6 důvodů, proč jíst chia semínka

chia semínka s jogurtem

Co jsou chia semínka?

Věděli jste, že chia semínka jsou jednou z nejzdravějších potravin na celém světě? To je pravda. Na něco tak malého jsou chia semínka extrémně bohatá na živiny, obsahují značné množství bílkovin, omega, vlákniny a antioxidantů, abychom jmenovali alespoň některé.

„Chia“ je starověké mayské slovo pro „sílu“ a je snadné pochopit proč.

 

Na našem blogu najdete články o výživě a o cvičení, ale na našem eshop najdete skvělé fitness oblečení, které zaujme každého.

Proč jsou chia semínka tak skvělá?

Protein

S 20 g bílkovin na 100 g dodávají vysoké množství bílkovin, které obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin. Pokud jste aktivní, potřebujete bílkoviny na podporu své regenerace, a to ještě více, pokud trénujete s vlastní váhou nebo děláte hodně intenzivní, výbušné cvičení. Aminokyselinový profil je dalším bonusem, který zajišťuje, že získáte aminokyseliny, které potřebujete, abyste zůstali silní během tréninku a mezi tréninky.

Vysoký obsah vlákniny

Chia semínka jsou bohatá na vlákninu, přesněji 38 g na 100 g. Vysoký obsah vlákniny nezvyšuje hladinu cukru v krvi a většina sacharidů pochází z vlákniny samotné. V žaludku se chia semínka roztahují, což vede k pocitu plnosti. Jako takové jsou fantastickým jídlem pro zvládání chuti k jídlu.

Esenciální mastné kyseliny

Bylo prokázáno, že semínka chia zvyšují hladinu kyseliny alfa-linolové a kyseliny eikosapentaenové v krvi, které jsou spojeny s dobrým zdravím srdce. Zvýšené hladiny Omega 3 jsou také spojeny se snížením triglyceridů, snížením cholesterolu a zlepšenou ochranou kloubů.

Spousta železa a hořčíku

20g porce chia semínek obsahuje dvakrát více železa a hořčíku než špenát. Železo je životně důležitou součástí hemoglobinu, bílkoviny, která přenáší kyslík a oxid uhličitý v krvi. Neoptimální hladiny železa mohou ovlivnit množství kyslíku, které je transportováno do svalu během cvičení, což může mít dominový efekt na výkon. Železo je také spojeno s produkcí ATP, čímž se schopnost těla efektivně produkovat ATP snižuje, pokud je železa nedostatek. Hořčík má v těle řadu důležitých rolí, ovlivňuje věci, jako je svalová kontrakce a relaxace, srdeční činnost a metabolismus kostí, ale také hraje klíčovou roli v anaerobní i aerobní produkci energie.

Silné antioxidanty

Chia semínka jsou až po okraj nabitá antioxidanty, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a snižují oxidační poškození buněk. Tento vysoký antioxidační profil navíc přispívá k dlouhé skladovatelnosti, což z něj dělá extrémně pohodlné jídlo v kuchyni.

Všestrannost

Chia semínka se nerozlišují. Jsou vhodné pro vegetariány a vegany, neobsahují lepek, mléčné výrobky, sóju a laktózu. Chia semínka, posypaná na proteinové kaši, navrch jogurtu, přidaná do proteinového koktejlu, rozsypaná na salát nebo použitá při pečení, jsou vysoce flexibilní.

chia puding_1

Zařaďte chia semínka do svého jídelníčku

Pokud se vám přidávání chia semínek do vašeho proteinového koktejlu zdá trochu nudné, proč místo toho nezkusit některé z těchto kreativních receptů?

Proteinová pomazánka chia a mandle

Je možné, že něco tak jednoduchého a snadného na přípravu může být tak chutné a bohaté na živiny? Podívejte se samy!

 

  • Makra na porci: 144 kalorií, 6,3 g bílkovin, 4 g sacharidů, 12,5 g tuků

Proteinové tyčinky z arašídového másla a chia semínek

Zde je super chutná a skvělá snídaně nebo alternativa svačiny pro lidi na cestách. Arašídové máslo a chia proteinové tyčinky, obsahují více než 14,8 g bílkovin a 15,6 g zdravých tuků na tyčinku.

  • Makra na tyčinku: 252 kalorií, 14,8 g bílkovin, 13,2 g sacharidů, 15,6 g tuků

 

Smoothie s chia semínky a z bílé čokolády

Tento recept na chia smoothie s bílou čokoládou je naprostá hračka, ale nejen to, každá porce poskytuje neuvěřitelných 46 g bílkovin díky odměrce syrovátkového proteinového prášku z bílé čokolády a kapce tekutých vaječných bílků.

 

  • Makra na porci: 297 kalorií, 46 g bílkovin, 10 g sacharidů, 7 g tuků

 

 

Závěr

Chia jsou malý zázrak, proto stojí za to, je vyzkoušet. Můžete je přidat do čehokoliv, já osobně je dávám do ovesné kaše, krásně ji také zahustí a doplní o skvělá makra.

 

Kolik vlákniny na hubnutí bych měl jíst?

Zpět do obchodu