Chrom Pikolinát a jeho výhody ve sportu

zdroje chromu

 

Chrom je minerál potřebný ve stopovém (velmi malém) množství pro zajištění dobrého zdraví. Chrom pomáhá přeměnit krevní cukr z krve na buňky, které se použijí na energii a přeměňuje sacharidy, tuky, bílkoviny na energii. V zásadě je to důležité pro metabolismus!

Chrom se vyskytuje ve dvou formách: trojmocný, který se nachází v potravinách a šestimocný - toxická forma, která se nachází na průmyslových pracovištích. Další část článku se pak bude zabývat tím, jaké potraviny jsou bohaté na trojmocnou formu chrómu.

U lidí starších 9 let bylo stanoveno, že odpovídající příjem u žen je 21–25 mg denně a u mužů 25–35 mg.

Odhaduje se, že 25–50% americké populace má mírný nedostatek chromu. Předpokládá se, že strava s vysokým obsahem cukru (> 35% kalorií) může zvýšit vylučování chrómu močí. Dalšími důvody nedostatku chromu mohou být nemoci, nadměrný trénink, těhotenství a stres. Bylo konstatováno, že i mírný nedostatek chromu může způsobit problémy v metabolismu cukru v krvi a dlouhodobou toleranci glukózy. Chromový minerál může zpomalit ztrátu vápníku, a proto by mohl být užitečný pro ženy během menopauzy. Někteří vědci tvrdí, že je chrom užitečný a důkazy se zdají být smíšené.

 

Nebezpečí nadměrné spotřeby chromu

 

Užívání nadměrných doplňků chrómu (kromě stravy bohaté na chrom) může vést k žaludečním problémům a nízké hladině cukru v krvi. I když je to docela šokující, není se čeho bát, protože vedlejší účinky jsou vzácné a jsou více vidět u toxické formy pozorované v průmyslovém použití (továrny). Abychom znovu zopakovali, jak bezpečné to může být, odhadovaný bezpečný koncový rozsah byl stanoven až na 200 mg.

 

Interakce chromu

 

Suplementace chromu může mít interakce s několika klíčovými sloučeninami, tyto interakce mohou být mírně škodlivé nebo mohou jen zhoršit či zvýšit absorpci chrómu. K zajištění vaší bezpečnosti se důrazně doporučuje, abyste se poradili se svým lékařem. Hlavní významnou interakcí jsou interakce s inhibitory prostaglandinu (těmi, které snižují zánět, jako je aspirin nebo ibuprofen). Jako sportovci obvykle užíváme nějaký protizánětlivý lék. Takže je to obzvláště důležité. Úřad doplňků stravy odhaduje, že jen velmi málo (0,4 až 2,5) procent chromu se skutečně dostane do krve. Při jeho vstřebávání pomáhá vitamin C a niacin. Antacida (včetně uhličitanu vápenatého) interferují s absorpcí chrómu.

 

Chrom ve sportu?

 

Je známo, že kulturisté a sportovci užívají pikolinát chromitý ke zvýšení výkonu a zvýšení energie. Předpokládá se, že zvýšení metabolického zdraví může pomoci při hubnutí, růstu svalů a výkonu. Důkazy o užitečnosti jsou smíšené.

 

Smíšené důkazy

Důkazy pro doplnění chrómu produkujícího jakékoli výhody se zdají být smíšené, někdy jsou vidět dobré výsledky a někdy vůbec nic. Mám podezření, že populace s nedostatkem chromu získají nejvíce výhod (to platí u většiny doplňků). Tyto populace se pravděpodobně vyskytnou v zemích prvního světa (v těch, které se pravděpodobně nejvíce zajímají o suplementaci), protože u těchto populací je pravděpodobnější, že budou mít stravu s vysokým obsahem cukru. Například velkou část mé stravy tvoří rychlé občerstvení, pravděpodobně bych byl lepším kandidátem na doplnění chrómu. Jiné významné populace jsou ty, které jsou ve stresu, trpí nemocemi, které by mohly způsobit nedostatek. Obzvláště ženy (zejména ty, které procházejí nebo prošly menopauzou, jsou častěji náchylné k problémům s kostmi, estrogen je klíčovou sloučeninou při regulaci kostní denzity, proto je pro ně suplementace chromu důležitá.

 

Dámské fitness oblečení za skvělé ceny najdete jedině na našem eshopu!

 

Závěr

Výhody nelze prokázat, že se důsledně vyskytují při suplementaci, ale jakmile se objeví, zdá se, že existují náznaky, že zlepšená inzulínová tolerance může vést k lepšímu zadržování živin pro buňky, což může vést ke zlepšení odbourávání tuků a přírůstku svalové hmoty. Bude třeba provést další výzkum u zdravých populací s posilováním, aby se zjistilo, zda je chrom užitečný pro zlepšení složení těla.

Zpět do obchodu