Jablečný ocet: Je opravdu tak zdravý?

 


Výhody jablečného octa jsou působivé: pomáhají snižovat břišní tuk a chuť k jídlu ve spojení s vyváženou stravou, udržovat tělesnou hmotnost a další.

Některé produkty z jablečného octa jsou prošpikované skrytými cukry. Vyberte si doplňky s nízkým obsahem nebo bez cukru, abyste si zajistili všestranný wellness zážitek.


 

proč je jablečný ocet zdravý_1

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Zdá se, že jablečný ocet, láskyplně označovaný jako ACV, je v dnešní době všude. Ale existují dobré, vědecky podložené důvody, proč je tak všudypřítomný v obchodech. Podívali jsme se blíže na tuto oblíbenou, pikantní přísadu, abychom zjistili, proč je tak základním pilířem každodenních wellness procedur, a jak ji můžete začít přidávat do svého vlastního režimu, abyste mohli začít sklízet jeho působivé zdravotní výhody.

 

Obsah

Proč je jablečný ocet tak oblíbený?

Způsoby, jak užívat jablečný ocet

Jablečný ocet a váš metabolismus

Skrytý cukr

Pomáhá udržovat tělo a řídí přibírání na váze

Je jablečný ocet jen přehnaně vychvalovaný?

Závěr

 

Proč je jablečný ocet tak oblíbený?

Rychlé vyhledávání na „jablečný ocet“ přináší na TikToku nespočet výsledků, související videa mají celkem 397,7 milionů zhlédnutí, což upevňuje jeho oblíbený status v aplikaci sociálních médií. Navzdory tomu, že je jablečný ocet pro influencery obsahově zlatý, byl po celá desetiletí v centru wellness konverzace. Jablečný ocet vyrobený z drcených jablek, kvasnic a cukru je v podstatě fermentovaná jablečná šťáva. Dlouho se na něj pohlíželo jako na způsob, jak omezit chutě a udržet si zdravou tělesnou hmotnost. Některé studie to mohou podporovat, přičemž jedna studie z roku 2018[1] došla k závěru, že jablečný ocet může snížit oxidační stres a riziko obezity, jak bylo vidět v jejich testovací skupině samců potkanů krmených s vysokým obsahem tuku. Nástup sociálních médií pouze dal přísadě a jejím kýženým zdravotním přínosům platformu.

Na našich sociálních sítí naleznete nové fitness legíny, které jsme právě přidali.

 

Způsoby, jak užívat jablečný ocet

jablečný ocet kapsle_1

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Existuje mnoho forem jablečného octa, nejznámější z nabídky je jeho nejčistší tekutá forma. Vzhledem k tomu, že jablečný ocet je sám o sobě považován za kyselinu kvůli jeho úrovni pH přibližně 2 až 3, důrazně se doporučuje před konzumací zředit jablečný ocet vodou. Zatímco někteří preferují zamíchat lžíci jablečného octa ve sklenici vody a popíjet tuto směs každé ráno, jiní ji raději přidávají do jídla. Existují také produkty z jablečného octa připravené k pití (jak šumivé, tak neperlivé odrůdy) pro použití na cestách, ale mohou být naplněny cukrem, čímž se potenciálně minimalizuje účinnost jejich známých výhod. (Více o tom později.)

 

Jablečný ocet a váš metabolismus

Metabolismus označuje schopnost těla přeměnit jídlo a pití na energii. Zlepšený metabolismus často znamená, že tělo je schopno spálit více kalorií během stavu odpočinku než když není. Začlenění jablečného octa do vyvážené stravy může pomoci dosáhnout tohoto stavu. Studie na obézních krysách a myších naznačují, že kyselina octová může zabránit ukládání tuků a zlepšit jejich metabolismus. [2]

 

Skrytý cukr

dóza s kostkami cukru_1

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Není žádným tajemstvím, že některé produkty z jablečného octa, jako jsou nápoje a další gumové bonbony na trhu, jsou plné cukru. Některé nápoje a bonbony z jablečného octa například obsahují přidané cukry, cukerné alkoholy a příchutě, čímž se tyto specifické nabídky přeměňují z wellness potravin, které musíte mít, na pochoutky podobné bonbónům. A zatímco vysoký obsah cukru může slibovat chutný zážitek, není to pro někoho, kdo dodržuje svá makra žádané. Obzvlášť, když jste na keto dietě a konzumace cukrů by vás vyhodila z ketózy. Vždy si raději přečtěte štítek, ať neuděláte nějakou chybu ve svém procesu.

 

Pomáhá udržovat tělo a řídí přibírání na váze

Jak již bylo uvedeno, jablečný ocet pomáhá regulovat vaší hmotnost, pouze v případě, že jsou dodrženy další dietní postupy, a chuť k jídlu ve spojení s vyváženou stravou. Spolu s dietním plánem může jablečný ocet pozitivně ovlivnit i složení vašeho těla.

 

Je jablečný ocet jen přehnaně vychvalovaný?

Podle vědecky podloženého výzkumu a neustálého tlachání (jak na TikTok, tak mimo něj) kolem jablečného octa a jeho mnoha prokázaných přínosů lze s jistotou říci, že tento wellness základní doplněk tu zůstane díky vydání nových inovací, které staví jablečný ocet do popředí.

 

Závěr

Jak jsme se dozvěděli, jablečný ocet je určitě skvělým pomocníkem, lze ho najít v několika formách, od kapslí až po tekutinu. Lze jednoduše zapít tabletu nebo v tekuté formě ho rozmíchat ve vodě. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, vždy to nejprve konzultujte s lékařem nebo dietologem, jestli je to pro vás to pravé.

 

Reference

[1] Ben Hmad Halima, Gara Sonia, Khlifi Sarra, Ben Jemaa Houda, Ben Slama Fethi, Aouidet Abdallah Apple Cider Vinegar Attenuates Oxidative Stress and Reduces the Risk of Obesity in High-Fat-Fed Male Wistar Rats - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091513/

[2] Robert H. Shmerling, MD Apple cider vinegar for weight loss: Does it really work? - https://www.health.harvard.edu/blog/apple-cider-vinegar-diet...

 

Autor: Romana Peřková

Romana Peřková je certifikovaná holistická poradkyně pro zdraví a výživu, osobní trenérka fitness a učitelka jógy. Již více než 15 let píše Romana kreativní a podmanivý obsah pro publikace mezinárodního i místního rozsahu. I když nemůže odolat a vyzkoušet každý vědecky podložený zdravotní tip, má také zálibu v astrologii. Můžete ji najít procházet se v přírodě (samozřejmě s kávou v ruce) a o víkendech cvičit na kytaru.

 

 

Zpět do obchodu