Jaké jsou výhody chia semínek?

chia semínka účinky

Co je to superpotravina?

Termín superpotravina je definován velmi volně a zdá se, že pro různé lidi znamená různé věci,  existují však dva hlavní způsoby, jak můžeme jídlo považovat za skutečně „super“. Za prvé, superpotravina je plná základních živin, což z ní dělá něco, co je všestranné. Zatímco mnoho potravin má tendenci mít omezený nutriční profil, superpotraviny často zaškrtávají několik políček, pokud jde o vlákninu, vitamíny, minerály a esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny. Za druhé, superpotravina nemusí mít různorodý nutriční profil, ale může mít jednu nebo dvě specifické zdraví prospěšné živiny, které se běžně nevyskytují v jiných „normálních“ potravinách, nebo alespoň v tak velkém množství, tak jak fungují chia semínka, která jsou široce považovány za superpotravinu, dokážou splňovat všechny požadavky?

Kvalitní a pohodlné legíny seženete jedině u nás. Mám široký výběr dámského fitness oblečení, které skvěle padne.

Jaké jsou výhody chia semínek?

Chia semínka se sklízejí z rostliny Salvia hispanica, která je ze stejné čeledi rostlin jako máta, a první políčko zaškrtnuté jako superpotravina je, když se podíváme na její složení mastných kyselin.

Chia semínka jsou skvělým zdrojem mastných kyselin

Chia semínka obsahují kolem 30 % tuku, ale jsou to „dobré“ nenasycené a esenciální mastné kyseliny omega-6 a omega-3. Čestnou zmínkou je skutečnost, že 60 % mastných kyselin v chia semínkách jsou omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro buněčné zdraví a kontrolu zánětů. Konzumace omega-3 je spojována s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, regulací cholesterolu a nižším rizikem rakoviny a cukrovky, což se částečně připisuje „dobrým“ tukům obsaženým v chia semínkách. Nenasycené mastné kyseliny spojené se zlepšením kardiovaskulárního zdraví se samozřejmě nacházejí v jiných potravinách. Ukázalo se například, že olivový olej je velmi dobrý pro zdraví srdce. Existují tedy ještě nějaké další věci, které ‚najdeme‘ v chia semínkách a které je povyšují nad úroveň skromného ‚normálního‘ jídla?

Chia semínka poskytují vynikající množství bílkovin rostlinného původu

Odpověď na to je jednoznačné ano! Chia semínka jsou také dobrým zdrojem bílkovin, obsahují 15-25g na 100g. Víme, že bílkoviny jsou důležité, aby nám pomohly budovat svalovou hmotu, zotavit se z cvičení a jsou nezbytné pro zdraví, a ořechy či semena jsou důležitými přispěvateli k příjmu bílkovin, zejména pro ty, kteří mají rostlinnou stravu. Chia semínka jsou však obzvláště vynikající jako zdroj rostlinných bílkovin, protože na rozdíl od mnoha jiných rostlinných zdrojů obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které tělo potřebuje.

Chia semínka přispívají ke zdravým střevům

Chia semínka také poskytují obrovské množství vlákniny, typické množství 30-40 g na 100g porci. Doporučená denní vláknina je asi 30 g denně a to je něco, co mnoho lidí nedosahuje svých denních potřeb. Přidání malého posypu chia semínek do jídla je skvělý způsob, jak doplnit denní příjem vlákniny. Příjem vlákniny je důležitý pro udržení zdraví střev, což nám nejen pomáhá k lepším funkcím trávení, ale zdravá střeva mají důležité důsledky pro imunitní systém a byla dokonce spojována s lepším duševním zdravím.

Chia semínka mají protizánětlivé vlastnosti

Pokud obsah esenciálních mastných kyselin, vlákniny a všech esenciálních aminokyselin nestačí k označení chia semínek jako superpotravin, obsahují také důležité vitamíny, minerály a další „aktivní sloučeniny“, o kterých je známo, že podporují zdraví. Tyto aktivní sloučeniny zahrnují flavanoly a fenolové kyseliny, o kterých je známo, že mají protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. V kombinaci s dalšími „sloučeninami“ v chia semínkách jsou to, co z nich dělá super, zdraví prospěšnou potravinu.

Co byste měli dělat s chia semínky?

Chia semínka se dají jíst „syrové“ a jsou chuťově i strukturou podobné semínkům máku. Mohou být také namočené, což způsobí, že semena expandují a změknou. Extra objem namočených chia semínek může být užitečný jako nástroj na hubnutí, protože přidává extra objem jídla za stejnou cenu kalorií, pomáhá zajistit pocit plnosti, což je důležité pro kontrolu hladu. Chia semínka lze jednoduše nasypat do salátů, přidat do kaše nebo jiných cereálií a jsou skvělým doplňkem do smoothies. Namáčení chia semínek není jen něco, co lze provádět ve vodě, ale také v jakýchkoli jiných tekutinách, jako je mandlové mléko, které se často používá k výrobě tapioky ve stylu chia semínek nebo rýžového pudingu.

 

chia puding

Kolik chia semínek byste měli sníst za den?

Na tuto otázku neexistuje žádná skutečná správná odpověď, ale aby bylo zajištěno, že získáte přidané výhody vlákniny a omega 3 mastných kyselin, které ve stravě mnoha lidí často chybí, porce 20–30 g denně bude stačit k zajištění přibližně třetiny vaší potřeby vlákniny a ujistěte se, že dosáhnete doporučených denních cílů omega-3.

Závěr

Chia semínka jsou neuvěřitelně všestranná potravina, která poskytuje širokou škálu základních živin včetně:

  •     Nenasycených tuků s velkým množstvím omega-3 a omega 6 mastných kyselin.
  •     Aminokyseliny včetně všech našich esenciálních aminokyselin.
  •     Vlákniny se 100 g poskytuje doporučené denní množství.
  •     Flavanoly a fenolové kyseliny, které chrání před rakovinou.

Konzumace chia semínek je spojována s nižším rizikem několika onemocnění včetně kardiovaskulárních onemocnění, některých druhů rakoviny a srdečních chorob, takže je celkem bezpečné tvrdit, že chia semínka dostojí své pověsti, jako seriózní super potravina.

Nejlepší omega-3 pro vegany?

Zpět do obchodu