Může akrylamid způsobovat rakovinu?

akrylamid a rakovina

Co je akrylamid?

Akrylamid se používá v průmyslových procesech k výrobě plastů a papíru a nachází se také v cigaretovém kouři. Během pražení se v kávě tvoří akrylamid, světlejší pražení mají vyšší obsah akrylamidu než tmavší pražení kávy. Je to dáno tím, že obsah akrylamidu vrcholí dříve v procesu pražení a v pozdějších fázích klesá.

Káva však není jediným zdrojem akrylamidu. Když se mnoho potravinářských škrobů zahřeje nad 120 stupňů Celsia, dojde k chemické reakci mezi určitými cukry a aminokyselinou (asparaginem), za vzniku akrylamidu. Tento přírodní vedlejší produkt se nachází v řadě pražených, opékaných a pečených potravin, od hranolků přes pečivo až po toasty. Dodává jim charakteristickou hnědou kůrku a hřejivou chuť.

Využijte naše akce na damske fitness obleceni nebo sportovní doplňky.

Hladiny akrylamidu jsou mnohem nižší v kávě než v potravinách

Kritici však tvrdí, že káva obsahuje velmi málo akrylamidu ve srovnání s jinými potravinami. Studie z roku 2013 například zjistila, že pražená káva obsahuje asi 179 mikrogramů na kilogram (µg/kg), tedy přibližně 0,45 µg na šálek. Jeden plátek toastového pšeničného chleba však obsahuje mezi 11 a 161 µg/kg akrylamidu, zatímco krajíc toustového žitného chleba obsahuje 27 až 205 µg/kg akrylamidu. To je téměř 450krát více akrylamidu v plátku chleba než v šálku kávy.

Pro srovnání, hlodavci ve studii zkonzumovali 1000 až 10 000 krát více akrylamidu, než by normálně dostali z potravy. Kromě toho výzkumy ukazují, že pití kávy je spojeno s nižším rizikem rakoviny. To samé se nedá říct o hranolkách nebo chlebu.

Jak odstranit akrylamid z vaší stravy

Chcete-li snížit vystavení akrylamidu v potravinách, starejte se méně o kávu a více o potraviny, které obsahují vysoké hladiny karcinogenu a nemají žádné zdravotní účinky.

Tradiční paleo strava je solidní místo, kde začít, ale stále obsahuje více toxinů, než byste si mysleli. Ve skutečnosti, pokud nemáte prospěch nebo nedosahujete výsledků na paleo, možná nebudete schopni zvládnout toxinovou zátěž diety. Dodržování diety eliminuje 99 procent všech toxinů, nejen akrylamidu. Mezi potraviny s nejvyšším obsahem akrylamidu patří výrobky z brambor, jako jsou hranolky a bramborové lupínky, a potraviny na bázi obilí, jako jsou snídaňové cereálie, sušenky a toasty. Na dietě jsou všechny tyto potraviny považovány za kryptonit a je třeba se jim vyhnout.

Vařte při nižších teplotách

Abyste se vyhnuli akrylamidu v jídle, vařte při nižších teplotách. Vysoké teplo produkuje karcinogeny, včetně akrylamidu, prostřednictvím chemické reakce zvané oxidace lipidů. Pokud například konzumujete žluklé nebo oxidované oleje, vaše tělo je konfrontováno s volnými radikály, které nepříznivě reagují na kyslík a poškozují vaše buňky a mohou způsobit rakovinu. Výzkum ve skutečnosti ukazuje, že oxidací lipidů vzniká akrylamid. Takže si udělejte laskavost a konzumujte méně karcinogenů vařením při nižších teplotách. Konkrétně smažení způsobuje nejvyšší tvorbu akrylamidu, pražení potravin způsobuje menší tvorbu akrylamidu, následuje pečení. Vařením potravin nevzniká akrylamid.

spálené jídlo a rakovina

Megadávka s vitamínem C

Bojujte s oxidativním stresem a chraňte se před karcinogeny megadávkami vitaminu C. Je to již 40 let, co nositel Nobelovy ceny Linus Pauling navrhl, že vitamin C může zabránit rakovině, a nyní další výzkumy ukazují, že vitamin C inhibuje růst některých nádorů. Za tímto účelem vyvinul průkopnický lékař holistické medicíny a hlavní lékař Ron Hunninghake z institutu Riordan zaměřeného na rakovinu nové protokoly léčby rakoviny pomocí zvýšených dávek vitamínu C se slibnými výsledky.

„Máme Riordanův protokol pro rakovinu, kde začínáme lidi s relativně malou dávkou 15 000." říká Hunninghake. Cílem je dostat pacienty s rakovinou na 400 miligramů na decilitr. Hunninghake zdůrazňuje, že klíčem k boji proti rakovině pomocí vitamínu C je získání správné dávky pro konkrétní stav a jednotlivce. To podle něj vede k lepšímu lidskému fungování alias životu bez nemocí.

Dopřejte si denní dávku vitamínu C, i když nemáte rakovinu

I když nemáte rakovinu, stále byste měli doplňovat vitamín C. Studie ukazují, že můžete přijmout až 120 gramů vitamínu C denně prakticky bez vedlejších účinků, ačkoli můžete trpět průjmem. Optimální je suplementace alespoň 500 mg denně, i když můžete užívat více, pokud trpíte chronickými infekcemi.

  • Dávkování: 1-2g na den (rozdělte to na několik menších dávek, aby nedošlo k vylučování nevyužitého vitamínu C)
  • Formy: Krystaly kyseliny askorbové nebo tobolky s časovým uvolňováním
  • Načasování: Ráno, odpoledne a večer, ale nejlepší je neužívat ho po tréninku, protože izolované antioxidanty mohou negovat citlivost na inzulín získanou cvičením.

Může moc bílkovin škodit vašemu zdraví?

Zpět do obchodu