Můžete po kreatinu přibrat?

kreatin a přibírání

 

Kreatin je oblíbený doplněk používaný sportovci a návštěvníky posiloven s množstvím důkazů, které jej podporují jako jeden z nejúčinnějších doplňků pro zlepšení síly, rychlosti a svalové hmoty. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků kreatinu je však přírůstek hmotnosti. Ale to nemusí být nutně špatná věc na kterou byste mohli myslet.

V tomto článku se chystáme rozebrat fakta a odpovědět na vaše otázky týkající se přibývání na váze způsobené kreatinem.

 

Co je to kreatin?

Kreatin je přirozeně se vyskytující sloučenina nacházející se v potravinách, jako je červené maso, drůbež a mořské plody.

Průměrný 70 kg muž obvykle uloží ve svém těle přibližně 120 g kreatinu. S doplňkem je možné toto úložiště zvýšit přibližně na 160 g.  Když je vaše úložiště kreatinu maximalizováno, je to tehdy, když uvidíte účinky zvyšující výkon zvýšenou silou, svalovou hmotou a lepší regenerací.

 

jídla bohatá na kreatin

Jak funguje kreatin?

Doplnění kreatinu zvyšuje množství ukládání fosfokreatinu (PCr) ve svalové buňce, která působí jako zdroj energie při cvičení s vysokou intenzitou, jako je zvedání hmotnosti. V zásadě vám zvýšení ukládání fosfokreatinu umožní dosáhnout více opakování a lépe se zotavit mezi sériemi, což časem vede ke zvýšenému přírůstku svalové hmoty.

Aby vaše tělo mohlo produkovat fosfokreatin v kosterním svalu, musí kreatin vstoupit do svalové buňky krví. Když kreatin vstupuje do svalové buňky, může do buňky nasávat vodu, což vede k zadržování vody a přírůstku hmotnosti.

 

Dělá vás kreatin tlustými?

V krátkodobých studiích důkazy ukazují, že kreatin zvýší tělesnou hmotnost, zejména pokud budete dodržovat protokol zátěže. To bude pravděpodobně způsobeno zadržováním vody ve svalové buňce. V tomto případě je to ve skutečnosti dobré znamení, protože to naznačuje, že se vaše zásoby kreatinu zvyšují, což povede ke zlepšení výkonu.

Z dlouhodobého hlediska pravděpodobně dojde k nárůstu hmotnosti v důsledku zvýšené svalové hmoty. Maximální zásoba kreatinu zvýší kapacitu cvičení (počet sérií a opakování) a zlepší regeneraci, což povede ke zlepšení kvality tréninku, což nakonec povede ke zvýšení svalové hmot, což je rozhodně dobrá věc!

 

Pomáhá kreatin budovat svalovou hmotu?

Z krátkodobého hlediska nebude váha získaná během doplňování kreatinu svalovou hmotou, ale zadržováním vody ve svalové buňce. Tréninkové adaptace nastanou, jakmile bude maximalizováno ukládání kreatinu ve vašem těle. Plné zásoby kreatinu vám v zásadě umožní dosáhnout více opakování a rychleji se zotavit, což povede k dlouhodobému nárůstu svalové hmoty. Ve spojení s tréninkem vytrvalosti získají ti, kteří doplňují kreatin, obvykle více svalové hmoty než ti, kteří tak neučiní. Důkazy naznačují, že to může být po 12ti týdnech tréninku až 1,8 kg. Rovněž bylo navrženo, že otok svalové buňky způsobený zadržováním vody může být ve skutečnosti jedním ze způsobů, jak kreatin zvyšuje svalovou hmotu. Teorie spočívá v tom, že otok svalové buňky působí jako spouštěč, který nastartuje kaskádu metabolických reakcí vedoucích ke zvýšení syntézy svalových bílkovin.

 

Závěr

V krátkodobém horizontu může suplementace kreatinu zvýšit celkovou tělesnou hmotnost. To je pravděpodobně způsobeno zadržováním vody ve svalu, spíše než zvýšením svalové nebo tukové hmoty. Dlouhodobý kreatin spolu s tréninkem může vést k většímu přírůstku svalové hmoty díky zvýšenému tréninkovému objemu a egeneraci. Ať už tedy získáte jakoukoli „váhu vody“, stojí to pravděpodobně za dlouhodobé přínosy kreatinu.

Dámské mikiny a fitness leginy, které si zamilujete. Vybírejte v našem obchodě.

Zpět do obchodu