Vše co potřebujete vědět o kávě

výroba kávy postup

Postup výroby kávy

Jak se vyrábí kávová zrna a co přesně spočívá v přípravě lahodného šálku kávy? Začíná u vysoce kvalitních fazolí, které byly vypěstovány, sklizeny a zpracovány s respektem a péčí. Ve skutečnosti vás možná překvapí všechny kroky, které se týkají přeměny skromného semínka na horký šálek ranního kafe. Níže oloupeme všechny vrstvy procesu výroby kávy, a až skončíte, budete mít ještě hlubší pochopení pro každé jediné zrnko.

Není nad to, dát si dobrou kávu, obléci si dámské fitness legíny a jít běhat, jaké jsou vaše ranní rituály?

Výsadba a sklizeň

Jak rostou kávová zrna? Než se usuší a opraží, začínají jako semena. Tato kávová semena se obvykle vysazují během vlhkého období na velkých záhonech ve stínovaných školkách. Odtud trvá asi tři až čtyři roky, než kávovníky přinesou ovoce. Když se kávová třešeň zbarví jasně, sytě červeně, je zralá a připravená ke sklizni. Proces sklizně může probíhat jedním ze dvou způsobů. Buď jsou všechny třešně najednou ručně nebo strojově odříznuty od větve, nebo se sběrači každých osm až deset dní mezi stromy otočí, aby vybrali pouze ty, které jsou ve vrcholné zralosti.

Zpracování třešní

Další krok ve výrobě kávy je zpracování třešní. To musí být provedeno co nejdříve, aby se zabránilo znehodnocení. Existují dva způsoby, jak to udělat:

Suchá metoda

Čerstvě natrhané třešně se vyskládají k sušení na slunci, přes den se hrabou a obrací a na noc se přikrývají, aby nezvlhly. To bude probíhat několik týdnů, dokud obsah vlhkosti třešní nebude nižší než 11 %.

Mokrá metoda

Stroj na rozvlákňování oddělí slupku a dužinu z kávové třešně. Poté fazole procházejí vodními kanály, které umožňují lehčím plavat nahoru a těžším, zralým klesat ke dnu. Po průchodu řadou rotujících bubnů, které je oddělují podle velikosti, se boby umístí do fermentačních nádrží naplněných vodou na 12 až 48 hodin, aby se odstranil parenchym, kluzká vrstva slizu. Po fermentaci budou zrna drsná na dotek a po opláchnutí budou připravena na další část procesu zpracování kávových zrn. Proč někteří výrobci volí suchou metodu namísto mokré? Vše závisí na dostupných zdrojích a umístění. V oblastech s omezeným přístupem k vodě je cestou suchá cesta. Následující postup zpracování:

Sušení

Při mokré metodě musí být fermentované boby vysušeny na vlhkost asi 11 %. Proces lze provést rozprostřením zrn na stole nebo podlaze pod slunečním světlem nebo jejich sušením ve velkých bubnových strojích.

Hulling

Bez ohledu na to, zda jsou boby zpracovávány mokrou nebo suchou metodou, musí být loupané. Co se děje během této fáze procesu výroby kávy? V případě fazolí zpracovaných za mokra loupací stroje odstraní pergamenovou vrstvu, jinak známou jako endokarp. Na druhou stranu, fazole zpracované za sucha mají odstraněnou celou slupku, která zahrnuje exokarp, mezokarp a endokarp. Obecně platí, že mokré loupání produkuje kávu s více tělem a pikantností než jasem a sladkostí.

Leštění

Leštění je volitelnou součástí procesu kávových zrn, při kterém stroj odstraní zbytky. Mnoho výrobců však leštění přechází dále, protože nemá významný dopad na konečný produkt.

Třídění a třídění

Ne všechny fazole jsou si rovny. A to je to, co dělá proces třídění obzvláště důležitý. Sušená zrna jsou separována na základě velikosti a hmotnosti pomocí strojů a lidé je obvykle kontrolují, zda neobsahují vady nebo barevné nesrovnalosti. Fazole, které neprojdou značkou, jsou odstraněny pro účely kontroly kvality.

kávová zrna

Export fazolí

Jak je káva dostupná po celém světě? Jakmile jsou fazole mleté, jsou zabaleny do pytlů, naloženy do přepravních kontejnerů a vyváženy do dalšího místa určení. Tato zrna musí samozřejmě ještě projít několika dalšími kroky, než je lze použít k vytvoření vašeho oblíbeného receptu na kávu.

Pražení fazolí

Proces pražení kávových zrn (pyrolýza) je klíčem k vytvoření chutného, aromatického konečného produktu. Jak se dalo čekat, proměnit zelenou kávu v krásně hnědá zrna vyžaduje docela dost tepla. Vzhledem k tomu, že pečicí stroje udržují teplotu přibližně 287 ° C, jsou zrna v pohybu, aby se nespálily. Opravdové kouzlo se stane, jakmile dosáhnou vnitřní teploty asi 204 ° C. V tu chvíli začnou fazole měnit barvu a začne se uvolňovat vonný olej známý jako caffeol. Zatímco střední pražení se rozvine během prvního prasknutí, tmavé pražení nastává po druhém prasknutí. Delší doba v pražení má za následek tmavá zrna, která mají na povrchu hodně oleje. Po dokončení pražení se zrna ochladí vzduchem nebo vodou.

Jaké má kofein účinky na naše tělo?

Mletí fazolí

Předposlední krok na cestě kávových zrn k vašemu šálku je nezbytný. Koneckonců, správné mletí přinese maximální chuť. Existují různé úrovně toho, jak jemně namletá nebo hrubá káva musí být, záleží jen na vaší preferované metodě vaření. Jak se káva vyrábí jinak na základě mletí? Obecně platí, že čím jemnější mletí, tím rychleji by měla být káva uvařena. Zatímco pro odkapávací systém můžete použít hrubé mletí, pro kávovar na espresso chcete použít jemné mletí. Nakonec použijte mletí, které nejlépe vyhovuje vaší metodě vaření, abyste si mohli vychutnat každý doušek.

Balení

Poslední fází výroby kávy je zajistit, aby byla sedlina dobře chráněna a udržována co nejčerstvější. Obal hraje obrovskou roli v chuti, protože vystavení vzduchu může způsobit shlukování kávy a ztrátu chuti. Protože se kávová zrna dodávají do celého světa, jsou obvykle uchovávána ve vzduchotěsných nádobách, dokud nejsou připravena k vaření.

Různé způsoby vaření kávy

Stejně jako existují různé druhy pražení a mletí, existují různé způsoby vaření kávy, včetně:

Percolát

Jako ohřívací nádoba při tomto způsobu vaření slouží varná konvice. Jakmile vložíte sedlinu do filtračního koše v horní části konvice, nalijte vodu do nádržky na dně, nechte ji zahřát a brzy budete mít uspokojivý šálek kávy.

Přelévání či překapávání

Metoda přelévání je neuvěřitelně jednoduchá, stačí zalít kávovou sedlinu ve filtru horkou vodou do karafy nebo vašeho oblíbeného hrnku. Metoda kapání je podobná a často ji provádějí stroje. Oba způsoby vaření vedou k hladké, aromatické kávě.

Cold brew

Tato metoda poskytuje vysoce koncentrovaný, méně kyselý konečný produkt s dlouhotrvající chutí. Příprava domácí studené kávy není příliš složitá a může to být osvěžující způsob, jak věci změnit, pokud jste zvyklí začínat svůj den horkým šálkem.

Plunžr/lis

Chcete-li vařit kávu pomocí pístové metody, nalijte svou oblíbenou sedlinu do skleněného džbánu, nalijte vodu na vrch a pomocí pístu oddělte vodu od sedliny. Pokud zvolíte tento způsob, podávejte kávu ihned, protože při příliš dlouhém ponechání zhořkne.

 

Závěr

"Jak se vyrábí kávová zrna?" je jednoduchá otázka se sofistikovanou odpovědí. Od okamžiku, kdy je semínko zaseto, až do prvního doušku, musí proběhnout několik zásadních kroků. A teď, když lépe porozumíte procesu pražení kávy a dalším faktorům, které se podílejí na vytvoření toho nejlepšího zrna, budete si moci vážit všeho, co patří do vašeho ranního hrnku, jen o něco více.

Zpět do obchodu