5 mýtů veganství

veganství a problémy

Problémy spojené s veganstvím

Jak jistě víte, veganství je každým dnem stále populárnější. Navzdory této popularitě a skutečnosti, že někteří z nejúspěšnějších sportovců na světě se stali vegany (například Lewis Hamilton, Venus Williams a David Haye), je kolem tréninku vegana stále spousta negativity. Velká část této negativity je založena na mylných představách a mýtech, takže pro vás odhalíme nejběžnější mýty a oddělíme fakta od fikce.

Skvělé oblečení jedině na Gymclothes. Naše sportovní dámské legíny a sportovní podprsenky, jsou skvělou kombinací na cvičení nebo na běhání.

Vegani nemohou získat dostatek bílkovin

Jsem si jistý, že jste o tom slyšeli, je to možná nejběžnější mýtus ze všech, ale je také nejnesprávnější! Samozřejmě, že vynechání masa a mléčných výrobků znamená, že ze své stravy odstraníte vynikající zdroje bílkovin, ale existuje spousta rostlinných potravin s vysokým obsahem bílkovin, které lze místo toho konzumovat. Fazole, čočka, cizrna a tofu jsou vynikajícími zdroji bílkovin a zároveň zvyšují váš příjem mikroživin. A co víc, některé z těchto rostlinných zdrojů ve skutečnosti obsahují více bílkovin na kalorii než maso. Zjistíte, že existuje pravděpodobně širší škála rostlinných zdrojů bílkovin, včetně celozrnných zrn, ořechů a semínek. Každý, kdo chce budovat svalovou hmotu, by měl konzumovat přibližně 1g bílkovin na kg tělesné hmotnosti a k ​​dosažení tohoto cíle bude většina z nás užívat nějaký druh proteinového doplňku ke zvýšení příjmu. To se neliší pro vegany, vysoce kvalitní proteinový koktejl můžete vzít ke zvýšení příjmu bílkovin, stejně jako proteinový koktejl na bázi mléka. Dokud vegani dodržují zdravou stravu a jedí správná jídla, je absolutně možné získat dostatek bílkovin na podporu tréninku.

Veganský protein není tak dobrý jako živočišný protein

Tato mylná představa či mýtus má dvě části.

Za prvé, prvotní obava je, že zatímco živočišné produkty obsahují všech 9 esenciálních aminokyselin (ty jsou nezbytné, protože si je neumíme vyrobit sami, a proto je musíme konzumovat v naší stravě), rostlinné bílkoviny mohou některé z nich postrádat nebo mít extrémně nízký obsah. Naštěstí, pokud má jeden zdroj nízký obsah esenciálních aminokyselin, jiný rostlinný protein bude mít vysoký obsah. Například fazole mají vysoký obsah lysinu a nízký obsah methioninu, ale opak je pravdou pro obiloviny. Takže pokud budete během dne přijímat bílkoviny z různých zdrojů, nebude to bránit růstu svalů ani tréninkové adaptaci.

Druhá mylná představa o kvalitě bílkovin se týká množství leucinu v rostlinných zdrojích, což je aminokyselina, která je široce považována za převládající hnací sílu růstu a regenerace svalů. Ve skutečnosti je pravda, že většina rostlinných zdrojů obsahuje méně leucinu na gram bílkovin ve srovnání se živočišnými zdroji. Výzkum porovnávající rostlinnou a všežravou stravu však ukázal, že adaptace a regenerace jsou stejné, když se sladí celkový příjem leucinu, takže vegani prostě potřebují mírně zvýšit svůj denní příjem bílkovin ve srovnání s nevegany, aby dosáhli stejných výsledků.

Veganské diety poškozují regeneraci

Z nějakého důvodu existuje mýtus, že veganští sportovci se nemusí optimálně zotavit jako přímý důsledek výživy. Opak je však pravdou, vyvážená veganská strava je bohatá na fytonutrienty a antioxidanty, mnohem více než v potravinách živočišného původu.

Antioxidanty jsou zvláště užitečné pro regeneraci, protože bojují proti oxidativnímu stresu a snižují poškození svalů způsobené cvičením, které způsobuje zánět, bolestivost a únavu 24 - 74 hodin po cvičení. Konzumací velkého množství antioxidantů se vaše tělo pravděpodobně rychleji zotaví, což znamená rychlejší návrat do tréninku a tedy větší tréninkový stimul.

Veganství vám pomůže zhubnout

Tento mýtus má mnoho důsledků, protože někteří lidé přecházejí vegany ve snaze zhubnout, zatímco jiní se mohou veganství vyhýbat ze strachu, že zhubnou. Nyní, ať už jste vegan nebo ne, principy hubnutí se nezměnily, pokud spálíte více kalorií, než přijmete, zhubnete. Na veganské dietě však může být snazší zhubnout, protože existuje spousta výživných, ale nízkokalorických potravin, které vás udrží déle syté a nakonec omezí vaši svačinu. Existuje však také spousta nezdravých, tučných veganských jídel, takže buďte opatrní. Pokud jste kvůli svým tréninkovým cílům při hubnutí opatrní, nebuďte opatrní, 2 500 kalorií veganských potravin je stejných jako 2 500 kalorií živočišných potravin! Pravdou je, že veganská strava může být použita bez ohledu na vaše tréninkové cíle, pokud jsou vaše kalorie správné.

veganství a hlad

Budete příliš unavení a hladoví na trénink

Vyplývá to z představy, že veganské diety neposkytují všechny živiny potřebné pro dobré zdraví, což uvádí nedostatky a špatnou energetickou hladinu. Nyní je to proto, že veganská strava nemusí nutně znamenat zdravou stravu, stejně jako všežravá strava může být nezdravá. Vyvážená, zdravá veganská strava by měla obsahovat všechny potřebné mikroživiny a neměla by tedy mít žádný vliv na hlad nebo únavu. Kromě snad prvních pár dnů, kdy se vaše tělo přizpůsobuje nové stravě, se můžete cítit ještě více nabití energií. Jediná výjimka se týká vitaminu B12 a jódu, které se vyskytují převážně v živočišných produktech a jejich nedostatky jsou zcela běžné a mohou vést k pocitům únavy. I když je to nešťastné, existuje spousta potravin obohacených o B12 a veganských doplňků vitamínu B12, které můžete denně užívat, abyste tento problém zcela vyvrátili.

Závěr

Za prvé, je důležité poznamenat, že tento článek nedoporučuje, že veganská strava je lepší než jakákoli jiná strava, zejména proto, že klasická strava může obsahovat spoustu rostlinných potravin, aby mohla sklízet jakoukoli odměnu, kterou může poskytnout. Avšak ti z vás, kteří zvažují přechod na veganství, se nemusíte obávat většiny negativních konotací spojených s rostlinnou stravou, protože mnoho z nich postrádá vědecké důkazy a jsou jednoduše nesprávné!

Dokud máte zdravou a vyváženou stravu, trénink jako vegan, neliší od běžného tréninku, kromě potenciální zvýšené regenerace a energetické hladiny. Skvělý článek který vám doporučí omega 3 pro vegany najdete na našem blogu.

Zpět do obchodu