Existují suplementy bez lepku?

alergie na lepek

Alergie na lepek

Pokud jste celiak nebo máte celiakální citlivost na lepek (často nazývanou intolerance lepku), pak jste pravděpodobně zvyklí kontrolovat složení potravin a jídelních lístků, abyste se ujistili, že neobsahují lepek. Ale co suplementy? Celiakové mají větší potřebu doplňků než většina lidí, protože problémy se vstřebáváním mohou ovlivnit hladinu vitamínů a minerálů. Tato příručka vám pomůže určit, které doplňky potřebujete, pokud nesmíte lepek, a také vám pomůže vyhnout se doplňkům, které obsahují lepek.

Jaké doplňky potřebuje bezlepková osoba?

Hledání doplňků pro celiaky a osoby trpící citlivostí na lepek není o vyléčení jejich stavu, ale o řešení nutričních nedostatků, které mohou nastat, když ze svého jídelníčku odebíráte potraviny a nejste schopni plně vstřebat některé živiny. Jedním z prvních doplňků, které byste měli zvážit, jsou multivitamíny. To vám pomůže doplnit vaši stravu, zejména živinami, jako je železo, které se často nachází v potravinách obsahujících lepek, jako jsou cereálie. Vitamíny skupiny B, vápník, zinek, vitamín D a hořčík jsou všechny vitamíny a minerály, které je třeba doplňovat, z nichž většinu pokrývá multivitamín. Ačkoli vápník lze nalézt v mléčných výrobcích a zelené listové zelenině a vitamín D lze syntetizovat ze slunečního záření.

Kromě toho bude bezlepkový člověk těžit ze stejných doplňků jako kdokoli jiný. Proteinové koktejly, kreatin, kofein, beta-alanin, cokoliv jiného, tak funguje. Vlákninové doplňky jsou dalším skvělým nápadem, ale je třeba je vybírat pečlivě, protože mnoho z nich bude obsahovat lepek. Vlákninové doplňky, které jsou odvozeny ze slupek psyllia, jsou vhodné k užívání, ačkoli někteří lidé mohou být na psyllium alergičtí, takže na to pamatujte při výběru, který doplněk si koupit.

Na co si dát pozor, pokud mám alergii na lepek?

Vzhledem k tomu, že doplňky jsou často ve formě prášku nebo pilulek, mnoho lidí, kteří nemohou lepek, na ně pravděpodobně nemyslí. Ve skutečnosti však mnoho doplňků nemusí být vhodných pro celiaky nebo pro osoby trpící citlivostí na lepek. Některé doplňky a léky používají věci zvané pomocné látky, jedná se o neaktivní složky, které se přidávají, aby pomohly stabilizovat aktivní složky nebo aby zajistily objem. Některé z těchto pomocných látek nejsou vhodné, protože mohou obsahovat lepek. Často kukuřice, ale někdy i pšenice.Dalším problémem u některých doplňků je kontaminace během výroby, ačkoli je to extrémně nepravděpodobné. I když je neobvyklé najít lepek ve vašich doplňcích stravy, je to stále možné a při čtení seznamu složek byste měli být vždy mimořádně opatrní. Naštěstí je nyní mnoho doplňků označeno jako bezlepkové, což vám může pomoci najít perfektní produkt pro vaše potřeby.

doplňky stravy bez lepku

Co hledat v proteinových prášcích

Dosažení svých bílkovinných cílů je velmi důležité, ať už jste schopni jíst lepek nebo ne. Přidání proteinového prášku do vaší stravy je skvělý způsob, jak levně a efektivně dosáhnout vašich proteinových cílů. Většina proteinových prášků se vyrábí ze syrovátky, a proto by měly být bez lepku, ale ne vždy tomu tak je.

Tipy k bezlepkovým doplňkům

Pokud nemůžete konzumovat lepek, musíte se bezpodmínečně podívat na způsoby, jak řídit svůj jídelníček suplementací a dietními změnami. Je velmi důležité zajistit, abyste dosáhli úrovně vitamínů B, vápníku, zinku, železa, vitamínu D a hořčíku. Prospěšné je také nalezení vlákniny v potravinách, jako jsou lněná semínka, ovoce a zelenina. Důležité může být také nalezení doplňků, které vám pomohou cvičit a lépe se regenerovat. Proteinové prášky jsou stejně důležité, pokud se vyhýbáte lepku, nebojte se kreatinu a podobných látek zvyšujících výkon. Ale hledání správných doplňků není jen o vyplnění mezer ve vaší stravě, musíte si být také jisti, že vám samotné doplňky nezpůsobí žádné problémy. Pokud váš doplněk obsahuje lepek, děláte krok zpět. Naučte se číst seznamy složek doplňků, jako byste četli seznam složek jídla nebo nápoje. Naštěstí mnoho společností vyrábějících doplňky stravy, které uvádí alergeny na seznamu složek tučně, takže je snazší než kdy jindy se jim vyhnout. Stejně jako u všech rad ohledně doplňků platí, že to, co funguje pro vás, nemusí fungovat pro někoho jiného s úplně stejným stavem (a naopak). Promluvit si se svým lékařem nebo (v ideálním případě) s dietologem je nejlepší krok, který můžete udělat, protože vám budou schopni poskytnout konkrétní rady.

Máte rádi sportovní oblečení od naší značky? Každý týden pro Vás přidáváme nové oblečení. Sledujte nás na Instagramu, ať už Vám nic neunikne.

Zpět do obchodu