Kompletní průvodce ketogenní dietou pro začátečníky


Keto dieta se skládá převážně z tuků, přiměřených bílkovin a malého množství sacharidů.

Když budete jíst velmi málo sacharidů, dostanete se do ketózy, metabolického stavu, kdy vaše tělo spaluje tuk místo sacharidů jako palivo.

Existují různé typy keto diet, včetně standardní diety, cyklického keto a špinavého keto. Než se vydáte na cestu keto diety, zvažte, která cesta je pro vás ta pravá.


 

jak držet keto dietu

Zdroj obrázku: Pexels.com

Jíst tuk ke spalování tuku? Zní to neintuitivně, ale právě to dělá ketogenní dietu tak jedinečnou. Tento styl stravování s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, nazývaný také keto dieta, vám může pomoci cítit se pod napětím dobře. Může vám dokonce pomoci udržet si zdravou váhu, a to vše při vychutnávání lahodných a uspokojujících jídel. Čtěte dále a dozvíte se vše, co chcete vědět o tomto stylu stravování, s naším průvodcem keto pro začátečníky. Pokryjeme vědu, která stojí za tím, jak to funguje, podrobně popíšeme úžasné výhody keto diety a nabídneme vylepšení, která vám pomohou zvládnout menší vedlejší účinky keto a zůstat ve stavu ketózy.

 

Obsah

Co je to keto dieta?

Co je ketóza?

Jak keto dieta funguje?

Jak dlouho můžete držet keto dietu?

Různé druhy keto diet

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

Potraviny k jídlu

Jak dělat keto makra

Možnosti zdravého keto občerstvení

Tipy na ketogenní dietu

Zdravotní přínosy keto

Potenciální keto vedlejší účinky

Obyčejné chyby

Doplňky

Je pro vás keto to pravé?

Další zdroje ketogenní stravy

 

Co je to keto dieta?

keto jídlo

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Možná jste slyšeli starou mantru na hubnutí s nízkým obsahem tuku: „S tukem se tloustne“. Ve skutečnosti to není tak jednoduché. Ve skutečnosti váš mozek a tělo těží ze zdravých tuků, bez ohledu na to, jakou dietu držíte. Jíst keto znamená konzumovat méně sacharidů a více tuků, což mění palivo, které vaše tělo využívá na energii (tuky místo sacharidů).

Představte si své tělo jako hybridní vůz. Při standardní stravě se obecně jako palivo spoléháte na sacharidy, jako je chléb, rohlíky, brambory a těstoviny. Váš metabolismus přeměňuje sacharidy na glukózu pro energii a ukládá zbytky jako glykogeny ve svalech a játrech. Ale stejně jako hybrid může jezdit na plyn nebo elektřinu, vaše tělo má jiný zdroj energie, tuk. Keto dieta se točí kolem udržování sacharidů na minimu, doplňování kvalitních tuků, jako je ghí a máslo, a konzumace přiměřeného množství vysoce kvalitních zdrojů bílkovin. A dodržováním tohoto stravovacího přístupu můžete sklízet plody ketózy.

Související: Jsou tuky zdravé nebo nezdravé?

Co je ketóza?

Tím, že budete jíst velmi málo sacharidů, vaše tělo vstoupí do ketózy, metabolického stavu, kdy místo sacharidů jako palivo spalujete tuky.[1]

Keto dieta je jen jedním ze způsobů, jak přimět své tělo k tvorbě ketonů. Vaše tělo může produkovat ketony také při přerušovaném půstu nebo při užívání keto doplňků.

Jak keto dieta funguje?

keto dieta jídla

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Když vaše tělo používá ketony jako palivo, nezažijete stejné energetické zhroucení nebo mozkovou mlhu, jako když jíte hodně sacharidů. Znáte ten pocit, když si dáte k obědu velkou mísu těstovin? Po zpracování všech těchto sacharidů vám klesne hladina cukru v krvi a zbytek dne budete zápasit se spánkem.

To však není případ keto diety. V režimu metabolického spalování tuků může vaše tělo čerpat energii z tukových zásob. Ketóza také pomáhá mozku vytvářet více mitochondrií, generátorů energie ve vašich buňkách.[2] Více energie ve vašich buňkách znamená více energie na dokončení věcí.

Více než 60 % vašeho mozku tvoří tuk, takže k optimálnímu fungování potřebuje stálý přísun tuku.[3] Kvalitní tuky, které jíte při ketogenní dietě, dělají víc, než jen živí vaše každodenní činnosti, živí také váš mozek.

 

Jak dlouho můžete držet keto dietu?

Keto není univerzální řešení, takže využijte své možnosti. Nebojte se věci změnit. Začít s přísným keto může zpočátku fungovat, ale možná budete muset upravit svůj jídelníček podle svého životního stylu. Pokud například trénujete na úrovních vysoké intenzity, zvažte cyklickou nebo cílenou keto dietu, abyste strategicky začlenili více sacharidů, což může pomoci načerpat energii při cvičení v posilovně nebo dlouhodobém běhu.

 

Související: Co je to metabolická flexibilita a jak jí můžete dosáhnout?

Různé druhy keto diet

losos a keto dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Keto dieta pro začátečníky vypadá jako samý tuk, žádné sacharidy a spousta slaniny a sýra – ale není tomu tak. Existují různé přístupy k tomuto stylu stravování a je ve váš prospěch, abyste našli to, co vám vyhovuje. Někteří lidé mohou zůstat v ketóze s mírně větším množstvím sacharidů ve stravě, v závislosti na úrovni jejich aktivity, a to je naprosto v pořádku. Zde je několik různých přístupů k dietě s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů:

SKD (standardní keto dieta)

Standardní pravidla keto diety obvykle diktují makrorozdělení 75 % tuku, 20 % bílkovin a 5 % čistých sacharidů denně, každý den. Většina tradičních vyznavačů keto konzumuje pouze 20 g čistých sacharidů denně.

CKD (cyklická keto dieta)

Při cyklickém keto dodržujete po většinu týdne standardní keto dietu. Jeden až dva dny v týdnu si však dopřejete „carb refeed“, ve kterém sníte o něco více výživných sacharidů, jako jsou sladké brambory a máslová dýně. Během sacharidů můžete sníst přibližně 150 g čistých sacharidů.

TKD (cílená keto dieta)

Jak cvičíte cílené keto? Dodržujete standardní keto dietu, ale 30 minut až hodinu kolem tréninku sníte více sacharidů. Glukóza má zvýšit výkon a po tréninku se vrátíte do ketózy. Pokud vaše hladina energie trpí v posilovně během keto, tento styl stravování by vám mohl vyhovovat. Do posilovny jedině ve fitness obleceni od nás.

Vysoký obsah bílkovin

Podobně jako standardní keto, tento protokol umožňuje vyšší spotřebu bílkovin. Typický makro poměr se rozpadá na 60 % tuku, 35 % bílkovin a 5 % sacharidů.

Špinavé keto

Dirty keto má stejný poměr dietních tuků, bílkovin a sacharidů jako běžná keto dieta, ale s obratem: Nezáleží na tom, odkud tyto makroživiny pocházejí. Večeře by mohl být Big Mac bez housky s dietní Pepsi.

 

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout

jídla kterým se vyvarovat v keto dietě

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Když začínáte s keto, seznam pravidel o tom, co můžete a co nemůžete jíst, se může zdát skličující. Je důležité se vzdělávat o tom, jaké potraviny s vysokým obsahem sacharidů se k vám mohou dostat, jako jsou luštěniny nebo škrobová kořenová zelenina.

 

Zde jsou některé potraviny, kterým byste se měli vyhnout v keto dietě:

 • Obilí a obilné mouky
 • Kukuřice
 • Hrách
 • Většina kořenové zeleniny
 • Mnoho ovoce, včetně jablek, banánů, hroznů, manga a pomerančů
 • Nejvíce fazole a čočka
 • Pivo, sladší vína a míchané koktejly se sladkými sirupy
 • Cukr
 • Nízkotučné mléčné výrobky

 

Potraviny k jídlu

vhodné jídlo do keto diety

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Připravte se na úspěch a zásobte se produkty a přísadami, které podpoří váš keto životní styl. Nejste si jisti, kde začít? Náš seznam keto potravin poskytuje úplný rozpis toho, co patří do vaší spíže a lednice, od čerstvé listové zeleniny, masa a vajec z pastviny až po sílu mandlové mouky. Abyste si pomohli utvářet svůj nákupní seznam pro vaši příští cestu do obchodu s potravinami, doporučujeme uspořádat váš seznam do těchto devíti kategorií:

 • Tuky a oleje, jako je MCT olej, avokádový olej, extra panenský olivový olej a kokosový olej
 • Bílkoviny, jako maso a vejce chované na pastvě, syrovátka a kolagen
 • Zelenina, jako je tmavá, listová zelenina, brokolice, růžičková kapusta a květák
 • Nízkoglykemické ovoce, jako bobule (v malých množstvích), avokádo, citrony a limetky
 • Ořechy a semena, jako jsou kokosové ořechy, makadamové ořechy, pekanové ořechy a vlašské ořechy
 • Mléko, jako máslo a ghí od krav krmených trávou
 • Nápoje jako vývar z kostí, káva, kokosové mléko a minerální voda
 • Koření a dochucovadla, jako kokosové aminokyseliny, kvalitní bylinky a kakaový prášek
 • Sladidla, jako je monk fruit, stévie, allulóza a erythritol.

 

Jak dělat keto makra

keto dieta a počítání kalorií

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Počítání maker je jedním z nejžhavějších dietních trendů, ale co jsou vlastně makra? Získejte rozpis, proč na makrech záleží, a zda byste je měli sledovat. Pokud máte pocit, že více dat je užitečné, výpočet maker pomocí kalkulačky maker může být užitečný, když začínáte s keto stravovacím plánem. Každý člověk je jiný a výpočet přesné výživy, kterou potřebujete ve svém keto dietním plánu, vám může pomoci začít na správné cestě, aniž byste se divili, proč vaše keto cesta nefunguje optimálně. Usnadněte si to sledováním sacharidů, tuků a bílkovin pomocí aplikací pro sledování jídla.

Budete se také chtít dozvědět o výpočtu čistých sacharidů, abyste se ujistili, že „keto-friendly“ produkt, který se chystáte konzumovat, skutečně zapadá do vaší keto diety, a také zda sladidla jako stévie fungují dobře s keto. A měli byste lépe porozumět rozdílu mezi čistými a celkovými sacharidy. Nezapomeňte se také zaměřit na kvalitu potravin, které do těla dáváte. Zkuste si udělat výlet na místní farmářský trh, místní družstvo nebo vysoce kvalitní supermarket a nakoupit správné proteiny a produkty. Na našem eshopu mužete zakoupit i fitness leginy. A protože se keto dieta zaměřuje na zásobování vašeho mozku a těla kvalitními tuky, budete chtít provést průzkum, jak tuto kritickou makroživinu konzumovat.

 

Možnosti zdravého keto občerstvení

Pokud dostanete hlad mezi jídly, zde je několik nápadů na keto-přátelské občerstvení, které je třeba mít na paměti:

 • Olivy
 • Vejce natvrdo
 • Hořká čokoláda, zvláště když je slazená keto-přátelskými sladidly, jako je stévie a erythritol
 • Avokádo

 

Tipy na ketogenní dietu

Keto dieta neznamená omezit příjem sacharidů jen na den nebo dva. Chce to odhodlání sklízet plody, když dodáte svému tělu a mozku kvalitní tuky. Začlenění více tučných a nízkosacharidových receptů do vašeho týdenního jídelníčku je skvělý začátek. Tyto strategie vám mohou pomoci zůstat na cestě s vaší keto dietou.

Kvalitní tuky na zvážení

Přemýšlíte, jaké zdroje vysoce kvalitních tuků přidat na svůj keto nákupní seznam? Máme pro vás několik doporučení, jak začít:

C8 MCT olej

Nejketogenní MCT olej, který je k dispozici, je přeměněn na nejvíce ketonů ze všech MCT olejů, aby se stal superpalivem pro vaše tělo.

Ghí

I když jsme také zastánci másla, tato čiřená alternativa je skvělá pro vaření při vysokých teplotách a samozřejmě přimíchání do vaší kávy.

Avokádový olej

Avokádový olej je bohatý na srdce prospěšnou kyselinu olejovou a lutein (který je skvělý pro oči), je bez chuti, což z něj dělá skvělého kandidáta jak na slané vaření, tak na sladké pečivo šetrné ke ketolátkám.

Extra panenský olivový olej

Kromě toho, že dodává výraznou chuť všemu od salátového dresinku po restovanou zeleninu, olivový olej podporuje zdravou zánětlivou reakci a obsahuje spoustu antioxidantů.

Sádlo

Překvapivě vysoký obsah mononenasycených tuků (dobré druhy nacházející se v avokádu a olivovém oleji) a stabilních nasycených tuků poskytuje sádlo chutný tuk na vaření, který také pomáhá podporovat zdravé buněčné membrány.

Bojíte se, že nebudete mít čas udělat si doma vařené, keto-friendly jídlo? Zvažte přípravu jídla na konkrétní den v týdnu. A pokud využijete svůj instantní hrnec nebo pomalý hrnec, můžete je nechat dělat veškerou práci, když jste v kanceláři.

Testujte, když jste v ketóze

Ke kontrole hladiny ketonů si nemusíte domlouvat schůzku se zdravotnickým pracovníkem. Udělejte tak přímo doma pomocí tyčinek na moč nebo měřiče krve. Můžete dokonce použít dechový test na testování hladiny acetonu ve vašem dechu. Ať už preferujete kteroukoli metodu, využijte pohodlnou možnost otestovat, zda jste v ketóze. Tímto způsobem můžete provést jakékoli nezbytné změny ve vaší stravě, abyste se dostali zpět na správnou cestu. Řešením může být tak jednoduché, že snížíte příjem sacharidů a snížíte příjem bílkovin.

Zdravotní přínosy keto

zdravotní výhody keto diety

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Ketóza přináší kromě spalování tělesného tuku spoustu zdravotních výhod. Zde jsou některé ze způsobů, jak může mít ketogenní dieta pozitivní dopad:

Srdeční choroba

Výzkum ukazuje, že keto dieta může pomoci zlepšit rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně krevního cukru, krevního tlaku a hladiny tělesného tuku.[4][5]

Rakovina

Objevující se důkazy naznačují, že ketogenní dieta může být použita jako další léčba rakoviny, protože bylo prokázáno, že potlačuje růst nádoru.[6]

Cukrovka

Výzkum ukazuje, že ketogenní dieta může být přínosem pro diabetiky 2. typu, protože může pomoci zlepšit kontrolu glykémie a pomoci při hubnutí.[7]

Alzheimerova choroba

Bylo prokázáno, že keto dieta má příznivé účinky na zlepšení funkce mitochondrií a buněčného metabolismu, což jsou oba důležité základy zdravého mozku. Dodržování ketogenní diety bylo spojeno se zlepšením kognitivní výkonnosti u starších dospělých s Alzheimerovou chorobou.[8]

Epilepsie 

Ketogenní dieta také nabízí potenciální výhody pro lidi s epilepsií. Ve skutečnosti byla poprvé vytvořena pro kontrolu epileptických záchvatů.[9] Výzkum ukazuje, že dodržování diety s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů může výrazně pomoci snížit počet záchvatů u dětí s epilepsií.[10]

Tukové onemocnění jater

Ketogenní dieta může být prospěšná pro osoby s nealkoholickým ztučněním jater, protože výzkumy ukazují, že může významně snížit obsah tuku v játrech a jaterní inzulínovou rezistenci.[11]

Parkinsonova choroba

Randomizovaná kontrolní studie provedená na 47 pacientech s Parkinsonovou chorobou zjistila, že skupina s ketogenní dietou vykazovala větší zlepšení nemotorických symptomů, jako jsou močové problémy, bolest, únava, denní ospalost a kognitivní poruchy, než skupina s nízkotučnou dietou.[12]

Syndrom polycystických vaječníků

12týdenní studie provedená na 14 ženách s nadváhou s diagnózou syndromu polycystických ovarií (PCOS) ukázala, že po ketogenní středomořské dietě došlo k významnému snížení hladiny glukózy a inzulínu v krvi. Výzkumníci došli k závěru, že keto dieta může být považována za hodnotnou nefarmakologickou léčbu PCOS.[13]

Poranění mozku

I když je zapotřebí více výzkumu, předklinické studie prokázaly, že ketogenní dieta může pomoci zlepšit výsledky u modelů traumatického poranění mozku (TBI), modelů mírného TBI/otřesu mozku a poranění míchy.[14]

Snížený zánět

Zánět je přirozená reakce vašeho těla na vetřelce, který způsobuje škodu. Příliš mnoho zánětů je špatná zpráva, protože zvyšuje vaše riziko zdravotních problémů. Keto dieta může snížit zánět v těle vypnutím zánětlivých cest a produkcí méně volných radikálů ve srovnání s glukózou.[15][16][17]

Potenciální keto vedlejší účinky

keto chřipka

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Zahájení ketodiety je pro většinu lidí radikální změnou. Proto existují některé potenciální vedlejší účinky, o kterých je třeba vědět, než se vydáte na tuto tukem nabitou cestu:

Keto chřipka

Jak se vaše tělo přizpůsobuje spalování tuků jako paliva spíše než glukózy, je běžné, že během prvního týdne proděláte keto chřipku. Můžete zaznamenat příznaky, jako je mozková mlha, bolesti svalů, zácpa, kovová chuť v ústech nebo dokonce acetonový zápach v dechu (také známý jako „ketodech“).

Existují však způsoby, jak se vyhnout obávané keto chřipce

 • Hydratuje
 • Vezměte si elektrolyty
 • Jezte více kvalitních tuků
 • Odpočiňte si
 • Přijměte stresující rutinu
 • Křeče
 • Snížený fyzický výkon

 

Křeče

Když hladina inzulínu na keto dietě klesá, ledviny uvolňují elektrolyty a tekutiny z těla. To může vést k nerovnováze elektrolytů (zejména sodíku a draslíku), svalovým křečím a dalším příznakům keto chřipky. Jedno z nejdůležitějších keto pravidel, které je třeba dodržovat. Ujistěte se, že přijímáte dostatek sodíku, hořčíku, chloridů a draslíku nebo doplňujte elektrolyty bez přidaného cukru, zatímco se přizpůsobujete keto dietě.

Zácpa

Zahájení ketodiety je proces a vašemu tělu chvíli trvá, než si zvykne. Zpočátku můžete zaznamenat mírnou zácpu, když se vaše střevní bakterie změní a vy si zvyknete jíst různá jídla. Zůstat dostatečně hydratovaný může pomoci udržet věci v hladkém chodu.

Snížený fyzický výkon

Dodržování ketogenní diety může vést ke snížení cvičebního výkonu, alespoň u aktivit s vysokou intenzitou. Studie však prokazují významné zlepšení cvičebního výkonu při úrovních intenzity nižší než 60 %.[18]

 

Obyčejné chyby

Chcete vědět, jak dělat keto správným způsobem? Vyvarujte se běžných chyb spojených s touto dietou, jako jsou:

 • Nepijete dost vody
 • Jíte příliš mnoho bílkovin
 • Konzumace „skrytých“ sacharidů
 • Příliš často si dopřáváte nízkosacharidové sladkosti a svačiny
 • Přílišné zaměření na maximalizaci hladiny ketonů

Doplňky

keto dieta a suplementy

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

I když jsou vaše jídla plná kvalitních tuků a bílkovin, stále můžete pomocí doplňků vyplnit jakékoli nutriční mezery. Jaké jsou tedy ty nejlepší, které lze spárovat s ketózovou dietou?

 

Zde je několik, které můžete zahrnout do svého doplňkového režimu:

 • MCT olej
 • Hořčík
 • Methyl folát
 • Elektrolytové doplňky

Je pro vás keto to pravé?

Přístup s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů nabízí mnoho potenciálních zdravotních výhod, včetně duševní jasnosti, soustředění a energie, ale možná budete potřebovat podporu svého poskytovatele zdravotní péče, pokud užíváte léky nebo máte již existující onemocnění.

Pamatujte, že nemusíte hned jít all-in. Začněte týdenním snižováním příjmu sacharidů, než se zaměříte na standardní keto makra. Vyhodnoťte svůj rozvrh a cvičební rutinu, abyste zjistili, zda by lépe fungoval cyklický nebo cílený keto přístup. Skvělá věc na keto je, že si ho můžete přizpůsobit svému životnímu stylu.

Další zdroje ketogenní stravy

mořské plody a keto dieta

Zdroj obrázku: Pexels.com

 

Stále máte otázky ohledně keto diety? Máme arzenál užitečných průvodců, které vám pomohou orientovat se ve všech aspektech tohoto způsobu stravování založeného na tucích.

Je keto dieta dlouhodobě bezpečná?

Zajímá vás, zda je v pořádku zůstat na keto dlouhodobě? Naučte se, jak dosáhnout dlouhodobého úspěchu, pomocí tipů, jak se prosadit, co byste měli mít ve své kuchyni a receptů na doplnění vašeho týdenního jídelníčku.

9 důvodů, proč na keto dietě nevidíte výsledky

Snažíte se dosáhnout pokroku v keto dietě? Nejsi sám. Tento blog zkoumá některé běžné důvody, proč se nezobrazují výsledky. A co je důležitější, nabízí užitečné tipy, které vám pomohou překonat překážky.

Vegetariánské keto: Mohou vegetariáni přejít na keto dietu bezpečně?

Ačkoli mnoho keto receptů zahrnuje zdroje živočišných bílkovin, ne ve všech musí být hlavním lákadlem maso. Ve skutečnosti je pro vegetariány zcela možné využívat výhod výměny sacharidů za kvalitní tuky.

Delší půst na keto dietě pro vlastní růst

Keto a přerušovaný půst (IF) jdou ruku v ruce, ale můžete také zažít ještě více výhod, když přejdete na delší půst na keto. Zjistěte, zda delší půst může být doplňkem vaší cesty keto dietě.

 

Reference

[1] Eric C. Westman MD, MHS, John Mavropoulos MPH, William S. Yancy Jr. MD, MHS and Jeff S. Volek PhD, RD A review of low-carbohydrate ketogenic diets -  https://link.springer.com/article/10.1007/s11883-003-0038-6

[2] Kristopher J Bough, Jonathon Wetherington, Bjørnar Hassel, Jean Francois Pare, Jeremy W Gawryluk, James G Greene, Renee Shaw, Yoland Smith, Jonathan D Geiger, Raymond J Dingledine Mitochondrial biogenesis in the anticonvulsant mechanism of the ketogenic diet  - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16807920

[3] Chia-Yu Chang, Der-Shin Ke, Jen-Yin Chen Essential fatty acids and human brain -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20329590/

[4] Arrigo F. G. Cicero,corresponding author Maddalena Benelli, Marco Brancaleoni, Giuseppe Dainelli, Desiré Merlini, and Raffaele Negri Middle and Long-Term Impact of a Very Low-Carbohydrate Ketogenic Diet on Cardiometabolic Factors: A Multi-Center, Cross-Sectional, Clinical Study - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4666896/

[5] Christophe Kosinski and François R. Jornayvaz  Effects of Ketogenic Diets on Cardiovascular Risk Factors: Evidence from Animal and Human Studies - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5452247/

[6] Jocelyn Tan-Shalaby, MD Ketogenic Diets and Cancer: Emerging Evidence https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6375425/

[7] Andrea Mario Bolla, Amelia Caretto, Andrea Laurenzi, Marina Scavini, and Lorenzo Piemonti Low-Carb and Ketogenic Diets in Type 1 and Type 2 Diabetes -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566854/

[8] Marta Rusek, Ryszard Pluta, Marzena Ułamek-Kozioł and Stanisław J. Czuczwar Ketogenic Diet in Alzheimer’s Disease - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6720297/

[9] James W Wheless History of the ketogenic diet - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19049574

[10] Marzena Ułamek-Kozioł, Stanisław J. Czuczwar, Sławomir Januszewski and Ryszard Pluta Ketogenic Diet and Epilepsy - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836058/

[11] Panu K. Luukkonen, Sylvie Dufour, Kun Lyu,e Xian-Man Zhang, Antti Hakkarainen, Tiina E. Lehtimäki, Gary W. Cline, Kitt Falk Petersen, Gerald I. Shulman and Hannele Yki-Järvinen Effect of a ketogenic diet on hepatic steatosis and hepatic mitochondrial metabolism in nonalcoholic fatty liver disease - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7132133/

[12] Matthew C.L. Phillips, MSc, FRACP, Deborah K.J. Murtagh, Linda J. Gilbertson, BLitComm, PGCert(Nursing),  Fredrik J.S. Asztely, PhD, FRACP and Christopher D.P. Lynch, MD, FRACP Low‐fat versus ketogenic diet in Parkinson's disease: A pilot randomized controlled trial - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6175383/

[13] Antonio Paoli, Laura Mancin, Maria Cristina Giacona, Antonino Bianco and Massimiliano Caprio Effects of a ketogenic diet in overweight women with polycystic ovary syndrome - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7045520/

[14] Mayumi L Prins, Joyce H Matsumoto The collective therapeutic potential of cerebral ketone metabolism in traumatic brain injury - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24721741/

[15] Susan A. Masino, Ph.D. and David N. Ruskin, Ph.D. Ketogenic Diets and Pain - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4124736

[16] Daniel Closa, Emma Folch-Puy Oxygen free radicals and the systemic inflammatory response -  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15230345

[17] Daren A Fomin, Brianna McDaniel, Jonathan Crane The promising potential role of ketones in inflammatory dermatologic disease: a new frontier in treatment research -  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28043175/

[18] Kristin L. Harvey, Lola E. Holcomb, and Stephen C. Kolwicz, Jr. Ketogenic Diets and Exercise Performance - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835497/

 

Autor: Aneta Kolářová

Aneta Kolářová je zdravotní reportérka se sídlem v Praze. Psala pro řadu médií. Roky se věnovala udržitelnému podnikání. Je držitelkou magisterského titulu na škole žurnalistiky, kde se specializovala na televizní zpravodajství. Když nepracuje, pochutnává si na svých dvou dětech a ve své kuchyni.

 

Zpět do obchodu