Co je to vitamín C a proč je důležitý?

potraviny vitamín c


Jestliže trpíte nachlazením, tak je doporučeno, abyste se nadopovali vitamínem C. Tento vitamín působí na imunitní systém a zlepší vám zdraví.

Co je to vitamin C?

Vitamin C neboli kyselina askorbová, se rozpouští ve vodě a přináší řadu výhod. Náš organismus si ho neumí vyrobit, takže ho musíte konzumovat zvlášť ve stravě.

Posiluje imunitní systém, ale také se podílí, na další fungování našeho těla. Pomocí něj produkujeme kolagen, dále udržuje pojivové tkáně a úspěšně hojí rány. Mezi další pozitivní účinky patří vstřebávání železa z rostlinných zdrojů, což hraje zásadní roli pro vegany a vegetariány. Má silné antioxidační vlastnosti a hraje velkou roli v boji proti stárnutí a prevenci nemocí. Pro nás je zajímavé, že se podílí na metabolismu bílkovin.

Co může způsobit nedostatek vitamínu C

Dlouhodobý nedostatek vitamínu C může způsobovat kurděje. Nemoc, kterou znají především námořníci, když jsou na lodi dlouhou dobu bez čerstvého ovoce. Zde je několik příznaků nedostatku vitamínu C:

1) Dlouhodobý nedostatek může způsobit rozklad tkání ve vašem těle, protože tělo nebude produkovat kolagen.

2) Mezi první příznaky nedostatku Vitamínu C patří:

 • Zánět dásní
 • Tvorba modřin a špatné hojení ran
 • Slabost a celková únava

 

3) Nedostatek  Vitamínu C, může zpusobovat deprese, ztrátu zubů, časté krvácení a onemocněním kostí (u dětí). Ve vyspělých zemích je nedostatek vitamínu C velmi vzácný, v extrémech může dokonce vést k úmrtí.

Jaké jsou výhody vitamínu C?

 1. Snižuje průběh nachlazení

  Je prokázáno, že vitamín C zkracuje dobu nachlazení, snižuje příznaky a průběh nachlazení. Vitamín C může v populaci snížit nachlazení.

 

 1. Silný antioxidant

  Vitamin C je velmi silný antioxidant a používá se k léčbě kožních problémů. Dále bojuje proti volným radikálům, jako antioxidant. Zlepšuje pružnost pokožky, proto se ve velké míře vyskytuje v krémech proti vráskám.

 

 1. Hojí rány

  Díky souvislosti s produkcí kolagenu, může být velkým pomocníkem při hojení ran a při poraněních až po zlomeniny kostí.

 

Vedlejší účinky vitamínu C


Tento vitamín není toxický na játra, ale při vysokém příjmu může způsobit malé vedlejší účinky, jako jsou problémy s trávením. Vysoký příjem vitamínu C může tvořit ledvinové kameny. Tolerovaná hranice (maximální množství, které lze denně konzumovat bez vedlejších účinků) 2 000 mg, toto množství lze získat pouze z potravinových doplňků.

 

Nezapomeňte si prohlédnout naše sportovní oblečení Gymclothes, které se skvěle hodí do fitka, na běhání, na brusle nebo na procházky se psem či na běžné nošení. Velký výběr střihů a materiálů.

Kde najdeme vitamín C?

V přírodě je velké množství zdrojů s obsahem vitamínu C, tím myslíme ovoce a zeleninu, které Vám zvýší váš denní příjem. Doporučená denní dávka vitamínu C pro ženy je 75 mg a 90 mg pro muže. Některá zelenina může obsahovat větší množství, než je obsaženo v ovoci.

 

Sepsali jsme vám seznam, kde najdete potraviny bohaté na vitamín C:

 • Červená paprika - 95 mg v jedné porci
 • Šťáva z rajčat - 33 mg v jedné porci
 • Kiwi - 64 mg v jedné porci
 • Jahody – 49 mg v jedné porci
 • Pomerančový džus - 93 mg v jedné porci
 • Brokolice - 51 mg v jedné porci
 • Jahody – 49 mg v jedné porci
 • Květák - 26 mg v jedné porci

Vitamin C lze také konzumovat ve formě tablet. Je to pohodlnější a pro někoho může být finančně náročnější konzumovat každý den čerstvou zeleninu nebo ovoce v dostatečném množství.

Zpět do obchodu