Acai Berry: Je tato superpotravina opravdu tak účinná?

acai berry účinky

 

Bobulovité plody jsou již dlouho známé jako nutriční zdroj vitamínů s mnoha přínosy pro zdraví. Kromě vašich typických jahod, borůvek a malin se Acai Berries rychle stávají oblíbenými pro své potenciální přínosy pro zdraví. Je to jedna z nejoblíbenějších funkčních potravin konzumovaných v oblasti Amazonie a její popularita se rozšířila po celém světě. Nedávné studie ukázaly, že většina lidí nedosahuje doporučeného příjmu ovoce a zeleniny. To může způsobit, že mnoho našich diet postrádá základní vitamíny a minerály a také nám uniknou výhody, které nabízí strava bohatá na antioxidanty.

Co je to Acai?

Acai Berries pocházejí z Jižní a Střední Ameriky a jsou díky své lahodné chuti a struktuře základem jídel lidí žijících v Amazonii. Bobule jsou bohaté na vitamín C a antioxidanty. Acai Berries jsou tmavě fialové a svým vzhledem připomínají ovoce podobné hroznu. Rostou ve shlucích, které se pěstují vysoko na stromech. ORAC je měřítkem toho, jak dobře mohou antioxidanty neutralizovat volné radikály. Čím vyšší je hodnota ORAC, tím lépe ji tělo využívá k boji proti volným radikálům. Acai má dvakrát více antioxidantů než borůvky a téměř desetkrát více než hrozny. Tradičně se Acai používá pro řadu zdravotních účelů.

 

Jaké jsou zdravotní výhody Acai?

Jak již bylo zmíněno dříve, bobule Acai mají velmi vysoké skóre ORAC. To znamená, že jsou fantastickým zdrojem antioxidantů. Bobule jsou také nabité bobulovými bioaktivními látkami, které zahrnují širokou škálu fytochemikálií (fytonutrientů), od tukových, lipofilních až po vodorozpustné, hydrofilní sloučeniny.

Extrakty odebrané z Acai mají řadu polyfenolických složek s antioxidačními vlastnostmi, některé z nich dostupné ve větších množstvích jsou isoorientin, orientin a kyselina vanilinová, stejně jako antokyany cyanidin-3-glukosid a také kyanidin-3-rutinosid. Tyto látky jsou spojeny převážně s antioxidačními, antiproliferativními, protizánětlivými a kardioprotektivními účinky.

 

Acai jako dobrý zdroj vlákniny

Bobule Acai jsou dobrým zdrojem vlákniny. Vláknina je nezbytná pro zdravý trávicí systém a mnoho z nás nemá dostatečně vysoký příjem vlákniny.

 

Acai a vliv na srdce

Výzkum v posledních letech přinesl Acai zaslouženou pozornost. To je způsobeno tím, že jsou velkým zdrojem polyfenolů, zejména mikroživin, antokyanů a vlákniny, jak je uvedeno výše. Studie na zvířatech s Acai také ukázaly, že mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu, ačkoli tyto studie je třeba replikovat s lidskými účastníky, aby se potvrdilo, že stejného výsledku bude dosaženo u lidí.

 

Výhody Acai na imunitní systém

Acai je bohatý na vitamin C, který je nezbytný pro zdravý a silný imunitní systém. Studie ukázaly potenciál, ale je třeba dokončit více výzkumu založeného na lidech, aby se zjistilo, jaké výhody má tato bobule pro imunitní systém. Výzkum v roce 2006 ukázal, že antioxidanty v Acai mají schopnost vstupovat do lidských buněk v plně funkční formě a vykonávat funkci kalení kyslíkem ve velmi malých dávkách.

Na našem eshopu najdete nejnovejší kolekci legíny Gym Glamour, Nebbia a Better Bodies.

Co nám věda řekne o Acai?

Acai Berries má ve světě antioxidantů jistě velmi slibnou budoucnost. Bohužel, když se určitá potravina nebo doplněk stane populárním, mají firmy tendenci tvrdit o výhodách, které jsou neprokázané a někdy dokonce nepravdivé. Některá tvrzení o Acai Berries, která dosud nebyla prokázána v recenzovaném výzkumu, zahrnují tvrzení týkající se jeho schopnosti vyvolat úbytek hmotnosti a vyléčit nemoc. Je důležité si uvědomit, že bobule Acai nejsou zázračnou potravinou a suplementace za žádných okolností nenahradí zdravou vyváženou stravu.

 acai berry smoothie

 

Závěr

Acai chutná skvěle ve smoothie koktejlech nebo snídaních a díky vysokému skóre na stupnici ORAC se ukázalo, že je plné antioxidantů. Před zahájením podávání přípravku Acai se vždy poraďte se svým lékařem, zvláště pokud trpíte již existujícími stavy nebo užíváte nějaké léky.

Zpět do obchodu