Co je CoQ10? A jak podporuje energii?


Koenzym-Q10 (lépe známý jako CoQ10) je silný antioxidant, který působí na buněčné úrovni jako palivo pro vaše mitochondrie a poskytuje energii pro váš mozek a tělo.

Proč je CoQ10 tak životně důležitý? Energetická hladina klesá s věkem, proto je nutné začlenit doplněk CoQ10 do vaší každodenní wellness rutiny. Konzistence je klíčová.


 

co je CoQ10

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Hledáte trvalé zvýšení energie? Koenzym-Q10, nejlépe známý jako CoQ10, silný antioxidant, který funguje na buněčné úrovni, aby poháněl vaše mitochondrie. Výsledek? Pozitivní účinky na hladinu energie, které pocítíte během několika dnů užívání, a to jak pro váš mozek, tak pro tělo. Vzhledem k tomu, že se jedná o koenzym, závisí na něm určité enzymy v těle při provádění určitých úkolů, které mu pomohou správně fungovat. Stejně jako kolagen je CoQ10 přirozeně produkován tělem, přičemž jeho hladiny s přibývajícím věkem klesají.

 

Obsah

Způsoby, jak užívat CoQ10

CoQ10 v potravinách

Kolik CoQ10 byste měli užívat?

Kdy užívat CoQ10: Ráno nebo večer?

Výhody a vedlejší účinky CoQ10

Závěr

 

Způsoby, jak užívat CoQ10

CoQ10 je k dispozici v různých formách, od měkkých gelů, kapsle až po gumové bonbony. Na trhu jsou také dostupné suché pilulky, i když ty se obvykle musí užívat s jídlem, aby se plně a účinně vstřebaly.

 

CoQ10 v potravinách

ústřice a CoQ10

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

I když ano, CoQ10 se nachází v mnoha druzích potravin, mimo jiné včetně masa z orgánů, ústřic, avokáda a brukvovité zeleniny, plné výhody CoQ10 se projeví pouze tehdy, pokud jsou tyto potraviny přijímány ve velkém množství. Konzumace stovek ústřic a avokád na jedno posezení? Nemožné. Proto doporučujeme doplňovat potraviny bohaté na CoQ10 kapslí nebo gelu, které vám pomohou dosáhnout požadované energetické hladiny.

 

Kolik CoQ10 byste měli užívat?

Zatímco doplňky CoQ10 přicházejí v různých dávkách[1], doporučujeme užívat 100 mg denně, abyste zažili plné výhody této složky. Pokud jde o zavádění doplňků stravy do vaší stravy, vždy doporučujeme nejprve konzultaci s licencovaným zdravotníkem. Mohou vám nejlépe poradit na základě vaší jedinečné zdravotní historie, zda jsou doplňky CoQ10 pro vás vhodné.

Kdy užívat CoQ10: Ráno nebo večer?

Nicméně klinický výzkum ukazuje, že lidé pociťují pozitivní vliv na svou energii pravidelného užívání CoQ10 za určitý čas[2]. Protože je známo, že CoQ10 podporuje energetické hladiny, doporučujeme užívat doplňky CoQ10 během dne. Pozdě pracujete? Klidně si vezměte CoQ10 na večer, aby vám pomohl zvládnout váš seznam úkolů.

Výhody a vedlejší účinky

chleba s avokádem a lososem na bílém talíři s bazalkou

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Složka skutečně poskytuje výhody, pokud jde o poskytování buněčné a trvalé energie pro tělo a mozek. Pokud jde o vedlejší účinky[3], buďte si jisti, že nebyly hlášeny žádné závažné vedlejší účinky, kromě potenciální nespavosti a zažívacích potíží u některých uživatelů. CoQ10 nemusí být kompatibilní s některými způsoby léčby rakoviny, ale to je na licencovaném zdravotníkovi, aby rozhodl na základě vaší zdravotní historie a současného postupu.

Závěr

Vždy by vaše strava měla být na prvním místě, než začnete užívat jakýkoli doplněk stravy, pokud není ve vašich silách, všechny potřebné vitamíny a živiny doplnit běžnou stravou, pak přijdou na řadu doplňky. CoQ10 je skvělý na zvýšení energie, ale je potřeba ho užívat dlouhodobě, aby se účinky projevily.

Kromě doplňků a jídla, je dobré volit i vhodné fitness oblečení, abyste se cítili skvěle.

 

Reference

[1] Albert E. Raizner, MD  Coenzyme Q10 - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822644/.

[2] Kei Mizuno, Akihiro T. Sasaki, Kyosuke Watanabe, Yasuyoshi Watanabe Ubiquinol-10 Intake Is Effective in Relieving Mild Fatigue in Healthy Individuals - https://www.mdpi.com/2072-6643/12/6/1640

[3] Coenzyme Q10 - https://www.nccih.nih.gov/health/coenzyme-q10

 

Autor: Romana Peřková

Romana Peřková je certifikovaná holistická poradkyně pro zdraví a výživu, osobní trenérka fitness a učitelka jógy. Již více než 15 let píše Romana kreativní a podmanivý obsah pro publikace mezinárodního i místního rozsahu. I když nemůže odolat a vyzkoušet každý vědecky podložený zdravotní tip, má také zálibu v astrologii. Můžete ji najít procházet se v přírodě (samozřejmě s kávou v ruce) a o víkendech cvičit na kytaru.

 

 

Zpět do obchodu