Pracujte pouze 4 dny v týdnu a budete se cítit mnohem lépe

4 denní pracovní týden

4 denní pracovní týden

Myšlenka čtyřdenního pracovního týdne se objevuje už roky, ale důkazy podporující tento krok byly minulý měsíc posíleny po průkopnickém procesu na Islandu.

Islandský soud byl největší a nejdelší svého druhu, trval od roku 2015 do roku 2019 a účastnilo se jej přibližně 1% populace Islandu. Výsledky byly ohromně pozitivní, se snížením stresu, celkovým zlepšením pohody a celkově zdravější rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem. Zde je celý příběh a klíčové výsledky studie.

 

Zkouška

Více než 2 500 lidí se zúčastnilo zkoušek z několika různých pracovišť, včetně nemocnic, kanceláří, škol a venkovních pracovišť.

Účastníkům byla vyplácena stejná mzda za méně hodin, obvykle se pohybuje od 40 hodin pracovního týdne do 35,1 hodin pracovního týdne.

 

Výsledky

„[Kratší pracovní týden] je budoucnost ... není cesty zpět“ - Anonymní účastník

„Práce mě začala najednou bavit a mám i více času na sebe“ - Anonymní účastník

„Práci jsem si rozvrhnul tak, že ji stihnu za 4 dny, místo pěti“ - Anonymní účastník

 

Jaké jsou ale výsledky, pokud jde o každého, koho to zajímá?

Vědci popsali pokus jako „velký úspěch“. Účastníci zažili všechny výhody kratšího pracovního týdne, jmenovitě zvýšenou duševní pohodu a pozitivní rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem při zachování nebo zlepšení úrovně produktivity.

Účastníci konkrétně uváděli výhody, jako je více času stráveného s přáteli a rodinou, méně stresu doma, více času na trávení koníčků a jiných zájmů, více času na domácí práce, takže si o víkendech nechávají volno.

Vědci uvedli, že tyto účinky byly „hluboké“, a ve výsledku přibližně 86% islandské pracovní síly přešlo na kratší pracovní dobu nebo získalo právo pracovat kratší dobu.

 

pracovní vyčerpání

 

Závěr

Zjištění islandského soudu jsou slibná pro duševní pohodu i produktivitu. S dalšími zkouškami, jako je tato, je na cestě ve Španělsku a na Novém Zélandu, takže to vypadá, že budeme mít mnohem více dat, která budeme brzy analyzovat napříč mnoha různými kulturami. Může za to i současná pandemie, která většinu pracujících lidí uvěznila doma na home office. Většina zaměstnavatelů zjistila, že produktivita se nezměnil, ba dokonce, když pracovali doma byla lepší. Proto si myslím, že tento trend bude brzy celosvětový. Dojde k digitalizaci a většinu úkonů lze udělat i doma, tudíž zaměstnavateli odpadnou některé výdaje na provoz kanceláří. Někdo by to přivítal a někdo zase rád pracuje v práci, protože tam má na to svůj klid a přepne se do režimu práce. Doma se může nacházet mnoho rušivých elementů, které ne vždy vám tu práci usnadní. Ale přeci jenom, kdo by nebral méně práce za stejné peníze? Myslím, že úplně každý a ještě k tomu to má pozitivní vliv na nás.

 

Skvěle ušité a pohodlné fitness oblečení to je značka Better Bodies.

Zpět do obchodu