5 důvodů, pro jíst více pálivé papriky

je chilli zdravé

Proč je dobré jíst chilli?

Kapsaicin je molekula, která dává jalapenos, habaneros, kajenský pepř a další pikantní papriky jejich pálivost. Je to také kulinářská zvláštnost, kapsaicin je jednou z mála ingrediencí pro vaření, která přesahuje pět chutí, které lidé zakoušejí (sladká, kyselá, slaná, hořká a slaná). Kapsaicin je dráždivý, nemá příchuť, rozsvítí receptory bolesti na vašem jazyku. Pokud je kapsaicin jedlá bolest, pak většina z nás jsou masochisté: 54 % lidí tvrdí, že rádi jedí kořeněná jídla. To dělá z lidí výjimku ve zvířecí říši. Studie ukazují, že prasata, psi a krysy se nedotknou kořeněného jídla, i když je upravíte nebo je k tomu silně motivujete. U lidí však bolest způsobená kořením vede ke zvýšenému potěšení a celkově příjemnějšímu jídlu. Zajímavá vedlejší poznámka, většina ptáků je imunní vůči kapsaicinu. Pravidelně jedí velmi pálivé papriky. Ve skutečnosti mnoho farmářů přidá papriky do krmiva pro kuřata, aby odradili hladové mrchožrouty, jako jsou mývalové. Funguje to i na semena papriky, procházejí nestrávená a umožňují šíření nových rostlin paprik.

Většina spalovačů obsahuje kapsaicin, takže si krásně můžette touto formou zrychlit metabolismus před tréninkem. Dále byste neměli zapomenout na sportovní legíny, aby vydržely náročný trénink.

Proč toužíš po tom, co tě bolí?

Teorie je taková, že počáteční bolest při konzumaci něčeho pikantního způsobí, že váš mozek uvolní endorfiny, přirozené léky proti bolesti vašeho těla. Endorfiny se vážou na opioidní receptory (ano, stejné receptory, které opiáty mají rády). Jinými slovy, toto pikantní thajské kari vám dá mírný pocit slasti. Ale užitečnost kapsaicinu přesahuje prostý příval potěšení. Zde je pět dalších výhod přidání více pálivosti do vaší stravy.

Omezte stárnutí

Skupinová studie provedená v Číně v letech 2004-2008 zjistila, že muži i ženy, kteří jedli více kořeněná jídla, žili déle. Mezi účastníky studie došlo k 14% snížení rizika celkové úmrtnosti u těch, kteří jedli kořeněná jídla 6-7 dní v týdnu, ve srovnání s těmi, kteří jedli kořeněná jídla méně než jednou týdně. Stejná studie také naznačuje, že kořeněné jídlo může pomoci v boji proti rakovině, srdečním onemocněním a onemocněním dýchacích cest. Korelace neprokazuje kauzalitu, může se stát, že lidé, kteří žijí déle, jsou více přitahováni kořeněným jídlem. Ale když uvážíte, že kapsaicin a další kapsinoidy v paprikách jsou výjimečně silné antioxidanty, myšlenka, že podporují dlouhověkost, dává smysl.

Zbavte se bolesti

Je ironií, že kapsaicin může zmírnit lokalizovanou bolest, včetně chronické bolesti dolní části zad a osteoartrózy, pokud si jej natřete přímo na kůži. V jedné studii zaznamenalo 60 % účastníků, kteří jej užívali na bolesti dolní části zad, pociťovali snížení bolesti nejméně o 30 %. U osteoartrózy účastníci zaznamenali 53% snížení bolesti ve srovnání s 27% snížením oproti placebu. Skvěle působí i na bolavé svaly po intenzivním tréninku. Stále si nejsme jisti, proč kapsaicin potlačuje bolest. Jednou z převládajících teorií je, že když se kapsaicin naváže na receptor bolesti, spustí se uvolnění a vyčerpání substance P, což je neurotransmiter, který pomáhá přenášet signály bolesti do mozku. Jak substance P ubývá, signály bolesti do mozku se také snižují.

Kapsaicinové krémy a gely seženete online nebo volně prodejné v místní lékárně.

chilli paprička

Na migrény a bolesti hlavy

Kapsaicin může také působit proti migrénám a bolesti hlavy. Lidé s migrénami, kteří užívali kapsaicin intranazálně (do nosu), zaznamenali 50–80% zlepšení bolesti. Pálení uvnitř nosu zjevně nebylo tak hrozné a nikdo kvůli tomu nevypadl ze studie.

Zvyšte své kardio

Kapsaicin chrání vaše srdce tím, že zabraňuje oxidaci LDL cholesterolu. To také zvyšuje průtok krve, tlačí více kyslíku a živin do vašeho systému.

Spalte více tuku

Vaření s tímto druhem tepla vám také může pomoci zůstat štíhlí. Kapsaicin je termogenní, zvyšuje spotřebu kyslíku a zrychluje váš metabolismus. Po pikantním jídle spálíte více tuku.

Nevýhody kapsaicinu?

Chilli papričky patří do čeledi hluchavkovitých. Mnoho lidí je citlivých na noční stíny. Podívejte se, jak se vám daří po jídle papriky, rajčat nebo lilku. Pokud jste unavení nebo máte pocit mlhy, můžete se obejít bez přílišného množství výše uvedeného. Kajenský prášek a sušené papriky mohou akumulovat plísňové toxiny, pokud jsou skladovány nebo sušeny špatně. Nejlepší je mít papriky čerstvé.

 

Jak nemít jojo efekt?

Zpět do obchodu