Čaj rooibos prospívá regulaci hmotnosti, plus 9 dalších důvodů, proč jej pít

čaj rooibos a účinky

Čaj rooibos a jeho účinky

Představujeme rooibos (vyslovuje se „ROY-boss“), jeden z nejžhavějších čajů k pití právě teď. Bylinný čaj z Jižní Afriky, rooibos, je vynikající bezkofeinový způsob, jak zlepšit svůj čajový návyk. Zatímco ostatní čaje mají získanou chuť, čaj rooibos má sladký, jemný chuťový profil s tóny medu a vanilky. Červený nápoj je jedním z nejchutnějších druhů čaje. Kromě chuti je čaj nabitý zdravotními výhodami, které mu zajistí prostor ve vaší ranní (nebo večerní) rutině. Po staletí se Jihoafričané obraceli na rooibos jako na léčivou pomůcku. Používá se jako přírodní lék na žaludeční nevolnost, zmírnění ekzémů, snížení kožních alergií, podporu lepšího spánku a zklidnění kojenecké koliky. Jeho protizánětlivé účinky a obsah antioxidantů také slibují, že pomáhají chránit tělo. Čaj rooibos může dokonce pomoci při regulaci hmotnosti.

 

V nabídce čaj rooibos bohužel nemáme, ale najdete u nás dámské fitness leginy a panské tepláky.

 

Čtěte dále a dozvíte se více o výhodách čaje rooibos a o tom, jak ho vařit.

 

Co je čaj rooibos a jak chutná?

Čaj rooibos pochází z keře aspalathus linearis a ve skutečnosti to není pravý čaj, je to bylina s dlouhými jehličkovitými listy. Když se rooibos sklidí a usuší, uvaří se do červenohnědého bylinného nálevu bez kofeinu, známého také jako africký červený čaj nebo čaj z červeného keře. Rostlina je ručně řezána a poté rozdrcena, aby se podpořila oxidace, která vytváří bohatou barvu a chuť. Jak se rooibos oxiduje, stává se červenější a sladší. Má jemnou, aromatickou chuť, která je sladká a ovocná s tóny vanilky a medu. Můžete ho pít stejně jako černý nebo zelený čaj, obyčejný, s citronem a sladidlem, jako krémové latte nebo s MCT máslem jako bezkofeinovou náhražkou.

Koncem 90. let začali distributoři čaje nabízet zelený čaj rooibos, méně oxidovaný typ rooibosu. Tato zelená verze má dvojnásobný počet antioxidantů než červený rooibos a nabízí více minerální, travnatou chuť.

 

Výhody čaje rooibos

 rooibos s citronem

Zvyšuje hladinu antioxidantů v těle

Rooibos vám dodá lahodnou dávku antioxidantů. Antioxidanty čistí volné radikály, které mohou poškodit buňky. Výzkumy ukazují, že pití čaje rooibos pomáhá regulovat metabolismus glutathionu v těle. Bylo prokázáno, že glutathion je silnější než jakýkoli jiný antioxidant, chrání před záněty, toxiny, volnými radikály a patogeny. Považujte to za přirozený detoxikační prostředek vašeho těla.

Aspalathin, nacházející se pouze v čaji rooibos a nothofagin jsou dva silné antioxidanty, u kterých bylo prokázáno, že mají příznivé vlastnosti.

Může zlepšit krevní tlak a krevní oběh

Zánět je klíčovým hráčem v roli srdečních chorob. Studie zahrnující 17 zdravých dobrovolníků se zabývala účinky různých čajů na enzym konvertující angiotenzin (ACE), enzym umístěný ve vnitřní vrstvě krevních cév, který způsobuje zmenšování krevních cév, čímž se zvyšuje krevní tlak. Studie zjistila, že jednu hodinu poté, co lidé vypili pár šálků čaje rooibos, hladina ACE klesla, čímž se snížil krevní tlak účastníků.

Podporuje zdravý cholesterol

Další studie po dobu šesti týdnů ukázala, že pití šesti šálků čaje rooibos denně výrazně zvýšilo hladiny polyfenolů. Jedná se o rostlinné sloučeniny s životně důležitými antioxidačními vlastnostmi, které zvyšují HDL cholesterol. HDL cholesterol opravuje stěny vašich cév a působí jako lapač. Shromažďuje nevyužitý LDL cholesterol ve vašem krevním řečišti a směruje jej zpět do jater. Tato studie ukázala, že ukazatele LDL účastníků klesly, potenciálně proto, že HDL odváděl skvělou práci.

Podporuje růst vlasů a zdravou pokožku

Výhody čaje rooibos přesahují jeho pití. Když nezávislá laboratoř testovala 10% extrakt z čaje rooibos na pokožce hlavy dobrovolníků, u kterých došlo k vypadávání vlasů, 78 % z nich zaznamenalo zlepšení a 45 % dobrovolníků zaznamenalo opětovný růst vlasů. Extrakt z rooibosu se také doporučuje používat na pokožku pro jeho protizánětlivé, antimikrobiální a zklidňující vlastnosti.

Pomáhá při regulaci hmotnosti

Nízkokalorický a přirozeně sladký čaj rooibos s pomocí antioxidantů a vyrovnávající hladinu cukru v krvi může být skvělým doplňkem vašeho výběru nápojů při snaze zhubnout. Výzkum naznačuje, že aspalathin, aktivní složka čaje rooibos, pomáhá snižovat stresové hormony, které spouštějí hlad a ukládání tuku. Údaje z této studie ukázaly, že čaj rooibos má potenciál pro prevenci obezity tím, že ovlivňuje rovnováhu energie a způsob, jakým je využíván jako energie nebo ukládán jako tuk.

Chcete-li z aspalathinu vytěžit maximum, zvolte zelený rooibos před červeným.

Napomáhá trávení

Ve studii na králících a myších výsledky ukázaly, že čaj rooibos prospívá trávicímu systému tím, že snižuje řídkou stolici, zklidňuje svalové křeče v žaludku a snižuje žaludeční sekreci. Přítomnost flavonoidů, jako je kvercetin, luteolin a další, jsou považovány za důvody příznivých účinků na GI systém.

Uklidňuje děti s kolikou

Matka z Jižní Afriky, která se potýkala s kolikou, zjistila, že infuze čaje rooibos uklidnila její dítě od chronické koliky a alergií. Studovala výhody čaje rooibos a nakonec pokračovala ve vytváření vlastních produktů s použitím extraktu z rooibosu.

Může podporovat zdraví kostí

Bylo prokázáno, že rozmanitost polyfenolů v čaji rooibos zlepšuje aktivitu osteoblastů (neboli buněk, které vyvíjejí kosti). Flavonoidy orientin a luteolin byly specificky studovány na kostních buňkách a vykazovaly zvýšenou úroveň růstu kostí a mitochondriální aktivitu. Tyto flavonoidy zvýšily obsah minerálů v kostních buňkách použitých ve studii, což naznačuje, že čaj rooibos celkově zlepšil růst kostí.

Vedlejší účinky čaje rooibos

Rooibos má několik výhod, ale stejně jako u všeho, co přidáte do svého jídelníčku, mohou někteří lidé zaznamenat vedlejší účinky. Dávejte pozor na to, jak se cítíte po přidání rooibosu do vaší stravy. Pokud máte obavy, poraďte se před pravidelným užíváním rooibosu se svým lékařem.

 

Jak připravit čaj rooibos

Ingredience:

  •      1 lžička nebo čajový sáček čaje rooibos
  •      240ml vody

 

Instrukce:

  •      Převařte vodu a zalijte čaj. Přikryté louhujte 5-15 minut.
  •      Podle chuti přidejte sladidlo, jako je surový med nebo stévie.

 

Více než jen způsob hydratace bez kofeinu, čaj rooibos přináší dlouhý seznam zdravotních výhod v každém doušku. Jeho antioxidační schopnosti, protizánětlivé vlastnosti a další zdraví prospěšné vlastnosti dělají ze šálku teplého, přirozeně aromatického čaje rooibos něco, co byste měli přidat do své každodenní rutiny.

 

Jak nám pomáhá zelený čaj zhubnout?

Zpět do obchodu