přítomnost určitého typu bakterií, vylučují do střeva sloučeniny, které spouštějí imunitní reakci vašeho těla a vysílají kavalérii, bílé krvinky, které zničí konkrétní bakterie.

Imunitní systém ve vašich střevech

V nejlepším případě je váš mikrobiom jako dobře fungující město. Všichni spolupracují nejen na rozbití jídla na výživu, ale také na obraně města před nájezdnými nájezdníky, jako jsou mikroorganismy, které se nekontrolovaně množí a chtějí způsobit onemocnění. Počet obyvatel a rozmanitost tohoto města je působivá. Pokud byste shromáždili biliony mikroorganismů ve svém střevním mikrobiomu, složeném z více než 2 000 různých živočišných druhů a 12 různých rostlinných kmenů, a dali to na váhu, mohlo by to vážit až 2kg.

Vědci zatím nevyvinuli recept na optimální střevní mikrobiom. Ve skutečnosti je „nejlepší“ směs dobrých a špatných bakterií pravděpodobně jedinečná pro každého z nás. Nedávný výzkum však naznačuje, že existuje souvislost mezi složením střevních bakterií a rizikem onemocnění, zánětlivou reakcí a metabolismem:

Ukázalo se, že děti, které vyrůstají se psy, mají ve střevním mikrobiomu více druhů mikrobů a studie ukazují, že děti s rozmanitějším střevním mikrobiomem mají méně alergií a méně astmatu. Vědecké laboratorní modely ukazují, že i změna jediného bakteriálního druhu ve střevě může ovlivnit zánětlivé reakce autoimunitních poruch. Jedna studie na hlodavcích zjistila, že přechod z nízkotučné, rostlinné stravy na stravu s vysokým obsahem tuku a cukru změnil rovnováhu mikrobiomu během jednoho dne, což vedlo k obezitě za pouhé dva týdny.

 

žaludek a střeva

Proč váš imunitní systém miluje rovnováhu

Imunitní systém těla je navržen tak, aby zaútočil, kdykoli zacítí hrozbu, zvýší produkci bílých krvinek a uvolní zánětlivé proteiny. Když je váš imunitní systém zdravý, vaše tělo a imunitní systém střevního mikrobiomu udržují homeostázu. Toto je stav rovnováhy, kdy mohou dobré mikroorganismy ve vašem těle vykonávat svou práci a všechny nepříliš dobré mikroorganismy jsou označeny střevním mikrobiomem a vyhozeny dříve, než se mohou prosadit. Všechny ostatní procesy v těle mohou fungovat optimálně a nic nestojí v cestě. Homeostáza je dobrá věc. Když imunitní systém začne prohrávat svůj boj a vládu začnou přebírat napadající mikroorganismy, mikrobiom se dostane mimo rovnováhu. Ke stejné nerovnováze může dojít, když se imunitní systém vašeho těla stane příliš ostražitý. Zánětlivá imunitní reakce se může natolik vymknout kontrole, že začne napadat vlastní buňky vašeho těla. Tato situace je začátkem autoimunitní poruchy.

Zdroje pro zdraví střev a imunitu

Pokud máte nějaké zdravotní problémy, poraďte se se svým lékařem. Změny ve vaší stravě a životním stylu mohou také vyživovat zdravá střeva a podporovat váš imunitní systém. Existují doplňky stravy, které vám pomohou doplnit vše co potřebujete, mezi nejčastější se řadí doplněk na bázi probiotik a probiotik, o kterých jsme psali. Dále to jsou pak potraviny, které také hrají důležitou roli pro mikroorganismy.

 

Jak zlepšit zdraví a pohodu?

Zpět do obchodu