Co je to citrulin malát?

citrulin malát

Všichni jsme byli, kde je super motivace, vaše oblečení je koordinováno, váš seznam skladeb nelze porazit. Ale jsou chvíle, kdy se vaše tělo vzdá. Když se vaše svaly najednou cítí o 10 kg těžší, může to být velmi frustrující a skličující.

Věřte tomu nebo ne, klíčem by mohl být citrulin malát.

Co je citrulin malát?

Citrulin Malát je aminokyselinová sloučenina, která si získala pozornost díky své hlasné schopnosti oddálit nástup únavy během intenzivního cvičení. Proto citrulin často najdete v doplňcích před tréninkem.

Citrulin

Citrulin, někdy označovaný jako l-citrulin, je neesenciální aminokyselina, což znamená, že může být syntetizován (produkován) v těle. Jakmile je citrulin vytvořen, podílí se na různých metabolických drahách, zejména na cyklu močoviny a je prekurzorem aminokyseliny arginin.

Arginin hraje roli při produkci oxidu dusnatého, který funguje jako vazodilatátor ke zlepšení průtoku krve a dodávky kyslíku do těla.

 Během aerobního cvičení vyžaduje kosterní sval kyslík pro výrobu energie, takže produkce více NO vede k většímu přísunu kyslíku do pracujících svalů a vyšší aerobní kapacitě, což znamená, že zvládnete vyšším intenzity při cvičení.

Možná si nyní říkáte „proč si nedopřát jen arginin nebo NO (nitric oxide)?“. Citrulin má delší poločas než arginin a NO, což znamená, že v našem systému cirkuluje déle a ve skutečnosti je účinnější při zvyšování hladiny argininu než samotné doplňky argininu.

 Představte si doplnění citrulinu jako odrazový můstek ke zvýšení produkce NO v těle.

Malát

Malát je základním meziproduktem cyklu kyseliny trikarboxylové (TCA), který generuje dvě třetiny energie těla využitím tuků a sacharidů spotřebovaných stravou. V cyklu TCA je malát dehydrogenizován (zbavený atomů vodíku), který v tomto procesu generuje NADH2. Tento koenzym pak může pokračovat v produkci adenosintrifosfátu (ATP), což je energie potřebná pro svalovou kontrakci.

V zásadě zajistí, aby vaše tělo mělo dostatečné množství malátu, aby cyklus TCA fungoval hladce a aby vaše svaly měly dostatek využitelné energie, aby vás udržely v pohybu.

Výhody citrulin malátu

Všechno je v pořádku a dobré pochopení toho, co se děje v našich buňkách, ale otázkou je, opravdu funguje citrulin malát a bude fungovat i na mě? Naštěstí má výzkum odpovědi

Citrulin malát může oddálit svalovou únavu

Během jedné studie absolvovali muži trénovaní na odolnost 5 serií leg pressu, hack squatu a předkopávání nohou na 60% maxima jednoho opakování (maximální váha, kterou můžete zvednout na jedno opakování) až do selhání. Po konzumaci citrulin malátu byl počet provedených opakování signifikantně vyšší u všech cvičení než ve srovnání se skupinou s placebem

Schopnost vykonávat více opakování se rovná více času pod napětím, což se promítá do vynikajícího budování svalů.

Podobné účinky byly pozorovány u žen, přičemž suplementace citrulin-malátem ve srovnání s placebem zvyšovala počet opakování různých cviků na odolnost horní a dolní části těla. Ženy v této studii uváděly nižší hodnocení vnímané námahy po konzumaci citrulin malátu

Představte si, že cvičíte déle a cítíte se nepřemožitelný.

Pokud činky nejsou vaším čajem, může citrulin malát také zlepšit kalistenický výkon při cvičení, jako jsou shyby a kliky. Dále také může zvýšit výbušnou sílu.

Zlepšuje dodávku kyslíku do svalů

Výhody citrulinu jsou spojené s výkonem, ale výzkum také prokázal, že má také výhody při aerobním cvičení

Před několika lety to výzkumná skupina podrobila testu pomocí protokolu o vysoké intenzitě. Účastníci konzumovali citrulin malát nebo placebo po dobu 7 dní. V tomto případě citrulin malát zvýšil ujetou vzdálenost v daném čase, zlepšil kapacitu oxidačního metabolismu a snížil arteriální krevní tlak.

Pokud je tedy vaším cílem zlepšit vytrvalostní výkon, můžete vyzkoušet doplněk citrulin-malát.

Dávkování citrulinu malátu a jeho vedlejší účinky

Předchozí studie ukazují, že denní dávka 6-8 g citrulinu je dostatečná dávka k vyvolání ergogenního účinku, i když dávky 3 g stále nabízejí výkonnostní výhody. Bez ohledu na to, zda se citrulin-malát užívá akutně jako jednorázová dávka, nebo po několik po sobě jdoucích dnů, se považuje za bezpečný doplněk a nezpůsobuje závažné nežádoucí účinky.

Závěr 

Celkově vzato, citrulin malát vypadá, že má velký potenciál jako ergogenní pomocník pro odolnost i vytrvalost. Složka citrulinu pomůže zvýšit produkci oxidu dusnatého a přesunout nežádoucí amoniak, čímž sníží svalovou únavu v procesu. Malát mezitím usnadní aerobní metabolismus a zajistí, že vaše svaly dostanou dostatek energie, aby zvládly vaše delší tréninky.

Sportovní legíny a sportovní podprsenky vyberete jedině na našem eshopu. Široká nabídka, která obsahuje fitness leginy, damske mikiny a tepláky.

Zpět do obchodu