Co je to MCT olej?

mct olej účinky

Triglyceridy se středním řetězcem (MCT) jsou mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem (8 až 10 uhlíků). Bohaté dietní zdroje MCT zahrnují palmojádrový olej, kokosový olej a peckovice. Jsou rychleji absorbovány a metabolizovány rychleji než triglyceridy s dlouhým řetězcem (LCT), díky čemuž jsou MCT vynikajícím zdrojem energie. Bylo také prokázáno, že MCT poskytují širokou škálu zdravotních výhod, jako je zlepšení vytrvalosti, zvýšení ztráty tuku, prevence aterosklerózy a snížení kognitivního úbytku způsobeného věkem.

Naší prioritou je kvalitní fitness obleceni na které se můžete spolehnout. Zaměřujeme se na moderní střih a kvalitu materiálů.

Co jsou MCT oleje?

MCT pomáhají zvýšit hladinu energie, protože se rychle vstřebávají a metabolizují. MCT nevyžadují přítomnost karnitinu během metabolismu. To znamená, že MCT jsou schopny rychle procházet mitochondriální membránou. To způsobuje zvýšení acetyl-coA, což vede ke zvýšené produkci ketonů, které může tělo využít jako zdroj energie. MCT jsou oblíbené u sportovců, kteří chtějí zvýšit hladinu energie a zlepšit vytrvalost během vysoce intenzivního cvičení. MCT také slouží jako alternativní zdroj energie pro sportovce na dietě s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů.

MCT a účinky na zdraví

Ukázalo se, že MCT jsou užitečné při léčbě řady zdravotních poruch, zejména těch, které zahrnují narušený nebo poškozený metabolismus tuků. Některé z těchto poruch zahrnují cystickou fibrózu, celiakii, Crohnovu chorobu a cirhózu. Bylo také popsáno, že MCT je užitečný pro výživu novorozenců, pomáhá jejich počátečnímu růstu a přispívá k jejich fyziologickému vývoji. Absorpce vápníku a hořčíku se zdá být zvýšena, když strava obsahuje MCT a také se zdá, že se zlepšila absorpce aminokyselin. MCT mohou být užitečným doplňkem stravy těch, kteří trpí jakoukoli formou podvýživy nebo chřadnutím tkáně.

Vedlejší účinky MCT

 

Vzhledem k tomu, že MCT jsou snadno a rychle stravitelné, zřídka jsou s jejich užíváním spojeny vedlejší účinky. V některých případech byly v raných fázích suplementace MCT hlášeny gastrointestinální potíže. To lze normálně snížit dočasným snížením dávky a následným zvýšením dávky zpět na normální úroveň. Pokud trpíte cukrovkou, doporučuje se poradit se se svým praktickým lékařem, protože zvýšená produkce ketonů způsobená konzumací MCT může být zaměněna za jiné příznaky.

Dávkování triglyceridů se středním řetězcem

Přidejte 150 ml – 200 ml vody nebo ovocné šťávy do jednoho z vašich proteinových šejkrů a přidejte pár odměrek MCT. Dobře protřepejte a konzumujte. Pokud zpočátku pociťujete jakékoli gastrointestinální potíže, zkuste snížit dávku a poté dávku postupně zvyšujte zpět na doporučené úrovně.

 

MCT jsou jedinečným typem dietního tuku, který má širokou škálu přínosů pro zdraví a výkonnost. Spotřeba MCT může pomoci zlepšit hladinu energie během tréninku a také přispět ke zlepšení zdraví, takže je pravděpodobnější, že tyto zvýšené úrovně tréninku lze udržet. MCT lze použít v jídle nebo přidat do koktejlů a lze je použít kdykoli během dne. Níže jsou uvedeny některé příklady výhod používání MCT spolu s doporučeným načasováním použití.

 mct olej před tréninkem

Použití MCT Před tréninkem

Během vysoce intenzivního tréninku, jako je silný odporový trénink, může zvýšení hladiny energie vést ke zvýšení intenzity tréninku. Schopnost zvýšit intenzitu tréninku spolu se stravou bohatou na živiny pomůže zlepšit růst svalů způsobem, který lze udržet dlouhodobě. Použití MCT v předtréninkovém koktejlu přibližně 30-45 minut před tréninkem může pomoci zvýšit hladinu energie během tréninku a poskytuje alternativní zdroj energie k předtréninkovým sacharidům.

MCT a kvalita spánku

Kvalita spánku je zásadní pro trvalé nabírání svalů a MCT může pomoci zlepšit obojí. Užívání MCT večer před spaním může pomoci snížit skoky inzulinu spojené se sacharidy s vysokým GI. To udržuje hladinu energie na konstantní úrovni, což je lepší, když se snažíte usadit se na zasloužený spánek. Dalším bonusem používání MCT na rozdíl od jiných tuků je to, že MCT také pomáhají zvýšit oxidaci tuků, když spíte. Snížení tělesného tuku dále posílí estetické účinky nárůstu svalové hmoty. Kombinace účinků konzumace MCT na zvýšení energie se zlepšenou kvalitou spánku bude mít pozitivní vliv na úroveň tréninku a nakonec zlepší výsledky. MCT je velmi všestranný doplněk a lze jej přidat do nápoje nebo zařadit do jídla před spaním. Alternativně lze v této době použít kokosový olej (bohatý dietní zdroj MCT), který pomůže zlepšit kvalitu spánku.

MCT a imunitní funkce

Bylo prokázáno, že MCT zlepšují zdraví střev. MCT se snadno a rychle vstřebávají s velmi malým výskytem gastrointestinálních potíží. Když vezmete v úvahu, že přibližně 80 % imunitních receptorů těla se nachází ve střevech, optimalizace zdraví střev je nanejvýš důležitá, když hledáte dlouhodobý pokrok v tréninku. Svalový růst dosažený velkou tvrdou prací lze velmi rychle zvrátit, pokud se vám do tréninkové rutiny postaví nemoc. Používání MCT jako součásti vaší stravy proto může mít přínos pro krátkodobé i dlouhodobé tréninkové cíle.

 V tomto článku se dozvíte jaké je použití kokosového oleje.

Zpět do obchodu