Vysoce kalorické potraviny způsobují rakovinu. Zde je na tom pravdy

jak předejít rakovině

Co způsobuje rakovinu?

I když se rakovina může zdát jako nemoc, která udeří zcela náhodně, výzkum naznačuje, že 30 až 40 procent rakoviny souvisí se stravou a dalšími ovlivnitelnými faktory životního stylu, jako je váha a cvičení. Odborníci na výživu zkoumali souvislosti mezi obezitou, dietou a rakovinou, aby identifikovali nové oblasti výzkumu prevence a léčby rakoviny. Před svým výzkumem autoři jedné studie zdůrazněné v tomto problému věřili, že obezita je hlavním viníkem případů rakoviny a že dieta a cvičení sníží riziko rakoviny tím, že lidem pomohou zhubnout. I když je to pravda (nadměrný tělesný tuk zvyšuje riziko 13 typů rakoviny), autoři také zjistili, že kvalita stravy ovlivňuje riziko rakoviny, i když máte zdravý index tělesné hmotnosti (BMI). Konkrétně došli k závěru, že čím více kaloricky vydatných potravin jíte, tím větší je riziko rakoviny. I když se to může zdát jako samozřejmost, sloučení všech vysoce kalorických potravin do jednoho přináší matoucí a nepřesné výživové rady pro lidi, kteří se obávají rakoviny.

Kraťasy na léto nebo fitness leginy na zimu? Obojí najdete na našem eshopu.

Studie naznačuje, že diety s vysokou energetickou hustotou (DED) zvyšují výskyt rakoviny

V této dříve publikované studii vědci analyzovali souvislost mezi DED, poměrem energie nebo kalorií k hmotnosti jídla, a rakovinou související s obezitou u 90 000 žen po menopauze. Došli k závěru, že konzumace potravin s vysokým obsahem DED (s vysokým obsahem tuku i zpracovaných) vedla k 10% nárůstu rakoviny související s obezitou u žen s normální hmotností. Toto zjištění naznačuje, že samotná regulace hmotnosti nemusí chránit před rakovinou související s obezitou, pokud ženy upřednostňují dietní vzorec indikující vysokou energetickou hustotu.

Co je energeticky vydatná potravina?

Než vyhodíte máslo, ujasněme si, co potřebujete vědět o DED jídle. Potraviny s vysokou energetickou hustotou mají obvykle vyšší obsah tuku a nízký obsah vody. Potraviny jako pizza, zmrzlina a balené pečivo jsou považovány za potraviny DED. Mezitím potraviny s nízkou energetickou hustotou poskytují méně kalorií na gram jídla. Celé potraviny (zelenina, libové bílkoviny, dokonce i ovoce a fazole) jsou považovány za potraviny s nízkým DED. Poskytnou vám spoustu živin a mají nízký obsah kalorií.

Na základě této studie byste předpokládali, že byste měli omezit všechny DED potraviny, že? Záludné na těchto zjištěních je, že hromadí všechny energeticky bohaté potraviny s vysokým obsahem tuku dohromady, což naznačuje, že jsou všechny spojeny s rakovinou. Existuje však spousta vysoce kalorických potravin, které nejsou nezdravé a ve skutečnosti chrání před rakovinou. Je pravděpodobnější, že určité typy tuku podněcují rakovinu, zatímco jiné nikoli. Studie také nerozlišuje mezi potravinami s vysokým obsahem cukru a potravinami s vysokým obsahem tuku. Cukr v žádné formě není zdravý, ale správné druhy tuku nabízejí všechny druhy zdravotních výhod. Potraviny s vysokým DED mohou ovlivnit etiologii rakoviny prostřednictvím jiných mechanismů, možná proto, že tyto potraviny podporují větší zánět, oxidační stres nebo vyšší hladiny inzulínu, což jsou všechny faktory, které mohou přispět k vyššímu riziku rakoviny, zejména obezity. Nemusí to mít nic společného s DED, protože se týká potravin s vysokým obsahem tuku. Jinými slovy, vysoké hladiny inzulínu a záněty pocházejí z oxidovaných tuků, těch, které se nacházejí ve zpracovaných rostlinných olejích, jako je sójový, slunečnicový, kukuřičný, řepkový, bavlníkový a světlicový olej, stejně jako smažené a balené potraviny a spálené maso. Cukr je také viníkem a nachází se v téměř každé formě zpracovaného jídla, které jíte, od jogurtu po granolové tyčinky. Tato studie odhaluje, že k rakovině vede oxidace tuku (vysokým teplem), nikoli tuk sám o sobě.

 

Jiné studie poukazují na vysokotučnou keto dietu pro léčbu rakoviny

Slibný předběžný výzkum ketogenních diet a rakoviny odhaluje, že tato dieta s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů funguje jako léčba rakoviny tím, že rakovinné buňky hladovějí glukózou. V jedné studii byl růst lidských rakovinných buněk žaludku zpožděn ketogenní dietou doplněnou o omega-3 mastné kyseliny a triglyceridy se středně dlouhým řetězcem. Tyto případy ketorakoviny ukazují, že zdravé potraviny s vysokým obsahem tuku ve skutečnosti rakovinu nepodporují a že analýza této studie je žalostně neúplná. Přesnější hodnocení by bylo, že nezdravé jídlo a zpracované potraviny vedou k rakovině, což je závěr jiné nedávné studie. Jedna certifikovaná nutriční terapeutka, která se nabourala do své vlastní rakoviny prostřednictvím ketogenní diety, diskutovala o výhodách keto diety s vysokým obsahem tuku a o tom, jak jí pomohla překonat pravděpodobnost rakoviny. Konkrétně poznamenává, že keto dieta napodobuje půst, který snižuje rakovinový zánět a oxidační stres.

 

co způsobuje rakovinu

 

I když může mít strava vysoký obsah tuku, zbavuje tělo těch viníků, kteří v první řadě vedou k rakovině. Jakmile je hladina cukru v krvi nízká, rakovinné buňky už nemohou být vyživovány. Konec příběhu. Ketogenní dieta má ve skutečnosti tolik různých cest. Víme asi o 20, ale je jich přinejmenším tolik, o kterých pravděpodobně ještě nevíme.

Kam dál?

Zmíněný výzkum ukazuje, že dieta s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů, jako je keto dieta, může zpomalit růst rakoviny. Je však důležité poznamenat, že velká část tohoto výzkumu je stále ve formě pilotní studie a vyžaduje další studium. Jak poznamenávají autoři: „Předklinické důkazy naznačují, že dietní intervence, jako je omezení kalorií, přerušovaný půst… a ketogenní dieta, mají potenciál zvrátit některé z těchto obezit. Související změny, které způsobují rakovinu. K potvrzení translace na lidské subjekty je však zapotřebí více klinických dat. Nikdy není příliš brzy na to, abyste přijali dietu, díky které se budete cítit a podávat nejlepší výkony. Pokud jste však pacient s rakovinou, který touží vyzkoušet keto dietu, pracujte při úpravách výživy se svým onkologem, lékařem primární péče a dietologem. Nikdy se nepouštějte do něčeho, aniž byste se poradili se svým lékařem, jedná se zatím o studie, což nemusí jasně znamenat, že je to tak dobře, váš lékař moc dobře ví co je správně, proto jakýkoliv krok konzultujte s ním.

Jaké jsou zdravé tuky?

Zpět do obchodu