7 věcí, které možná děláte s ranní kávou špatně

jak připravit dobrou kávu

Jak připravit dobrou kávu?

Vypít hrnek dokonale uvařené kávy je jako slyšet symfonii, chutě, vůně, teploty a pocit v ústech spolu fungují v dokonalé harmonii, přičemž každý hraje doplňkovou roli k ostatním. Ale špatná káva? To jsou spíš hřebíky na tabuli. I ti nejzkušenější pijáci kávy se stále čas od času setkávají s problémy. Ale nebojte se, dobrou kávu máte na dosah, bez ohledu na zvolený způsob přípravy. Pokud se tedy přistihnete, že se ptáte: "Proč je moje káva hořká?" nebo "Proč je moje káva kyselá?" nebo dokonce „Proč je moje káva zakalená?“, máme odpovědi na vaše běžné otázky ohledně kávy.

Velký výběr a skvělé ceny. Prohlédněte si naše sportovní oblečení na našem eshopu

 

Zde je sedm věcí, které možná děláte s ranní kávou špatně, a jak je co nejdříve napravit.

 

Proč je moje káva hořká?

Není nic horšího, než se posadit a vychutnat si kouřící hrnek kávy, jen si usrknout a uvědomit si, že vaše káva chutná hořce. Ale proč tomu tak je? Nejpravděpodobnějším viníkem kávy hořké chuti je nadměrná extrakce, neboli proces, který mění tvrdá, křupavá kávová zrna na lahodný aromatický nápoj. Nadměrná extrakce může být důsledkem příliš dlouhého namáčení kávy (například ve french pressu) nebo přílišného mletí kávových zrn. Mezi další příčiny nadměrné extrakce patří voda, která je příliš horká (ideální teplota vody pro extrakci je mezi 90 °C až 96 °C) nebo špinavý kávovar. Abyste se hořké kávě úplně vyhnuli, vyzkoušejte si kávu vařenou za studena doma. Pomalejší a chladnější proces extrakce produkuje kávu, která je jemnější a má méně kyselosti než káva vařená horkou vodou.

 

Proč je moje káva kyselá?

Ta kyselá chuť, kterou zažíváte, je pravděpodobně důsledkem nedostatečné extrakce, přesný opak problému nadměrné extrakce, který způsobil, že vaše káva je hořká. Pokud je doba vaření příliš krátká nebo je kávová sedlina příliš hrubá, můžete se setkat s kyselou chutí. Kyselost může také nastat, když je vaše voda během procesu přípravy horké kávy příliš studená (u studeného vaření se navzdory názvu držte vody pokojové teploty).

 

příprava kávy

Proč je moje káva zakalená?

Pokud je vaše káva zakalená, může ve hře být několik faktorů. Pamatujte, že káva je většinou voda, takže zakalení ve vašem hrnku může být důsledkem minerálů ve vodě. To platí zejména v případě, že vám z kohoutku teče „tvrdá“ voda. Zakalená káva může být také důsledkem příliš dlouhého mletí kávových zrn. Pokud k tomu dojde, drobná, jemná sedlina může projít přímo přes filtr a do konvice na kávu.

 

Proč je moje káva slabá?

Slabá, vodnatá káva je velkým problémem, zvláště pokud si vychutnáváte chuť velkého, odvážného a bohatého šálku. Pokud přemýšlíte, jak napravit slabou kávu, vězte, že vaše káva může být slabá, protože nepoužíváte správný poměr kávy a vody, nebo protože jí nedáváte dostatek času na uvaření.

A co víc, slabá káva může souviset s pražením kávy a celkovým chuťovým profilem. Kávová zrna se praží v různé míře, pražírny upravují proces tak, aby produkovaly zrna od světlých po tmavá. Ačkoli to závisí na samotných zrnech, obecně platí, že čím tmavší pražení, tím silnější chuť kávy. (Proto jsou zrna, která váš barista používá v kávovaru na espresso, tak tmavá!) Mějte na paměti, že naše chuťové pohárky se v průběhu času mění, takže možná pijete jen styl kávy, který již nevyhovuje vašim preferencím. Najděte si svou osobní sladkou tečku tím, že budete pravidelně provádět zábavný test chuti kávy, abyste zjistili, která se vám líbí nejvíce. Koneckonců, vaše chuťové buňky mohou chtít vyzkoušet něco nového.

Proč je moje káva mastná?

Pokud vytáhnete sáček s čerstvými kávovými zrny a všimnete si, že vypadají trochu mastně. Mastná kávová zrna jsou normální a stále naprosto v pořádku, abyste si s nimi mohli připravit kávu (olejová zrna nejsou zrna, která se pokazila!). Olej pochází z procesu pražení, kdy se zrna mírně zahřívají, aby se vytvořily různé chuťové profily. Tmavé pražení má tendenci produkovat mastnější fazole, zatímco světlejší pražené fazole bývají méně mastné.

Pokud používáte automatický kávovar na překapávanou kávu, vezměte na vědomí, že olej se může časem nahromadit, ale to není nic, co by rychlé čištění nemohlo opravit.

Proč mi po kávě pálí žáha?

Milovníci kávy, nejste sami, pokud sáhnete po antacidových tabletách poté, co vypijete svůj ranní nápoj. Některé potraviny a nápoje (včetně kávy) mohou dráždit jícen nebo oslabit váš dolní jícnový svěrač, což způsobuje kyselý reflux. Pokud po vypití kávy pociťujete příznaky pálení žáhy, může to být tím, že vaše káva je buď přesycená kofeinem, nebo je prostě příliš kyselá na to, jak to vaše tělo má.

Chcete-li snížit celkový příjem kofeinu, aniž byste pili méně kávy, vyzkoušejte kávu bez kofeinu, která má stejně skvělou chuť bez jakéhokoli kofeinu.

Proč je moje smetana do kávy tak hustá?

Dobrá smetana do kávy má tu správnou konzistenci není příliš hustá, ani příliš tekutá. Ale pokud je vaše smetana do kávy příliš hustá nebo v horším případě trochu tučná, může vážně zničit šálek kávy. Bohužel je velká šance, že se vaše smetana pokazila. Zkontrolujte datum expirace. Ale především se řiďte svým čichem. Pokud váš krém vypadá nebo zapáchá, neriskujte. Jistota je jistota. Pokud se vaše smetana jeví jinak v pořádku a hrudkuje, až když ji nalijete do kávy, je možné, že jde o samotnou kávu. Káva, která je příliš kyselá nebo příliš horká, může způsobit sražení smetany. Smetana může také hrudkovat, když ji přidáte do ledové kávy.

Jak zvednout hladinu ketonů?

Zpět do obchodu