Fosforečnan draselný a jeho výhody ve sportu

fosforečnan draselný

Co je fosforečnan draselný?

Fosforečnan draselný je ve vodě rozpustná sůl, která se obvykle dodává ve formě bezbarvé bílé látky. Komerčně je známý jako potravinářská látka, hnojivo a pufrovací činidlo. Pro zdraví a fitness jsou doplňky fosforečnanu draselného vyhledávány pro roli, kterou hrají při výrobě ATP (adenosintrifosfát), což je vysokoenergetická molekula, kterou vaše tělo potřebuje pro energii.

Je to hlavní zdroj draslíku a fosforu. To je místo, kde přichází „fosfátová“ část. Fosfát je nabitá částice, která obsahuje minerál fosfor. Vaše tělo to potřebuje, aby dokázalo udržovat, opravovat a obnovovat zdravé zuby a kosti. Nejen to, ale díky fosfátu se vaše svaly stahují a fungují tak, jak by měly.

Naše legíny Gymclothes lze využít na procházku, na domácí posílování nebo do fitka. Legíny na cvičení mají široké využití a lze s nimi dělat cokoliv.

Použití fosforečnanu draselného

DKP se běžně používá pro vlastnosti, díky nimž je účinný jako emulgátor, stabilizátor a texturizér. Ačkoli je považován za bezpečný, někteří jsou přesvědčeni, že má potenciálně nebezpečné účinky na zdraví.

V potravinářském průmyslu funguje fosforečnan draselný jako účinné pufrovací činidlo a chelatační činidlo, které lze také použít pro kvasnicové potraviny, emulgační sůl a synergické antioxidační činidlo. Kromě toho lze fosforečnan draselný nalézt na mnoha etiketách na nádobách a baleních kvůli jeho použití jako potravinářské přídavné látky. Jeho úlohou je snížit hladinu kyselin ve zpracovaných potravinách a snížit hladinu sodíku v sýrech s nízkým obsahem sodíku. Používá se také jako stabilizátor v krémech jiných než mléčných, aby se zabránilo srážení.

Je také jedlý a používá se pro zdravotní přínosy jako doplněk výživy a jako stabilizátor bílkovin v nápojích a práškových směsích na posilování.

 

Výhody fosforečnanu draselného

Na první pohled je hlavní výhodou fosforečnanu draselného to, že se jedná o vhodný zdroj draslíku, který přispívá k normální funkci svalů. Pro vzpěrače, kulturisty a sportovce mohou být doplňky fosforečnanu draselného užitečné z několika důvodů.

 

Může zvýšit energii při tréninku

Zaprvé jej lze použít v energetických doplňcích pro tréninky vyžadující delší dobu bez odpočinku, jako je běh na dlouhé vzdálenosti, týmové sporty, intervalový trénink s vysokou intenzitou a tréninky ve vytrvalostním stylu. Dělá to tak, že podporuje obnovu vašich svalů, což znamená lepší rychlost zotavení a schopnost dostat ze svého tréninku více opakování. Důkazy však naznačují, že výsledky suplementace fosforečnanem draselným se mohou lišit v závislosti na individuální odpovědi a konkrétním protokolu doplňku

 

Stručně řečeno, fosforečnan draselný zlepšuje vytrvalost tím, že zvyšuje efektivitu vašeho těla při transportu kyslíku do vašich svalů, a tím pomáhá výrobě energie. To je obzvláště efektivní pro vysokou intenzitu a obzvláště namáhavá cvičení, jako je zvedání těžkých břemen a sprinty.

 

Pomáhá zvýšit příjem draslíku

Draslík je jedním ze sedmi základních makro minerálů, kterého tělo potřebuje minimálně 100 miligramů denně, aby dostatečně podporovalo jeho klíčové procesy. I když je možné splnit vaše požadavky ze zdrojů stravy, jako je ovoce, zelenina, ryby a maso, doplnění draslíku může pomoci zvýšit váš denní příjem. Zdravý příjem draslíku snižuje riziko cévní mozkové příhody, snižuje váš krevní tlak, chrání vás před úbytkem svalové hmoty, zachovává minerální hustotu kostí a snižuje riziko ledvinových kamenů.

 

Vedlejší účinky fosforečnanu draselného

Fosforečnan draselný je americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prohlášen za „obecně uznávaný jako bezpečný“. Někteří však stále naznačují, že k doplňku je třeba přistupovat opatrně, zejména u lidí, kterým to zdravotní stav nedovolí.

Fosfátové přísady ve stravovacích zdrojích jsou potenciálně problematické pro lidi, kteří mají podmínky, které vyžadují, aby omezili hladinu fosforu.

Typ fosforu, který se nachází ve fosforečnanu sodném a jiných potravinářských přidávaných látkách, se vstřebává snadněji než ten, který se přirozeně vyskytuje v potravinách, takže může potenciálně příliš rychle zvýšit hladinu fosforu u lidí, kteří jedí hodně zpracovaných potravin obsahujících tyto přísady.

Ačkoli je fosforečnan draselný považován za bezpečný doplněk, existují některé známé vedlejší účinky, které jsou většinou spojeny s dlouhodobým užíváním. Důvodem je to, že užívání doplňku po delší dobu může způsobit nerovnováhu fosfátů ve vašem těle, což má za následek následující nežádoucí účinky:

  •     Bolesti hlavy
  •     Zácpa
  •     Mžitky
  •     Hyperfosfatémie
  •     Nevolnost
  •     Závrať
  •     Zvracení
  •     Průjem

 

Pokud máte nějaké výhrady k doplňku, o kterém uvažujete, měli byste se vždy poradit s lékařem. Pokud užíváte fosforečnan draselný pro jeho přínosy pro zdraví a výkon, včetně výroby energie a vytrvalosti, měli byste zkontrolovat, zda je pro vás tou správnou volbou a zda může být k dispozici alternativa. Pokud vaše strava obsahuje dostatek draslíku, mohou být k vašim tréninkovým cílům vhodnější další doplňky. Například pokud se díváte na zvýšenou energii a svalovou funkci pro krátké dávky aktivity a síly, vyzkoušejte kreatin, BCAA nebo předtréninkové nakopávače.

 

Co je fosforečnan draselný?

Fosforečnan draselný je sůl rozpustná ve vodě, hledaná pro svou roli při produkci ATP, molekuly, kterou vaše tělo používá k výrobě energie.

Jaké jsou výhody fosforečnanu draselného?

Je to skvělý zdroj draslíku, nezbytný pro přispění k normální funkci svalů. Podporuje také regeneraci svalů, takže je ideální pro vytrvalostní sportovce.

Jaké jsou vedlejší účinky fosforečnanu draselného?

Nežádoucí účinky spojené s dlouhodobým užíváním fosforečnanu draselného mohou zahrnovat bolesti hlavy, zácpu, ztuhnutí tepen, zmatenost, nevolnost a závratě.

 

Alternativou fosforečnanu draselného může být kreatin, o kterém jsme vám napsali v minulém článku.

Zpět do obchodu