Vitamíny a doplňky, které vám doplní energii

jak doplnit energii

 

Vyvážená strava v kombinaci s cvičením a spánkem jsou klíčovými faktory při udržování energetické hladiny a boji proti únavě. Mohou však nastat situace, kdy budete těžit z extra podpory, kterou mohou některé vitamíny a doplňky poskytnout. Zde je náš průvodce nejlepšími doplňky, které Vám dodají energii.

 

Seznam doplňků a vitamínů, které doplní energii

Dextróza

Dextróza je sacharid s vysokým GI, je pohodlným a rychle působícím zdrojem energie. Díky tomu je skvělým doplňkem pro rychlou energii před i během tréninku. Může to být také opravdu prospěšné po cvičení, protože pomůže rychleji obnovit hladinu glykogenu. Zlepšení regenerace a zvýšení dostupnosti glykogenu (energie použitá pro trénink s vysokou intenzitou). 

MCT

MCT jsou triglyceridy se středním řetězcem, což jsou zdravé tuky nacházející se v potravinách, jako je kokosový ořech a mléčné výrobky. Mají rychlejší metabolismus než mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, což má za následek rychlejší produkci energie. To z něj může udělat perfektní doplněk před cvičením nebo ve formě prášku mohou být přidány do proteinového koktejlu či smoothie pro další zvýšení energetické hodnoty.

Kreatin

Během cvičení s vysokou intenzitou, jako je sprint na 50 m nebo těžká série dřepů, hraje kreatin klíčovou roli v dostupnosti energie. Doplnění kreatinu zvyšuje množství fosfokreatinu (PCr) ve vašich svalových buňkách. Při cvičení s vysokou intenzitou pomáhá udržovat hladinu adenosintrifosfátu (ATP), což vám umožňuje přidat další opakování, sprintovat déle a rychleji regenerovat.

Kofein

Kofein je silný stimulant, který může zlepšit bdělost, koncentraci a snížit pocity únavy. Po konzumaci kofeinu se účinky obvykle projeví mezi 20 a 120 minutami a pokud chcete zvýšit váš tréninkový výkon, doporučuje se konzumovat kofein 45-60 minut před tréninkem. Nadměrné užívání kofeinu však může ovlivnit kvalitu spánku. Snížení spotřeby kofeinu v pozdních odpoledních hodinách pomáhá předcházet špatnému spánku.

Železo

Železo je rozhodující pro výrobu energie v těle, protože je potřebné k produkci dostatečného množství hemoglobinu. Látky, která přenáší kyslík ve vašich červených krvinkách.

Tento kyslík pomáhá metabolizovat energii z uloženého tuku a sacharidů. Proto, pokud máte nedostatek železa, můžete pociťovat únavu. Ženy ve věku od 19 do 50 let potřebují 14,8 mg denně a muži potřebují 8,7 mg.

Kyselina listová

Kyselina listová, která se nachází v listové zelené zelenině, brokolici, klíčcích hrášku, cizrny, fazolích, játrech a některých snídaňových cereáliích, pomáhá tělu vytvářet červené krvinky. Červené krvinky přenášejí po těle kyslík, který se používá k výrobě energie z uloženého tuku a sacharidů v těle. Kyselina listová je tedy rozhodně nezbytná energie.

Vitamin C

Vitamin C je důležitý pro výrobu energie, protože také umožňuje transport a vstřebávání železa. Je také nezbytný pro syntézu karnitinu, který je klíčovou složkou energetického metabolismu. Karnitin působí jako transportér, který umožňuje mastným kyselinám vstoupit do mitochondrií a nakonec produkuje energii.

Hořčík

Hořčík je klíčovým minerálem podílejícím se na metabolismu potravin, odtud čerpáme energii. Tento doplněk může také pomoci zlepšit spánek, což je neuvěřitelně důležité, protože kvalitní spánek v pravidelných intervalech může pomoci zlepšit regeneraci po cvičení a samozřejmě bojuje proti únavě. Vyskytuje se v listové zelenině, jako je špenát, ořechy, semena, luštěniny a celá zrna. Doporučuje se, aby ženy konzumovaly 270 mg denně a muži 300 mg denně.

 

Koenzym Q10

CoQ10 je potřebný pro produkci energie vašeho těla, protože se podílí na procesu výroby ATP (adenosintrifosfát), který se používá k provádění všech funkcí vašeho těla. Rovněž se ukázalo, že zlepšuje výkon a regeneraci po náročném cvičení, které způsobuje značnou únavu. Úrovně CoQ10 přirozeně klesají se stárnutím, což může způsobit, že suplementace může být obzvláště prospěšná, tím jak stárnete.

 

Vitamín B12

B12 je důležitý pro produkci energie vašeho těla díky své roli v metabolismu mastných kyselin a aminokyselin. B12 v zásadě umožňuje našim tělům rozkládat jídlo na energii a existují důkazy o tom, že pokud máte nedostatek B12, může suplementace zvýšit hladinu energie. Tělo si nedokáže vyrobit vlastní B12, takže je třeba jej konzumovat ve stravě. B12 se nachází ve zdrojích živočišných bílkovin, jako je maso a drůbež. To znamená, že B12 může být obzvláště vhodným doplňkem pro vegetariány a vegany.

 

Závěr

Kromě zdravé výživy a kvalitního spánku mohou výše uvedené doplňky poskytnout další energii. Některé mohou rychle působit jako dextróza, MCT a kofein, zatímco jiné je třeba pravidelně doplňovat, aby se zvýšila produkce energie v těle.

 

Viděli jste naše nové fitness legíny Gymclothes Diamon Black? Příjemný lesklý materiál a pohodlný střih.

Zpět do obchodu