Vyberte si doplňky, které jsou pro vás to pravé

tělesný typ výživa

Nejlepší výživa pro tělesný typ

Všichni jsme slyšeli o teorii typu těla. Jak ale váš typ postavy ovlivňuje doplňky, které používáte? Je čas to zjistit.

Pojem somatotypů, tělesných typů – sahá až do roku 1954, kdy byl popsán v knize „Atlas mužů“, kterou napsal americký psycholog William Herbert Sheldon. Sheldon navrhl tři somatotypy: endomorf, mezomorf a ektomorf. Původně přišel s těmito rozdíly, aby předpověděl duševní vlastnosti lidí, ale také identifikoval společné fyzické vlastnosti. Právě tento aspekt somatotypizace dnes fitness průmysl stále používá.

Ať už jste jakýkoliv tělesný typ, vždy je dobré mít do fitka vhodné fitness legíny, tepláky nebo kraťasy. Celou naší nabídku najdete v našem eshopu.

Který somatotyp jsi?

Většina z nás je nějaká kombinace dvou (nebo dokonce tří) somatotypů. Ale tady je návod:

Ektomorfové

Ektomorfové jsou „těžce vyhrávající“ ve světě tělocvičny. Jsou obvykle tenčí, delší a vyšší než ostatní, s malou strukturou kostí, tenkými končetinami, malými zápěstími a kotníky. Mohou mít potíže s přibíráním na váze a svalovou hmotou a je pro ně velmi snadné zhubnout. Pokud mají svaly, pracovali velmi tvrdě, aby je tam získali (a žijí ve strachu, že je ztratí). Ektomorfové mají tendenci být dominantní ve štítné žláze a mohou mít pocit, že jim často tečou nervy (často jsou citliví na katecholaminy epinefrin a norepinefrin). Mají tendenci mít vysokou toleranci uhlohydrátů. Dobré makro rozdělení pro ektomorfy může být 25 % bílkovin, 55 % sacharidů, 20 % tuků (bez ohledu na čísla, rozhodně vyšší sacharid, mírný protein, nižší obsah tuku).

Endomorfové

Endomorfové mají větší kostní strukturu než ekto, s větší celkovou tělesnou hmotou a tukovou hmotou. Přemýšlejte o nich jako o powerlifterech. Endomorfové jsou často velmi silní, ale netáhne je to kardiu (a představa kardia ve vytrvalostním stylu je zmátla) Endomorfové bývají méně přirozeně nakloněni k obecné aktivitě než ektomorfové, což by mohlo být jedním z vysvětlení jejich schopnosti více odkládat tělesný tuk. Obvykle mají nižší toleranci sacharidů, pomalejší metabolismus a je pro ně docela snadné nabrat přebytečný tělesný tuk (a také je těžké ho ztratit).

Dobré makro rozdělení pro endomorfy může být 35 % bílkovin, 25 % sacharidů, 40 % tuků (obecně vyšší příjem tuků a nižší příjem sacharidů, přičemž sacharidy jsou načasovány většinou kolem tréninku).

Mezomorfové

Každý chce být mezomorf. Tito kluci a dívky snadno nabírají svaly a dobře reagují na trénink. Vypadají svalnatě, ale atleticky, mají vyváženou postavu a střední kostní strukturu. Pokud zůstanou aktivní, obvykle mají slušné množství netukové hmoty a zůstanou také pěkně štíhlí. Meso inklinují být přirozeně testosteron a GH (růstový hormon) dominantní, což by mohlo vysvětlit jejich schopnost budovat svaly a udržovat nízkou hladinu tělesného tuku.

Dobrý makro split pro mezomorfa by byl poměrně vyvážený – zkuste 30 % bílkovin, 40 % sacharidů, 30 % tuků.

co jíst na svaly

Užitečné doplňky pro váš typ těla

Je důležité jíst nejlepší makro split pro váš typ těla a také věnovat pozornost načasování jídla. Ale co suplementy?

Nejlepší doplňky pro ektomorfy?

Vzhledem k tomu, že ektomorfové mohou mít problémy s přibíráním na váze a často se zdá, že jsou těžce přibírající, potřebují kaloricky bohaté potraviny. Mohli by mít prospěch z kvalitního mass gaineru. Ecto – zásobte se chutnými ořechovými másly. Snažte se abyste do svého jídelníčku zařadili dostatek bílkovin a sacharidů, aniž byste museli jíst velké množství jídla. Gainer vám v tom pomůže.

Nejlepší doplňky pro endomorfy?

Endomorfové mohou snadno přidávat nežádoucí tělesný tuk, takže se musí ujistit, že jejich sacharidy pocházejí z kvalitních zdrojů. Neměli by se úplně vyhýbat tukům, ale zvažte EFA, CLA a kokosový olej pro doplňkové tuky s přidanými výhodami. Kapsle zeleného čaje nebo prášek ze zeleného čaje Matcha mohou podpořit rychlost metabolismu a povzbudit trochu extra spalování kalorií během dne. Pokud jde o bílkoviny, Whey Protein dodá bílkoviny, které potřebujete, bez dalších sacharidů nebo tuků, Whey Isolate bude pro vás nejčistší a s nejnižším obsahem tuku. Podpoří vaše cíle, pokud chcete shodit nějakou váhu.

Nejlepší doplňky pro mezomorfy?

Mezomorfové budou muset podpořit svůj trénink tím nejkvalitnějším jídlem, které mohou sníst. Měli by se zaměřit na kvalitní zdroje sacharidů a doplňky pro sílu, výkon a regeneraci. Meso pravděpodobně pocítí velký přínos z kreatinu, a pokud potřebují extra podporu pro trénink, komplexní přípravek by byla skvělá volba. Kvalitní protein by byla dobrá volba po tréninku a tekuté vaječné bílky by mohly být užitečným kuchyňským základem pro přidání extra bílkovin do jídel bez tuků nebo sacharidů.

 

Jaký typ postavy jseš ty? V tomto článku se dozvíte jak doplnit energii, možná to teď právě potřebujete.

Zpět do obchodu