Jak fungují blokátory sacharidů?

blokátor sacharidů 

Zdá se, že blokátory sacharidů jsou známé jako magické pilulky na hubnutí a svatý grál milovníků sacharidů. Jsou vyrobeny z inhibitorů alfa-amylázy, které se přirozeně vyskytují v některých potravinách. Fungují tak, že blokují enzymy potřebné k trávení určitých sacharidů.

Druhou formou této „magické pilulky“ je forma léku nazývaného inhibitory alfa-glukosidázy. Když jsou sacharidy tráveny, mohou být rozděleny na jednoduché nebo složené cukry. Jednoduché cukry jsou ty, které jsou v mléce a ovoci (přírodní potraviny). Mohou být také nalezeny ve zpracovaných potravinách, jako je soda, dezert a ochucené jogurty. Složené sacharidy jsou však ty, které se nacházejí v bramborách, rýži a škrobové zelenině. Komplexní sacharidy se skládají z různých jednoduchých cukrů, které tvoří řetězce, i když jejich trávení trvá déle než u jednoduchých sacharidů. Blokátory sacharidů obsahují látky, které inhibují rozklad složitých sacharidů. Ty jsou poté přeneseny do tlustého střeva, aniž by byly rozloženy nebo absorbovány. Hlavním propagátorem těchto doplňků na hubnutí je to, že komplexní sacharidy již nepřispívají k žádnému příjmu kalorií ani k nárůstu hladiny cukru v krvi.

 

Pomohou mi zhubnout?

Blokátory sacharidů jsou obvykle inzerovány jako doplněk na hubnutí, protože říkají, že můžete jíst tolik sacharidů, kolik chcete, aniž byste dostali nějaké kalorie. Mohou však blokovat pouze přibližně 50–65% přijatých sacharidů. Požití tohoto doplňku na hubnutí tedy neznamená, že bude vždy blokován stejný podíl spotřebovaných sacharidů.

Výzkumná studie zjistila, že zatímco 97% enzymů bylo blokováno, pouze 7% sacharidů bylo zastaveno vstřebávání. Studie naznačuje, že blokátory sacharidů nemusí zastavit trávení sacharidů, ale prodloužit dobu trávení. Mnoho lidí zapomíná, že složené sacharidy nejsou jedinými sacharidy, které lidé jedí, u těch, kteří se snaží zhubnout, je větší pravděpodobnost, že budou konzumovat vysoký podíl zpracovaných potravin, které obsahují přidané jednoduché cukry. Tyto přidané cukry obsahují sacharózu, glukózu a fruktózu.

Existuje několik studií, které ukazují, že mohou způsobit hubnutí. Ty se pohybují od 4 do 12 týdnů, přičemž účastníci ztráceli mezi 1, 2,5 kg za týden. Řada účastníků ztratila až 4kg, výzkum založený na důkazech naznačuje, že ti, kteří konzumují vysoký příjem sacharidů, pravděpodobněji zhubnou pomocí blokátorů sacharidů. Průměrná ztráta hmotnosti u lidí, kteří jedli stravu bohatou na sacharidy, však byla stále 1,5 – 2 kg týdně. Studie nicméně také uvádějí negativní účinky, přičemž uvádějí malý nebo žádný účinek na blokátory sacharidů.

 

Mohou mi pomoci s mým hladem?

Ano, zjistili jsme, že blokátory sacharidů jsou schopny zpomalit trávení komplexních sacharidů. Tímto způsobem mají také velký dopad na naše hormony hladu. Příčinou těchto krizí a změn v našich hladových hormonech je další ze složek blokátorů sacharidů, látka „fytohemaglutinin“. Výzkum zjistil, že chuť k jídlu byla snížena o 25-90%, avšak toto snížení trvalo pouze 8 dní.

 

Existují nějaké zdravotní výhody?

Jak jsme se dozvěděli, blokátory sacharidů umožňují komplexním sacharidům přejít nestrávené do tlustého střeva. Jakmile se dostanou do tlustého střeva, způsobí zvýšení množství rezistentního škrobu v tlustém střevě. Snížením podílu absorbovaných sacharidů v tenkém střevě pak zvyšujete množství škrobu, který prochází střevem.

Potraviny, které jsou zdrojem rezistentního škrobu, přirozeně zahrnují syrové brambory, luštěniny a celozrnné výrobky. Jakmile rezistentní škrob přejde do tlustého střeva, mohou fermentované bakterie uvolňovat plyny a prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Jakmile blokátory sacharidů zastaví trávení komplexních sacharidů v tenkém střevě, samy začnou fungovat jako rezistentní škroby. Rezistentní škrob byl spojen s mnoha zdravotními výhodami (snížení tělesného tuku, zdravější bakterie ve střevě, zlepšení citlivosti na inzulín a kontrola hladiny cukru v krvi).

 

Jsou pro mě bezpečné?

Doplněk je považován za bezpečný, pokud je zakoupen ze spolehlivého zdroje. Pokud však sacharidy podléhají fermentaci bakteriemi v tlustém střevě, může to způsobit řadu nežádoucích vedlejších účinků, jako je průjem, nadýmání, křeče a plynatost. Nežádoucí účinky nejsou závažné a časem vymizí, ale stačí k tomu, aby některým lidem zabránil v doplňování sacharidů. Ti, kteří mají cukrovku a užívají inzulín, se před použitím blokátorů sacharidů musí poradit s lékařem, protože způsobují pokles hladiny cukru v krvi na příliš nízkou hladinu. I když jsou obvykle bezpečné, je těžké říci, zda doplněk obsahuje to, co říká, proto prosím nakupujte od renomovaného prodejce.

Několik studií zjistilo, že mohou způsobit jen malé množství ve vašem hubnutí, snížují chuť k jídlu a snížují hladinu cukru v krvi. Studie však nemají vysokou kvalitu, aby prokázaly, že mají nějaké dlouhodobé účinky. Blokátory sacharidů také pravděpodobně nejsou užitečné pro ty, kteří dodržují stravu se středně vysokým obsahem sacharidů. Na konci dne jsou určeny pouze jako doplňky, a proto by se měly užívat společně se zdravou stravou a cvičením. Neměly by se používat jako náhrada zdravé výživy.

 

Hledáte kvalitní a pohodlné sportovní oblečení na procházku, na doma, do posilovny nebo na běhání? Prohledněte si náš eshop.

Zpět do obchodu